Czym oddzielić trawnik od ścieżki ogrodowej i rabaty [Porada eksperta]

2021-04-06 8:32
Oddzielenie trawnika od ściezki ogrodowej
Autor: GettyImages Do wyraźniego oddzielenie trawnika od rabat czy ścieżek ogrodowych służą m.in. plastikowe obrzeża trawnikowe

Mam trochę krawężników, trochę kostki brukowej. Czy mogę je wykorzystać do oddzielenia trawy od rabaty i ścieżki w ogrodzie? Jeśli tak, to w jaki sposób, aby było łatwo kosić trawę?

Przemysław Sochański
Radzi: Przemysław Sochański

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.

Oddzielenie trawnika od rabaty czy ścieżki ogrodowej warto zaplanować tak, aby linia nie stanowiła zbyt szerokiej bariery optycznej. Kostki brukowe są dobrym materiałem. Trzeba w miejscu planowanego oddzielenia wykopać rowek głębokości 2 razy większej od grubości kostki. Wypełnić go mieszanką grubego piasku i cementu w stosunku 3:1, zagęścić i przy pomocy młotka, najlepiej gumowego, układać do poziomu kolejne kostki brukowe wciskając je w podsypkę. Do poziomowania kostki warto użyć poziomnicy, bo równa krawędź kostki ułatwi w przyszłości dokaszanie trawy (koło kosiarki jeździ wtedy po tej płaszczyźnie). Poziom kostki powinien oscylować na poziomie ziemi na trawniku. Po ułożeniu kostki ostrożnie zasypujemy ziemię jednocześnie od strony trawnika i rabaty, następnie zwilżamy mocno miejsce pracy, by woda dostała się do mieszanki cementowej i związała kostki z podsypką. Podobnie postępujemy w przypadku płyt chodnikowych z których mają być zrobione obrzeża. Proponuję dla efektu lekkości i odwrócenia uwagi od monotonnej linii tak skomponować linię aby składała się z grup kostek lub płyt - większych a potem mniejszych. Będzie to ciekawsze niż jednostajny szlaczek.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.