Zamiokulkas nie wypuszcza nowych pędów? Rozpuść to w wodzie i podlej zamiokulkasa. Wypuści liście jeden po drugim!

2025-01-10 11:49

Zamiokulkas to roślina doniczkowa, zwana w wielu krajach kwiatem szczęścia i dobrobytu. Jest efektowna, trwała i łatwa w pielęgnacji - o ile przestrzega się zasad związanych z jego podlewaniem. Jak więc podlewać zamiokulkasa? Podajemy też przepis na specjalną miksturę, po której zamiokulkas szybko wypuści nowe liście.

Spis treści

  1. Jak i kiedy podlewać zamiokulkasa?
  2. Czym podlewać zamiokulkasa?
  3. Czym podlać zamiokulkasa żeby wypuścił liście?
  4. Czy zamiokulkas lubi zraszanie?
  5. Jaki nawóz do zamiokulkasa?
  6. Jak rozmnożyć zamiokulkasa z liści - galeria zdjęć
Problemy ze storczykami - najczęstsze błędy w pielęgnacji storczyków [WIDEO]

Jak i kiedy podlewać zamiokulkasa?

Zamiokulkas preferuje glebę dobrze przepuszczalną i nie lubi nadmiernego podlewania, dlatego podlewanie to kluczowy element pielęgnacji. Roślina ta preferuje umiarkowanie wilgotne środowisko. Zaleca się podlewanie wtedy, gdy górna warstwa ziemi w doniczce jest sucha w dotyku, dlatego przed podlaniem zawsze należy sprawdzić wilgotność gleby w doniczce. Nadmierna wilgoć, na skutek zbyt intensywnego podlewania może prowadzić do zgnilizny korzeni.

W okresie zimowym zamiokulkas potrzebuje mniej wody, ponieważ rośnie wolniej. Regularna kontrola gleby i dostosowywanie podlewania do warunków otoczenia to klucz do utrzymania zamiokulkasa w dobrej kondycji

Ważne

Pamiętaj o drenażu, aby uniknąć zalegania wody w doniczce. Woda powinna swobodnie przepływać przez doniczkę, co pomaga utrzymać zdrowy system korzeniowy zamiokulkasa. Bardzo ważne jest, aby gleba przed kolejnym podlewaniem rośliny była sucha. 

Czym podlewać zamiokulkasa?

Zalecane jest używanie wody o temperaturze pokojowej 15-20°C. Zbyt zimna woda może wywołać szok termiczny u rośliny. Do podlewania zamiokulkasa  można wykorzystywać wodę z kranu, ale nie zimną i najlepiej nie bezpośrednio po pobraniu. Trzeba odstawić ją przynajmniej na kilka godzin, wtedy ulotnią  się z niej chlor i inne substancje chemiczne. Bardzo dobra do podlewania zamiokulkasa jest deszczówka, która zawiera azot, tlen, dwutlenek węgla i sole mineralne.

Czym podlać zamiokulkasa żeby wypuścił liście?

Jednym z domowych sposobów na szybszy wzrost liści zamiokulkasa jest podlewanie rosliny żelatyną. W tym celu rozpuszczamy łyżeczkę żelatyny w szklance gorącej wody i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić do wystygnięcia. Następnie należy dodać trzy szklanki zimnej wody i podlać roślinę. Podlewanie zamiokulkasa przynajmniej raz w miesiącu taką miksturą sprawi, że będzie często wypuszczał liście i szybko rósł.

Czy zamiokulkas lubi zraszanie?

Zamiokulkas nie jest rośliną, która potrzebuje wysokiej wilgotności. W rzeczywistości, nadmierne zraszanie i zbyt częste podlewanie mogą prowadzić do problemów z korzeniami rośliny. Reasumując, zamiokulkas nie wymaga intensywnego zraszania, a nadmiar wilgoci może mu zaszkodzić.

Jaki nawóz do zamiokulkasa?

Zamiokulkas to roślina doniczkowa, która potrzebuje niewielkich dawek nawozów, stosowanych raz na jakiś czas. Najlepiej stosować uniwersalne nawozy do roślin zielonych doniczkowych, o zrównoważonej zawartości składników odżywczych. Nawozy aplikujemy w sezonie wzrostu, czyli wiosną i/lub latem, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. W okresie jesienno-zimowym nie stosujemy żadnych nawozów.

Jak rozmnożyć zamiokulkasa z liści - galeria zdjęć

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają