Wermikompostownik - do czego służy? Jak zrobić wermikompost?

2022-03-29 7:28

Wermikompostownik służy do uzyskania wermikompostu - nawozu, który powstaje z kompostowania organicznych odpadków przy użyciu różnych gatunków dżdżownic. Jak używać wermikompostownik, gdzie go kupić? Jak zrobić wermikompost w domu?

Wermikompostownik
Autor: GettyImages Wermikompostownik

Idea kompostowania i korzyści płynące są jasne dla zdecydowanej większości posiadaczy ogrodów czy działek rekreacyjnych. Przerabianie resztek pozostałych po zabiegach pielęgnacyjnych na wartościowy nawóz lub ściółkę to przy okazji sposób na utrzymanie porządku na działce. Oprócz tradycyjnych kompostowników, a także stosów kompostowych korzysta się również z wermikompostowników.

Produkcja kompostu w zależności o różnych czynników może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Trzeba więc długo czekać. Produktem końcowym jest brunatny, dobrze przerobiony materiał organiczny, który można wykorzystać jako nawóz naturalny, dodatek do gleby lub ściółkę. Wermikompostowanie odbywa się nieco inaczej, gdyż do przeróbki odpadów roślinnych wykorzystuje się dżdżownice kalifornijskie. Produktem końcowym jest nawóz humusowy.

Spis treści

  1. Wermikompostownik – jak wygląda?
  2. Jak zrobić wermikompost?
  3. Produkt z wermikompostownika - nawóz humusowy
  4. Wermikompostownik – gdzie kupić?

Wermikompostownik – jak wygląda?

W sprzedaży oprócz kompostowników dostępne są także wermikompostowniki, przystosowane do przerabiania materiałów przy użyciu organizmów glebowych.

Wermikompostownik najczęściej składa się z kilku komór (pojemników), ma podobny kształt do kompostownika, ale może być trochę wyższy, gdyż nie ma potrzeby przerzucania/odwracania pryzm kompostowych. Taką pracę wykonują za nas dżdżownice kalifornijskie (lub inny gatunek).

Przeczytaj też:Nawozy organiczne: obornik, kompost, torf, kora, nawozy zielone >>>

Jak zrobić wermikompost?

Wermikompostownik stawia się w miejscu zacienionym, gdzie temperatura oscyluje w granicach 12-25°C. Przez większość roku konstrukcja może znajdować się w ogrodzie. Gdy temperatura spadnie poniżej 5°C należy ją przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, np. budynku gospodarczego lub piwnicy. Dżdżownice kalifornijskie w naszym klimacie nie przeżyją zimy na zewnątrz. Dżdżownice ziemne, występujące w Polsce, nie nadają się do wermikompostowania.

Najpierw wykłada się materiały (np. podarty papier, rozdrobniona tektura) w pojemniku na spodzie, dosypuje trochę ziemi (da się bez tego) i wprowadza dżdżownice. Następnie przesypuje się resztkami roślinnymi i odpadami kuchennymi - liście i cienkie pędy, resztki owoców i warzyw, skorupki z jaj, a także fusy z kasy i herbaty, starą ziemią (np. po przesadzaniu roślin doniczkowych). Unika się tylko cytrusów (i ich skórek) oraz łupin z cebuli. Później materiały układa w kolejnych pojemnikach. Pojemniki łączą się ze sobą. Gdy dżdżownice przerobią spodnią warstwę materii organicznej, przenoszą się do wyżej położonych komór. Wtedy dolny pojemnik można opróżnić, a jego zawartość użyć jako naturalny nawóz. Czasem są też kraniki, którymi wlewa się płynny nawóz. Później podobnie postępuje się z wyżej położonymi pojemnikami. Jedna dżdżownica w ciągu dnia przerabia tyle materiału, co sama waży. Warto to uwzględnić przy szacowaniu liczby dżdżownic względem pojemności wermikompostownika.

Dżdżownice potrzebują także celulozy (do rozrodu). Dlatego materiały organiczne przekłada się gazetami, materiałem z wytłoczek po jajach i rolkach papieru toaletowego. Zaleca się w nich wykonać otwory.

Wilgotność wermikompostu sprawdza się kilka razy w tygodniu, najlepiej wieczorem (w budynkach przy zgaszonym świetle). Dżdżownice są wrażliwe na światło.

Dzięki działalności dżdżownic z materiałów organicznych i papieru już po kilku tygodniach powstaje cenny, pełnoprawny nawóz humusowy.

Wermikompostownik
Autor: GettyImages Wermikompostownik

Produkt z wermikompostownika - nawóz humusowy

Nawóz humusowy to wartościowy nawóz organiczny, który można stosować do dokarmiania wszystkich roślin w ogrodzie, od warzyw po drzewa i krzewy. Najczęściej jest skarbnicą azotu, potasu, fosforu, wapnia i magnezu. Nawóz dzięki przejściu przez układ pokarmowy dżdżownik jest pozbawiony metali ciężkich i szkodliwych mikroorganizmów. Jest w pełni bezpieczny w stosowaniu. Nie można nim przenawozić roślin. Pozytywnie wpływa na procesy glebotwórcze i namnażanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Przez użyciem rozcieńcza się go z wodą.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe >>>

Wermikompostownik
Autor: GettyImages Zasada przygotowania nawozu humusowego

Wermikompostownik – gdzie kupić?

Wermikompostownik można zbudować samemu, jednak jest to nieco trudniejsze i bardziej pracochłonne niż w przypadku kompostownika. Obiekt musi się składać z kilku pojemników, które łączą się ze sobą umożliwiając dżdżownicom swobodne przejście. Dlatego większość osób decyduje się na zakup gotowego wermikompostownika. Można go kupić w sklepach ogrodniczych – stacjonarnych i internetowych. Posiada kilka komór, a często także kranik do opróżniania płynnego nawozu. Przy zakupie zwraca się uwagę przede wszystkim na pojemność.

W sprzedaży dostępne są zestawy, wraz z dżdżownicami kalifornijskimi. Dla ich lepszej aklimatyzacji do tworzonego wermikompostu warto dodać podłoże kokosowe. Najlepsze terminy na zakładanie wermikompostownika i zakup dżdżownic to wiosna oraz jesień.

Korzystanie z wermikompostownika i pożytecznych dżdżownic to dobry sposób na szybką produkcję wartościowego nawozu. Dzięki temu można zasilać zarówno domowe kwiaty doniczkowe, jak i rośliny ogrodowe.

Jak przygotować kompost?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.