Choroba grzybowa hortensji krzewiastej [Porada eksperta]

2018-09-18 11:32

Chciałabym zasięgnąć informacji na temat hortensji krzewiastej. W ogrodzie mam posadzone trzy krzewy tej hortensji w różnych miejscach. Wszystkie rosną pod drzewami - większą część dnia są w cieniu. Na jesieni przycinam je na wysokości około 5 cm od ziemi. W tym roku żadna hortensja nie zakwitła. Nie wiem, jaka może być tego przyczyna. Wiosną wszystkie podsypałam specjalnym nawozem do hortensji (ale tak robię co roku). Dodatkowo jedna z nich zaczęła zamierać "od czubka". Stopniowo wycinałam porażone liście, aż wycięłam ją całkiem. Nie wypuściła od korzenia nowych pędów. Zauważyłam, że dwie pozostałe też zaczęły chorować, ale objawy są inne. Sadzę, że jest to jakaś choroba grzybowa, która przeniosła się na pozostałe kwiaty w ogrodzie. Z góry dziękuję za pomoc.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

W przypadku hortensji krzewiastych (łac. Hydrangea arborescens) należy stosować podobne zabiegi uprawowe, jak w przypadku hortensji bukietowych (Hydrangea paniculata), ponieważ obydwie grupy kwitną na pędach jednorocznych, powstających od wiosny. Z tego względu należy je przycinać absolutnie nie jesienią, a wiosną (marzec/kwiecień). Wszystkie pędy przycina się o około 1/3 długości (lub inaczej nad 2.-3. oczkiem) i całkowicie usuwa pędy przemarznięte, słabe i chore. Nie należy się obawiać braku kwitnienia po tym cięciu, gdyż roślina tworzy pąki kwiatowe na jednorocznych pędach wyrosłych w danym sezonie wegetacyjnym i tylko zyska (np. zagęści się) na takim cięciu. W przypadku chorób grzybowych (plamistości) polecam oprysk środkiem Topsin.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają