Dzielżan jesienny i dzielżan ogrodowy - jak sadzić i pielęgnować te wyjątkowe byliny?
Dzielżan jesienny i dzielżan ogrodowy to wdzięczne i atrakcyjne rośliny ozdobne, których kwitnące kępy zdobią nasze ogrody w drugiej połowie lata. Radzimy, jak uprawiać dzielżany w ogrodzie. Poznaj te piękne kwiaty ogrodowe i ciesz się ich kwiatami nawet do października!
Autor: GettyImages
Dzielżany prezentują się bardzo atrakcyjnie, zwłaszcza gdy sa posadzone w większych grupach
Spis treści
- Dzielżan jesienny - jak wygląda i kiedy kwitnie?
- Dzielżan ogrodowy - jak wygląda i kiedy kwitnie?
- Jak uprawiać dzielżany w ogrodzie?
- Gdzie sadzić dzielżany w ogrodzie?
Dzielżany nie są roślinami trudnymi w uprawie i nie mają szczególnie wysokich wymagań, dlatego są chętnie sadzone w ogrodach. Najczęściej uprawianymi gatunkami dzielżanów są dzielżan ogrodowy – mieszaniec o licznych odmianach ozdobnych oraz dzielżan jesienny.
Dzielżan jesienny - jak wygląda i kiedy kwitnie?
Dzielżan jesienny to okazała bylina, która dorasta od 50 do 130 cm wysokości. Ma prosto wzniesione pędy, rozgałęzione w górnej części, owłosione (mocniej w dolnej części). Niezbyt liczne, siedzące liście są także owłosione, mają lancetowaty lub eliptyczny kształt, są nieco węższe w dolnej i górnej części pędu, a szersze w części środkowej. Gdy roślina kwitnie, dolne liście więdną i zasychają.
Dzielżan jesienny kwitnie od lipca do października (czasem nawet do listopada). Kwiaty dzielżanu jesiennego są zebrane po w koszyczki o średnicy około 5 cm, które z kolei są zebrane od kilku do kilkudziesięciu w baldachogrona na szczycie pędu.
Dzielżan ogrodowy - jak wygląda i kiedy kwitnie?
Dzielżan ogrodowy dorasta zwykle do 60–80 cm wysokości, ale wśród odmian zdarzają się też rośliny bardzo wysokie, przekraczające nawet 150 cm wysokości. Duże, zwykle pojedyncze kwiaty, złożone z okółka barwnych, nieco odgiętych do dołu płatków i mocno wypukłego koszyczka, rozwijają się na szczytach pędów w sierpniu i zdobią rabaty aż do późnej jesieni (do października).
W zależności od odmiany, kwiaty dzielżanu ogrodowego mogą mieć barwę żółtą, ceglastopomarańczową, czerwoną lub brązową, a u niektórych odmian mogą być też dwubarwne.
Autor: Getty Images/Alex Manders
Dzielżan ogrodowy
Jak uprawiać dzielżany w ogrodzie?
Pod uprawę dzielżanów w ogrodzie należy przeznaczyć miejsce słoneczne oraz zapewnić roślinom bardzo żyzne, stale wilgotne podłoże. Rośliny źle znoszą suszę, a na brak wody reagują słabym kwitnieniem i zasuszaniem dolnych liści. Z tego względu podczas przedłużających się okresów bezdeszczowych, dzielżany należy systematycznie podlewać.
Dzielżany nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale jeśli chcemy liczyć na długie kwitnienie, powinniśmy przycinać pędy kwiatostanowe zaraz po przekwitnieniu kwiatów. W maju możemy też przyciąć nieco pędy odmian wysokich. Po takim zabiegu, rośliny zakwitną wprawdzie nieco później, ale będą niższe, bardziej zwarte i lepiej rozgałęzione.
Gdzie sadzić dzielżany w ogrodzie?
Dzielżany najpiękniej prezentują się w ogrodach urządzonych w stylu angielskim, naturalistycznym lub rustykalnym, ale z powodzeniem można je również wykorzystywać w inne style ogrodowe. Wysokie odmiany dzielżanów doskonale sprawdzają się w ogrodzie jako górne piętro rabaty i znakomicie komponują się z astrami, rudbekiami, jeżówkami czy floksami.
Można również z dzielżanów tworzyć w ogrodzie ciekawe, wieloodmianowe grupy ozdobne lub sadzić wzdłuż murów, płotów i ogrodzeń. Dzielżany nadają się także na kwiat cięty, chociaż w wazonie utrzymują się nieco krócej od rudbekii czy jeżówek.
Pędy odmian wysokich dzielżanów wymagają czasami podpór, gdyż mogą pokładać się na boki, tracąc walory ozdobne. Niższe odmiany dzielżanów można sadzić z przodu rabaty, zestawiając rośliny z kocimiętkami, liliowcami, krwawnikami, trawami ozdobnymi, szałwią omszoną, przetacznikiem kłosowym lub niskimi astrami.
- Przeczytaj też: Ogród wiejski - jak stworzyć ogród w stylu wiejskim