Białe plamy na liściach azalii doniczkowej [Porada eksperta]

2020-12-15 8:32
Azalia doniczkowa
Autor: GettyImages Azalia powinna mieć stale wilgotne podłoże w doniczce

Dostałam azalię w doniczce. Niektóre jej listki pokryte są białymi plamami. Czy to jakaś choroba? Co mam robić, jak jej mogę pomóc?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Biały nalot na lisiach azalii doniczkowej to często występująca choroba grzybowa o nazwie mączniak prawdziwy. Zwalcza się ją za pomocą oprysków środkami przeciwgrzybowymi, np. Amstar, Baymat, Nimrod, Score. Jednak o tej porze roku skuteczność tych środków może być niewielka. Najlepiej opryskiwać roślinę przeciwko mączniakowi w czerwcu i w lipcu.

Choroba ta nie powoduje zamierania rośliny, oszpeca tylko liście i zahamowuje nieco wzrost. Proponuję wykonać oprysk dopiero wiosną aby zminimalizować ryzyko rozwoju grzybów w przyszłym sezonie. Teraz można jeszcze zasilić roślinę nawozem jesiennym do roślin kwasolubnych, aby wzmocnić azalię przed zimą.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.