Dlaczego storczyki nie kwitną [Porada eksperta]

2013-10-30 10:27

Mam kilka storczyków, które przestały kwitnąć. Liście utrzymują żywotność, ale o ponownym kwitnięciu nie ma mowy. Najstarszy powtórzył raz kwitnienie, ale już nie takie okazałe, natomiast od dwóch lat w ogóle nie zakwita, pozostałe po opadnięciu kwiatów - około 1 rok temu - również nie zakwitają ponownie. Nie dawałam im okresu odpoczynku, ponieważ bałam się, że nie odżyją. Czy jest to konieczne, jak to zrobić bezpiecznie dla kwiatów? Co zrobić, aby znowu pięknie zakwitły?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Storczyki po przeniesieniu ze szklarni produkcyjnych muszą się zaadaptować do nowych warunków, które zwykle są znacznie gorsze. Czasem trwa to rok, czasem dłużej i dlatego uczą nas cierpliwości. Po przekwitnięciu rośliny trzeba przez 2-3 miesiące dobrze pielęgnować, dobrze odżywiać, aby wynagrodzić im trud kwitnienia. Następnie dobrze jest przenieść je do nieco chłodniejszego pomieszczenia, około 19 st. C i bardziej przesuszać między podlewaniami. Jeżeli do tej pory storczyki były podlewane/moczone co 7 dni, to trzeba ten okres wydłużyć do 10-12. Powinny mieć jasno (ale nie bezpośrednie słońce). Po 6-8 tygodniach można się spodziewać nowego pędu kwiatowego. Jeżeli taki się pojawi, to można roślinę z powrotem przenieść do cieplejszego pomieszczenia. Storczyki z rodzaju Phalaenopsis (zakładam, że o takie chodzi) nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.