Rozkruszki korzeniowe w uprawie storczyków [Porada eksperta]
Bardzo lubię storczyki. Ostatnio po przesadzeniu dendrobium, po pewnym czasie zauważyłam w ziemi robaki. Oglądałam je dokładnie i patrząc w literaturze oraz w internecie stwierdziłam, że to rozkruszek korzeniowy. Prawdopodobnie było zainfekowane podłoże. Niestety najlepszą radę jaką znalazłam w internecie, to pozbyć się rośliny. Czy jest jeszcze jakiś inny sposób bezpieczny dla tej rośliny?
Autor: GettyImages
Niebieskie storczyki uzyskuje się za pomocą sztucznego barwienia
Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.
Każdego szkodnika można się pozbyć, choć czasem nie jest to łatwe. Jeżeli jest to rzeczywiście rozkruszek korzeniowy, to można zastosować Actelic. Ten szkodnik pojawia się, gdy jest niska temperatura i wysoka wilgotność. Można też wymienić podłoże, a nowe przed użyciem można - na wszelki wypadek - wyprażyć.
Inne porady tego eksperta