Wiosenna lustracja w ogrodzie: przegląd roślin owocowych pod kątem występowania szkodników
Wiosenna lustracja roślin owocowych w ogrodzie pozwoli na dobrą ochronę. W oczekiwaniu na upragnioną wiosnę, warto poświęcić kilka chwil na lustrację naszego ogrodu pod kątem występowania w nim szkodników. Wiosenna lustracja w ogrodzie pomoże w skutecznej ochronie roślin.
Jeszcze w okresie bezlistnym na pędach krzewów i gałęziach drzew owocowych można zaobserwować zimujące stadia szkodników lub objawy ich występowania. Wczesne wykrycie szkodników roślin pozwala szybko się ich pozbyć lub z wyprzedzeniem zaplanować strategię ochrony roślin.
Szczególnie ważna jest obserwacja szkodników, które sprawiały nam problem w ogrodzie w ubiegłym roku. Nie zawsze konieczne są zabiegi chemicznymi środkami ochrony roślin. Czasami wystarczy usunąć porażony pęd lub użyć preparatów biologicznych.
Wiosenna lustracja ogrodu: jakie szkodniki można znaleźć na drzewach i krzewach owocowych
W okresie bezlistnym na pędach jabłoni zaobserwować można następujące szkodniki:
- Przędziorek owocowiec (łac. Panonychus ulmi) – czerwono-rdzawe jaja średnicy 0,16 mm składane w złożach w kątach 2–3-letnich gałęzi. Próg szkodliwości to złoża powyżej 0,5 cm średnicy.
- Znamionówka tarniówka (Orgya antiqua) – w rozwidleniach gałęzi i na zaschniętych liściach należy szukać białych kubeczkowatych jaj z lekko wklęsłą górną częścią. Jaja składane są w złożach do 200 sztuk, które są dobrze widoczne nawet z większej odległości.
- Pordzewiacz jabłoniowy (Aculus schlechtendali) – zimujące najczęściej pod łuskami pąków samice tego szpeciela (0,16 mm wielkości) w kwietniu wchodzą do rozwijających się pąków. Próg szkodliwości to 20 szpecieli na 1 pąk.
- Kwieciak jabłkowiec (Anthonomus pomorum) – chrząszcze, które zimowały w spękaniach kory wychodzą gdy temp. przekroczy 8 st. C i składają jaja do nabrzmiewających pąków. Z uszkodzonych pąków często wypływają krople soku powodując tzw. płacz pąków.
Nabrzmiałe lub nienaturalnego kształtu pąki mogą świadczyć o obecności wielkopąkowca porzeczkowego (Cecidophyopsis ribis) lub krzywika porzeczkowiaczka (Lampronia capitella) na porzeczce, krzywika maliniaczka (Lampronia rubiella) na malinie lub licinka tarninaczka (Argyresthia ephippiella) na wiśni i czereśni.
Warto też przejrzeć młode gałęzie śliw na obecność miseczników (Lecanium sp.) oraz grusz pod kątem miodówki gruszowej plamistej (Psylla pirisuga).Wszystkie rośliny w ogrodzie warto obserwować na obecność mszyc, które bardzo chętnie zasiedlają ukazujące się pierwsze liście i młode pędy.
Tekst: A. Jurkowski