Przesadzanie keiki [Porada eksperta]

2013-01-10 12:52

Witam, mam pytanie: mojemu storczykowi zgniło serce, a po boku ma dwa pędy, które są zupełnie żywe. Na jednym z nich jest malutki storczyk. Czy można ten mały odrost przesadzić? Czy radzi Pani nie dotykać? Czy ma szansę przeżycia? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

"Malutki odrost" to prawdopodobnie keiki. Samo będzie w stanie przeżyć o ile ma 3-4 korzonki, a każdy musi mieć 4-5 cm. W przeciwnym wypadku nie ma szans na samodzielne przeżycie. Jeżeli storczykowi zgnił stożek wzrostu (tzw. liść sercowy) to - o ile ma zdrowe korzenie - ma szanse na wypuszczenie wtórnego pędu wzrostowego u dołu rośliny. Proszę sprawdzić stan korzeni i jeżeli nie są zgniłe, to proszę roślinę prowadzić tak jak dotychczas. Zagniwanie stożka wzrostu na ogół jest spowodowane pozostawianiem wody w rozecie liściowej. Przy podlewaniu lub zraszaniu proszę zwracać uwagę na to, aby woda nie pozostawała w rozecie. Można ją wysuszyć np. przy pomocy płatka ligniny lub chusteczki higienicznej.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.