Jukka doniczkowa - jaki nawóz stosować? [Porada eksperta]

2018-04-24 15:16

Podlałam moje juki doniczkowe nawozem do kaktusow i sukulentow, traktując jukkę jako roślinę z rodziny agawowatych. Teraz wyczytałam, że należy zasilac je nawozem do palm lub do roślin zielonych. Nie wiem, jak bardzo różnią się składem te nawozy i czy tym samym nie zaszkodziłam moim jukkom. Bardzo proszę o odpowiedź, Beata

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Najlepszy do nawożenia juki doniczkowej jest specjalistyczny nawóz dla juk, palm i dracen (proporcje azotu (N): fosforu (P): potasu (K) są odpowiednio 7 : 3 : 7, albo 2 : 1 ; 2 - to zależy od rodzaju nawozu: może być w żelu, płynie, w kryształkach itd.).
W nawozach dla roślin zielonych proporcje wynoszą odpowiednio 7 : 3,5 : 5 albo 3 : 1 : 2, a dla roślin kwitnących 5 : 3,5 : 7 albo 2 : 1 : 3 . I tu pojawia się problem, bo jedne źródła podają, że lepszy jest nawóz dla zielonych, inne że dla kwitnących.
Dla kaktusów proporcje NPK wynoszą 5 : 4 : 9 albo 2 : 1 : 3, nie sądzę więc, aby zaszkodziła Pani swoim roślinom.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe: nawożenie roślin doniczkowych

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.