Jak umocnić skarpę w ogrodzie? [Porada eksperta]

2013-08-28 12:35

Proszę o podpowiedź, jak mogę umocnić skarpę w moim ogrodzie.

Obsadzenie skarpy
Autor: Archiwum serwisu Skarpę w ogrodzie można umocnić kamieniami i obsadzić roślinami
Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Ogród o pofałdowanej powierzchni wygląda atrakcyjnie, ale skarpy mogą przysporzyć wielu kłopotów. Pod wpływem słońca, wiatru i wody opadowej teren pochyły łatwo ulega erozji. Im bardziej stromy stok, tym większe zagrożenie. Jeżeli mamy w ogrodzie skarpy o spadku przekraczającym 30°, trzeba zadbać o ich zabezpieczenie. Jest na to kilka sposobów. Często wystarczy obsadzić powierzchnię roślinami rozrastającymi się za pomocą rozłogów czy kłączy, ponieważ przerastając glebę, dobrze ją stabilizują.
Można też umocnić skarpę kamieniami (np. stworzyć w tym miejscu ogród skalny) lub niskimi palisadami biegnącymi w poprzek stoku. Przy spadku powyżej 40° warto wprowadzić
dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w postaci siatki z tworzywa sztucznego (skarpę można wtedy obsiać trawą) lub włókniny (przykrywa się nią powierzchnię skarpy i w wyciętych otworach sadzi rośliny).
Jeszcze bardziej stromy stok lepiej przemodelować: skrócić i ograniczyć murkiem oporowym lub ścianką. Dzięki temu możemy zyskać nieco terenu, ale i „spłaszczyć” skarpę. (as)

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.