Bez lilak – cięcie. Kiedy i jak ciąć krzewy bzów

Kwitnące krzewy bzów to wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu. Aby bzy corocznie i obficie kwitły, trzeba je systematycznie przycinać. Podpowiadamy jak ciąć krzewy bzów. Bez lilak: cięcie.

Pięknie kwitnący krzew lilaka, to widok naprawdę wyjątkowy. Aby jednak krzew bzu mógł bujnie zakwitnąć i ozdobić nasz wiosenny ogród wspaniałymi kwiatami, należy o niego odpowiednio zadbać. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, mających wpływ na kwitnienie lilaków (błędnie nazywanych bzami) jest cięcie.

Cięcie krzewów bzu lilaka

Zabieg cięcia pozwala krzewom bzu lilaka zachować ładny, gęsty pokrój i pobudza rośliny do tworzenia większej ilości młodych pędów oraz rozwijania dużych kwiatów. Cięcie lilaków powinniśmy rozpocząć już na samym początku uprawy, czyli zaraz po posadzeniu krzewów do gruntu (najlepiej zrobić to jesienią). W tym czasie ich pędy należy skrócić o połowę, dzięki czemu rośliny się wzmocnią i ładnie zagęszczą.
W kolejnych latach cięcie nie będzie już tak radykalne i będzie polegało głównie na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Zabieg należy wykonywać tuż po zakończonym kwitnieniu, gdyż lilaki zawiązują pąki kwiatowe na pędach rocznych. Wcześniejsze przycinanie lilaków pozbawiłoby roślinę kwiatów, a zabieg wykonany zbyt późno utrudniłby zawiązywanie pąków na kolejny sezon.

>>Przeczytaj też: Ciemne plamy na liściach bzu. Choroby lilaka: bakterioza lilaka

Cięcie prześwietlające krzewów bzu

Bardziej radykalny zabieg cięcia należy przeprowadzić po 3–4 latach uprawy lilaka. Wtedy należy wykonać cięcie prześwietlające, dzięki któremu lepszy będzie dostęp światła do wnętrza krzewu. Podczas tego cięcia całkowicie usuwa się wszystkie pędy zdeformowane, chore i nadmiernie zagęszczające krzew, a pozostałe skraca. U młodych, systematycznie pielęgnowanych krzewów, zabieg cięcia powinniśmy wykonać po kwitnieniu, aby w danym roku nie stracić kwiatów.

Cięcie odmładzające krzewów bzu

Jeśli jednak krzew jest już dość stary i mocno zaniedbany, należy go odmłodzić, wykonując bardzo silne cięcie wszystkich pędów (na wysokości około 50 cm nad ziemią). Odmłodzenie krzewu powinno zostać wykonane na przedwiośniu, jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Taki zabieg w danym roku pozbawi nas wprawdzie kwiatów, ale pozwoli wzmocnić roślinę, która będzie miała szansę ładnie się zagęścić i w kolejnym roku wydać duże, piękne kwiaty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE