Założenie nowego trawnika: kolejność prac [Porada eksperta]

2015-03-30 16:37

Mamy od niedawna działkę w ROD (400m2). W związku z tym, że jest zaniedbana, chcemy wziąć się za generalne porządki. Działka ma kształt prostokąta o wymiarach 13x30, pośrodku którego jest murowana altanka. W tej chwili całość pokryta jest trawą. Zaplanowaliśmy sobie, że od wejścia na działkę do altany będzie to część "uprawna", a za altaną "rekreacyjna", pokryta ładnym trawnikiem. Chcemy mieć pewność, że dobrze się za to zabierzemy i stąd prośba o jak najwięcej porad. Póki co nasz plan jest taki: przekopanie całej działki glebogryzarką, oczyszczenie ze starej trawy i chwastów (ręczne i chemiczne), wyrównanie terenu i ubicie ziemi walcem, odczekanie, ponowne ręczne oczyszczenie i siew. Czy kolejność i rodzaj użytych środków, metod jest OK i kiedy byłby najlepszy czas na siew.

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Trawnik z reguły zakłada się na końcu – po urządzeniu ogrodu, budowie elementów stałych i małej architektury. Jeśli tak wygląda sytuacja w Państwa ogrodzie, można przystąpić do zakładania trawnika. Optymalny wiosenny termin zakładania trawnika z siewu to kwiecień-maj. Oczywiście nie zaleca się siać trawy, gdy jest zbyt wilgotno, np. po długotrwałych deszczach czy odwilży. Wtedy trawa skiełkowałaby dobrze, jednak sami dokonalibyśmy szkód, wykonując prace na działce. Wymieniona kolejność prac jest dobra. Proszę jeszcze pomyśleć o siatce ochronnej, którą umieszcza się na głębokości kilku cm. To większy koszt, ale rozwiązanie chroni przed kretami, które często potrafią zniszczyć cały trawnik. Na 100 m2 potrzeba 2-3 kg nasion trawy. Proszę zwrócić uwagę na różnorodność mieszanek – może uda się dobrać optymalną pod kątem stanowiska, podłoża i sposobu wykorzystania.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.