Storczyk nie kwitnie [Porada eksperta]

2015-06-01 16:45

Mam od około dwóch lat storczyka. Kiedy go kupiłam, praktycznie przekwitł po tygodniu, a pęd usechł do samego dołu. Obcięłam ten straszący kikut, wtedy nie wiedząc jeszcze, że to błąd. Od tamtej pory minie 2 lata, a storczyk nie wypuścił nowego pędu. Podlewam go regularnie, nawożę, zawsze ma wodę na spodku, stoi od strony południowej - może ma za gorąco? Czy storczyk wypuści jeszcze pęd kwiatowy?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Obcięcie suchego pędu kwiatowego to żaden błąd. Natomiast roślina nie powinna stać w wodzie i na pewno okno południowe wymaga cieniowania. A że nie kwitnie? Pewnie mu za dobrze. Proszę go nieco zestresować, czyli bardziej przesuszać między podlewaniami (jeżeli jest podlewany co tydzień, to trzeba ten okres wydłużyć do nawet 2 tygodni, ale nie na słońcu!) i postarać się o obniżenie temperatury do około 20 stopni C. Po 6-8 tygodniach powinien pojawić się pęd kwiatowy. Marketowe hybrydy potrzebują czasem nawet 3 lat aby "dojść do siebie" w nowych warunkach, zupełnie innych niż w produkcyjnych szklarniach.

Inne porady tego eksperta