Dlaczego tuje 'Smaragd' pożółkły? [Porada eksperta]
Witam. Na samym początku września wsadziłem około 300 sztuk tui 'Smaragd'. W momencie zakupu tuje były ładne i zielone, miałem ich ponad 600 sztuk (resztę wzięli znajomi, którzy wsadzali w taką ziemię, jaką mają na działce, tak naprawdę nie przywiązując większej wagi do niczego i ich tuje są takie jak w momencie zakupu). Podczas wsadzania dołek był wykopany duży (o ile nie bardzo duży), ziemię którą użyłem to wymieszany torf z wierzchnią warstwą ziemi 50/50 (dodam, że ziemia wyglądała na urodzajną). Przy wsadzaniu korzonki lekko rozgniotłem i moczyłem chwilkę w wodzie, na prawie całość położyłem agrowłókninę i kamienie otoczaki (nie ma różnicy w drzewkach między miejscem gdzie jest włóknina, a gdzie jej nie ma). Na początku października podlałem drzewka nawozem jesiennym do iglaków (doradziła mi to osoba, od której kupiłem drzewka). Po miesiącu tuje pożółkły. Moje pytanie brzmi: czy to normalne, że tak się dzieje z małymi sadzonkami na jesień? Było też kilka dni przymrozku, może to im zaszkodziło? Jedna sadzonka nie została posadzona i stała pod tarasem - i ta jest zielona, jak w dniu zakupu - może nie doświadczyła tyle mrozu i dlatego jest zielona? Wszystkie tuje, które wzięli znajomi, są takie jak w dniu zakupu, a moje żółte. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam, Daniel
Autor: www.thinkstockphotos.com
Żywopłot z tui nadal cieszy się ogromną popularnością
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Przyczyn lekkiego żółknięcia sadzonek tui 'Smaragd' może być kilka. Po pierwsze rozgniatanie korzeni (jak Pan to opisał), to nie najlepszy pomysł - mogło to poważnie wpłynąć na tempo przyjmowania się roślin lub zahamowanie odżywiania rośliny przez uszkodzone korzenie. Można lekko rozluźnić bryłę korzeniową przy sadzeniu i to wszystko. Być może jednak odczyn gleby nie jest dobry dla roślin i po zetknięciu się z zupełnie innym środowiskiem niż do tej pory, reagują właśnie w ten sposób. Dla żywotników (tui) pH powinno wynosić 5,5-6,5. Być może w glebie jest też nadmiar wilgoci, który nie służy młodym sadzonkom (szczególnie roślin iglastych). Lekki przymrozek raczej nie zaszkodziłby w takiej formie roślinom.
Inne porady tego eksperta