Jakich kwiatów rabatowych nie zjedzą ślimaki? Podpowiada ekspert

Jakie można posadzić kwiaty na rabaty, których nie zjedzą ślimaki? - pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jakich kwiatów rabatowych nie zjedzą ślimaki?
  2. Jakie rośliny upodobały sobie ślimaki?
  3. Rola ślimaków w ekosystemie
Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Jakich kwiatów rabatowych nie zjedzą ślimaki?

Niestety mało jest roślin, nielubianych przez ślimaki a i te "odporne" nie są w 100% bezpieczne przed ich żerowaniem. Raczej proponowałbym zwalczać przyczynę problemu niż objawy.

Poniżej podaję listę roślin na letnie rabaty, które z reguły są omijane przez ślimaki:

Jakie rośliny upodobały sobie ślimaki?

Ślimaki jako szkodniki roślin potrafią spowodować duże spustoszenie w naszym ogrodzie. Najbardziej upodobały sobie liście roślin ogrodowych – im większe tym dla nich bardziej atrakcyjne. W menu ślimaków znajdują się zarówno ozdobne rośliny ozdobne – aksamitki, astry chińskie, cynie, dalie, lilie, nasturcje, rudbekie oraz funkie (hosty), jak i warzywa - kapusta głowiasta i pekińska oraz sałata, buraki ćwikłowe, a nawet nać marchwi, a także rośliny sadownicze – maliny, truskawki i poziomki. Przy masowym występowaniu ślimaków w ogrodzie i sprzyjających dla nich warunkach atmosferycznych (ciepło i wilgotno) mogą zniszczyć całe rabaty i warzywniki. Wśród ogrodników krąży powiedzenie, że „ślimaki pojawiają się jak grzyby po deszczu”.

Ich żerowanie szczególnie widoczne jest na roślinach ozdobnych z liści. Właściciele funkii (host) praktycznie co roku zmagają się mniejszą lub większą inwazją ślimaków. Te szkodniki roślin początkowo żerują po obu stronach blaszki liściowej zeskrobując tkanki roślinne, następnie wygryzają nieregularne otwory, potem zjadają nerwy i łodygi aż doprowadzają do zniszczenia całych roślin.

Rola ślimaków w ekosystemie

Ślimaki pełnią bardzo ważną rolę w ogrodowym ekosystemie. Poza swoją negatywną działalnością pełnią wiele pożytecznych ról. Ślimaki w ogrodzie zjadają gnijące i martwe resztki roślin oraz nasiona chwastów. Są pokarmem dla wielu innych zwierząt ogrodowych – m.in. nornic, myszy kretów, jeży, jaszczurek i ptaków. Są ważnym ogniwem łańcucha pokarmowego, dlatego decyzję o zwalczaniu ślimaków w ogrodzie należy podjąć jedynie wtedy, kiedy szkody przez nie wyrządzane są bardzo dotkliwe.

Przeczytaj też: Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie - sprzymierzeńcy w zwalczaniu szkodników

#MuratorOgroduje: Skuteczne sposoby na ślimaki w ogrodzie
Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE