Wyschnięte korzenie storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:53

Korzenie, wychodzące spod spodu doniczki, są wyschnięte biało-szare, nie odpadają, a te poprzerastane zielone korzenie mają drobne cętki białego koloru.

Niebieski storczyk
Autor: GettyImages Farbowanie kwiatów storczyka na niebiesko to zabieg działający jednorazowo
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Zdrowe korzenie Phalaenopsis po podlaniu robią się zielone, ale pozostają białe "plamki" i to jest normalne. Roślina wymaga natychmiastowego wyjęcia z doniczki i "zrobienia porządku" z korzeniami. Część korzeni zagniła - to prawdopodobnie efekt stania na mokrej ligninie. Po wyjęciu z doniczki proszę dokładnie obejrzeć korzenie, usunąć zgniłe, miejsca cięć posypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem. Proszę się starać nie uszkodzić zdrowych, zielonych korzeni, są one dość kruche. Jeżeli bryła korzeniowa jest mokra, to proszę roślinę położyć na cały dzień na gazetach, żeby nieco przeschła i dopiero potem ponownie posadzić, najlepiej do świeżego podłoża, ale można i do tego samego. Przez 3-4 dni proszę w ogóle nie podlewać, bo muszą się zabliźnić cięcia. A potem normalna procedura. Objawy przesuszenia i zalania storczyka są takie same. I przy zalaniu i przy przesuszeniu roślina po prostu nie pobiera wody, bo albo ma zgniłe korzenie, albo zbyt wysuszone. Więcej szczegółów o pielęgnacji Phalaenopsis można poczytać w Poradniku dla Początkujących: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają