Jak uratować przelaną jukę? [Porada eksperta]

2018-03-02 16:38

Wiosną 2017 przesadziłam jukę do większej doniczki, całe lato stała na balkonie i pięknie, szybko rosła. Jesienią przeniosłam ją do domu. Niestety nadmiernie podlewałam i teraz drzewko marnieje. Obecnie w ogóle nie podlewam, jak mogę je uratować?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Proszę podlewać bardzo oszczędnie, gdy podłoże jest suche nawet na głębokości 10 cm (można sprawdzić palcem).
Warto teraz jukę przesadzić do nowej ziemi – przy okazji proszę sprawdzić stan korzeni (usunąć martwe). Jest pora aktywnego wzrostu i roślina – jeśli korzenie nie zgniły - powinna ukorzenić się w nowym podłożu i odzyskać kondycję. Wraz ze wzrostem temperatury trzeba też zwiększać ilość dostarczanej wody, ale stopniowo. Donica w której będzie rosła musi mieć otwory w dnie i drenaż z keramzytu na dnie.  Po podlaniu nadmiar wody wypłynie na podstawkę – po godzinie to czego roślina nie „wciągnie” z powrotem, trzeba wylać.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.