Białe plamy na liściach azalii doniczkowej [Porada eksperta]

2020-12-15 8:32

Dostałam azalię w doniczce. Niektóre jej listki pokryte są białymi plamami. Czy to jakaś choroba? Co mam robić, jak jej mogę pomóc?

Azalia doniczkowa
Autor: GettyImages Azalia powinna mieć stale wilgotne podłoże w doniczce
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Biały nalot na lisiach azalii doniczkowej to często występująca choroba grzybowa o nazwie mączniak prawdziwy. Zwalcza się ją za pomocą oprysków środkami przeciwgrzybowymi, np. Amstar, Baymat, Nimrod, Score. Jednak o tej porze roku skuteczność tych środków może być niewielka. Najlepiej opryskiwać roślinę przeciwko mączniakowi w czerwcu i w lipcu.

Choroba ta nie powoduje zamierania rośliny, oszpeca tylko liście i zahamowuje nieco wzrost. Proponuję wykonać oprysk dopiero wiosną aby zminimalizować ryzyko rozwoju grzybów w przyszłym sezonie. Teraz można jeszcze zasilić roślinę nawozem jesiennym do roślin kwasolubnych, aby wzmocnić azalię przed zimą.

Inne porady tego eksperta