Suche liście zgrabione jesienią: czy mogą służyć jako nawóz?

2019-09-17 12:32 Opracowanie: redakcja serwisu

Jesienią w ogrodzie grabimy suche liście, opadłe z drzew i krzewów. Czy zgrabione liście można wykorzystać jako nawóz? Co zrobić z suchymi liśćmi zgrabionymi z ogrodu?

Liści, które jesienią opadły z drzew i krzewów nie należy zostawiać na zimę na trawniku, ponieważ mogą powodować m.in. gnicie traw. Suche liście trzeba systematycznie grabić lub usunąć z trawników za pomocą dmuchawy. Warto też posprzątać liście z chodników, ścieżek czy podjazdów w ogrodzie, bo na mokrych liściach można się łatwo poślizgnąć.

>>Przeczytaj też: Jesienne porządki w ogrodzie. Jakie prace trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą

Co zrobić z suchymi liśćmi?

Wielu właścicieli ogrodów zebrane z trawników i ogrodu suche liście po prostu pali, ale to nie jest dobre rozwiązanie. Dobry ogrodnik zawsze stara się wykorzystać każdą materię organiczną. A liście taką materią właśnie są.
Jednym ze sposobów wykorzystanie zgrabionych jesienią liści jest obsypanie nimi roślin, które wymagają zimowego okrycia. Kopczykami z suchych liści można obsypać krzewy i drzewa. Aby wiatr nie rozwiał kopczyków z liście, można przysypać go cienką warstwą ziemi.
Uwaga! Do osłony roślin przed mrozem nie można używać liści porażonych przez choroby i zaatakowanych przez szkodniki.

Czy zgrabione liście mogą służyć jako nawóz?

Najlepszym sposobem wykorzystania suchych liści, zgrabionych jesienią z trawnika jest przeniesienie ich do kompostownika. Wraz z innymi resztkami organicznymi liście po jakimś czasie przekształcą się w znakomity nawóz organiczny – kompost, który jest doskonałym źródłem próchnicy.
Uwaga! Na kompostownik nie należy wyrzucać liści porażonych przez choroby i zaatakowanych przez szkodniki. Lepiej też nie dodawać tam liści orzecha włoskiego.

>>Przeczytaj też: Kompost z ogrodu. Jesień to najlepszy czas na zakładanie kompostownika

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE