Czy korzenie storczyków potrzebują dostępu światła? [Porada eksperta]

2016-09-05 17:17

Kupiłam storczyk w supermarkecie - czy mogę go przesadzić do porcelanowej doniczki, w której wywiercę dziurkę na odpływ wody? Czy korzenie storczyka potrzebują światła?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Porcelanowa doniczka to nie jest dobry pomysł. Otworów odpływowych musi być więcej, czasem wierci się też otwory w bocznych ściankach. Do korzeni MUSI dochodzić świeże powietrze. Zamknięcie korzeni spowoduje szybkie ich gnicie. W naturze korzenie wiszą swobodnie na drzewach. Zawierają one minimalną ilość chlorofilu, ale to można zaniedbać, bo ilość chlorofilu w liściach jest wystarczająca do prawidłowej asymilacji. Storczyk nie musi być w przezroczystej doniczce, ale powietrze musi mieć swobodny dostęp do korzeni.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.