Czym oddzielić trawnik od ścieżki ogrodowej i rabaty [Porada eksperta]

2021-04-06 8:32
Oddzielenie trawnika od ściezki ogrodowej
Autor: GettyImages Do wyraźniego oddzielenie trawnika od rabat czy ścieżek ogrodowych służą m.in. plastikowe obrzeża trawnikowe

Mam trochę krawężników, trochę kostki brukowej. Czy mogę je wykorzystać do oddzielenia trawy od rabaty i ścieżki w ogrodzie? Jeśli tak, to w jaki sposób, aby było łatwo kosić trawę?

Przemysław Sochański
Radzi: Przemysław Sochański

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.

Oddzielenie trawnika od rabaty czy ścieżki ogrodowej warto zaplanować tak, aby linia nie stanowiła zbyt szerokiej bariery optycznej. Kostki brukowe są dobrym materiałem. Trzeba w miejscu planowanego oddzielenia wykopać rowek głębokości 2 razy większej od grubości kostki. Wypełnić go mieszanką grubego piasku i cementu w stosunku 3:1, zagęścić i przy pomocy młotka, najlepiej gumowego, układać do poziomu kolejne kostki brukowe wciskając je w podsypkę. Do poziomowania kostki warto użyć poziomnicy, bo równa krawędź kostki ułatwi w przyszłości dokaszanie trawy (koło kosiarki jeździ wtedy po tej płaszczyźnie). Poziom kostki powinien oscylować na poziomie ziemi na trawniku. Po ułożeniu kostki ostrożnie zasypujemy ziemię jednocześnie od strony trawnika i rabaty, następnie zwilżamy mocno miejsce pracy, by woda dostała się do mieszanki cementowej i związała kostki z podsypką. Podobnie postępujemy w przypadku płyt chodnikowych z których mają być zrobione obrzeża. Proponuję dla efektu lekkości i odwrócenia uwagi od monotonnej linii tak skomponować linię aby składała się z grup kostek lub płyt - większych a potem mniejszych. Będzie to ciekawsze niż jednostajny szlaczek.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.