Gniją korzenie storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:58

Mojemu storczykowi gniją korzenie, są suche i puste (lecz jeszcze lekko zielone), a wraz z nimi zaczynają także gnić łodygi, natomiast u góry są twarde i zielone. Nie wiem, co się dzieje? Proszę o pomoc!

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Prawdopodobnie storczyk został najpierw zupełnie zasuszony, a następnie zbyt gwałtownie usiłowano go nawodnić. Proszę roślinę wyjąć z doniczki, delikatnie usunąć stare podłoże, usunąć wszystkie zgniłe i suche korzenie, a cięcia posypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem. To co zostanie, o ile będzie jeszcze coś zielonego, ma szansę przeżyć. Jeżeli bryła korzeniowa była mokra, to proszę pozostawić storczyka bez podłoża przez 2-3 dni, aby wszystko obeschło, następnie spryskać Bioseptem i posadzić w nowe podłoże. NIE PODLEWAĆ przynajmniej przez tydzień, a następnie normalnie prowadzić.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.