Cięcie złotlinu - jak i kiedy prawidłowo przycinać złotlin

2015-06-29 12:09
Złotlin japoński
Autor: GettyImages Złotlin japoński do obfitego kwitnienia wymaga regularnego przycinania

Cięcie złotlinu to zabieg konieczny, jeśli chcemy by krzew obficie kwitł. Złotlin japoński wymaga regularnego przycinania. Podpowiadamy, kiedy i jak ciąć złotlin japoński. Cięcie złotlinu – poradnik.

Złotlin japoński to rozłożysty krzew pochodzący z Dalekiego Wschodu, osiągający do 3 m wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu wytwarzając duże żółte kwiaty. Pomimo obcego pochodzenia, doskonale pasuje do polskich ogrodów różnego typu, m.in. do ogrodów wiejskich i mieszanych. Aby złotlin kwitł obficie co roku, trzeba spełnić podstawowy warunek – wykonywać regularne cięcie. Jak prawidłowo ciąć złotlin?

Na jakich pędach kwitnie złotlin?

Kwitnienie złotlinu jest najsilniejsze na pędach jednorocznych, mniej intensywne na krótkich pędach dwuletnich a najsłabsze na pędach 3-letnich i starszych (o ile nie zaschną całkowicie). Roślinę należy regularnie, corocznie ciąć, aby uzyskać pożądaną wielkość, pokrój, stopień zagęszczenia pędów i oczywiście obfite kwitnienie.

Przycinanie złotlinu - kiedy i jak ciąć złotlin?

Podstawowe cięcie złotlinu japońskiego powinno przeprowadzać się po kwitnieniu. Należy usunąć wtedy część starszych pędów (dwuletnich) i wszystkie pędy 3-letnie, przycinając je tuż przy ziemi. Ponadto zaleca się ciąć pędy słabe, zbyt gęste i wrastające do wnętrza choroby oraz słabe.

Wiosną można przeprowadzić dodatkowe cięcie sanitarne złotlinu – usuwając tylko pędy chore, porażone, zaschnięte i uszkodzone. Jeśli roślina została uszkodzona przez mróz, pędy można skrócić na wysokości 4–5 pąków. Przy okazji warto pozbyć się odrostów korzeniowych – złotlin może wytwarzać je w znacznej liczbie. Krzew dobrze reaguje na cięcie i szybko regeneruje się.

Przeczytaj też:

Cięcie forsycji - kiedy i jak należy ciąć forsycje? >>>

Kiedy i jak ciąć krzewy bzów? >>>

Cięcie hortensji - kiedy i jak przycinać różne gatunki hortensji? >>>

Cięcie roślin w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE