Usychanie liści azalii doniczkowej [Porada eksperta]

2014-11-05 12:16

Mam problem z azaliami doniczkowymi. W ostatnim czasie w ciągu 2-3 dni ich liście uschły - są zielone, ale uschnięte, nie widać na nich żadnych szkodników, nie ma plam na liściach itp. Są przechowywane w chłodnym miejscu i utrzymywane jest wilgotne podłoże (przeznaczone specjalnie do takich roślin). Po przełamaniu gałązki widać, że jest ona zielona w środku, jednak jest sucha. Nie wiem co może być przyczyną. W tym samym miejscu stoi inna azalia i ma się dobrze. Proszę o pomoc.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Azalie są bardzo wrażliwe na niekorzystne warunki środowiska, choroby i szkodniki. Reagują na nie zahamowaniem wzrostu, chlorozą, nekrozą liści lub nawet zamieraniem pojedynczych pędów i całych roślin. Stwierdzony fakt, że "w ciągu 2-3 trzech dni ich liście uschły - są zielone, ale uschnięte", a także to, że "po przełamaniu gałązki widać, że jest ona zielona w środku, jednak jest sucha", wskazuje, że roślina zasycha gwałtownie tak, jakby miała poważnie uszkodzony system korzeniowy. Podejrzewam, że w podłożu występują larwy opuchlaka, zawleczone z podłożem lub inaczej, i one są sprawcami nieszczęścia. Larwy opuchlaka (najczęściej - opuchlaka truskawkowca) żerują na częściach podziemnych azalii, ogryzając korzenie oraz szyjkę korzeniową. Uszkodzone rośliny więdną, a następnie zamierają. Larwy osiągają 8-10 mm długości, są kremowe z czerwonobrązową głową i pałąkowato wygiętym ciałem. Należy szybko zmienić podłoże i ocenić stan systemu korzeniowego azalii - czy i jak jest uszkodzony przez larwy opuchlaka. Roślinę przesadzić do nowego podłoża, a stare podłoże zniszczyć.

Inne porady tego eksperta