Cięcie złotlinu - jak i kiedy prawidłowo przycinać złotlin

Cięcie złotlinu to zabieg konieczny, jeśli chcemy by krzew obficie kwitł. Złotlin japoński wymaga regularnego przycinania. Podpowiadamy, kiedy i jak ciąć złotlin japoński. Cięcie złotlinu – poradnik.
Złotlin japoński to rozłożysty krzew pochodzący z Dalekiego Wschodu, osiągający do 3 m wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu wytwarzając duże żółte kwiaty. Pomimo obcego pochodzenia, doskonale pasuje do polskich ogrodów różnego typu, m.in. do ogrodów wiejskich i mieszanych. Aby złotlin kwitł obficie co roku, trzeba spełnić podstawowy warunek – wykonywać regularne cięcie. Jak prawidłowo ciąć złotlin?
Na jakich pędach kwitnie złotlin?
Kwitnienie złotlinu jest najsilniejsze na pędach jednorocznych, mniej intensywne na krótkich pędach dwuletnich a najsłabsze na pędach 3-letnich i starszych (o ile nie zaschną całkowicie). Roślinę należy regularnie, corocznie ciąć, aby uzyskać pożądaną wielkość, pokrój, stopień zagęszczenia pędów i oczywiście obfite kwitnienie.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Złotlin japoński to rozłożysty krzew pochodzący z Dalekiego Wschodu
Przycinanie złotlinu - kiedy i jak ciąć złotlin?
Podstawowe cięcie złotlinu japońskiego powinno przeprowadzać się po kwitnieniu. Należy usunąć wtedy część starszych pędów (dwuletnich) i wszystkie pędy 3-letnie, przycinając je tuż przy ziemi. Ponadto zaleca się ciąć pędy słabe, zbyt gęste i wrastające do wnętrza choroby oraz słabe.
Wiosną można przeprowadzić dodatkowe cięcie sanitarne złotlinu – usuwając tylko pędy chore, porażone, zaschnięte i uszkodzone. Jeśli roślina została uszkodzona przez mróz, pędy można skrócić na wysokości 4–5 pąków. Przy okazji warto pozbyć się odrostów korzeniowych – złotlin może wytwarzać je w znacznej liczbie. Krzew dobrze reaguje na cięcie i szybko regeneruje się.
Przeczytaj też:
Cięcie forsycji - kiedy i jak należy ciąć forsycje? >>>
Kiedy i jak ciąć krzewy bzów? >>>
Cięcie hortensji - kiedy i jak przycinać różne gatunki hortensji? >>>