Sadzonki hortensji bukietowej - jak zrobić sadzonki hortensji ze zdrewniałych pędów? Instrukcja

2023-03-28 7:21
Sadzonki hortensji z patyków
Autor: Marzena Sarniewicz Sadzonki hortensji z patyków można przygotować na przedwiośniu

Wczesna wiosna to doskonały czas na to, aby przygotować sadzonki hortensji z pędów starszych krzewów. To najprostsza i najtańsza metoda na rozmnożenie hortensji, które już rosną w naszym ogrodzie. Jak zrobić sadzonki hortensji ze zdrewniałych pędów? Wystarczy odpowiednio je pobrać w trakcie wiosennego przycinania hortensji. Dodajmy, że w ten sposób można rozmnożyć nie tylko hortensje bukietowe, ale również krzewiaste.

Spis treści

  1. Kiedy pozyskać sadzonki hortensji ze zdrewniałych pędów?
  2. Jakie hortensje możemy rozmnożyć z pędów?
  3. Galeria zdjęć: gatunki hortensji do ogrodu
  4. Jak przygotować sadzonki hortensji wczesną wiosną?
  5. Co zrobić z sadzonkami hortensji pobranymi wiosną?
  6. Co zrobić z sadzonkami hortensji pobranymi jesienią?

Kiedy pozyskać sadzonki hortensji ze zdrewniałych pędów?

Sztobry, bo tak fachowo nazywa się zdrewniałe sadzonki, można pobierać z krzewów hortensji w dwóch terminach:

  • wczesną wiosną, a właściwie na przedwiośniu, czyli w porze cięcia hortensji (ale gdy już miną mrozy),
  • w listopadzie, kiedy już opadną liście, a na dworze są pierwsze przymrozki.

Jakie hortensje możemy rozmnożyć z pędów?

Za pomocą sadzonek z patyków możemy rozmnażać hortensje drzewiaste (krzewiaste) i hortensje bukietowe. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie odmiany tych gatunków hortensji korzenią się tak samo dobrze. Na przykład u odmiany 'Anabelle' praktycznie wszystkie sadzonki-patyki się korzenią, ale są odmiany, które korzenią się bardzo słabo.

Galeria zdjęć: gatunki hortensji do ogrodu

Jak przygotować sadzonki hortensji wczesną wiosną?

Wczesna wiosna to pora cięcia hortensji bukietowych i krzewiastych - ponieważ i tak obcinamy w tym czasie pędy krzewów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je do uzyskania nowych roślin.

O tym, jak ciąć hortensje przeczytaj w artykule:

Do pobrania sadzonek wykorzystujemy pędy w miarę proste, o grubości ołówka (cieńsze się nie nadają!). Pobieramy je wtedy, gdy pąki rośliny są jeszcze uśpione.

  • Z pędów wyciętych z krzewów hortensji usuwamy zaschnięty kwiatostan.
  • Następnie pędy takie dzielimy na fragmenty - to będą właśnie nasze sadzonki-patyki.
  • Każdy z takich patyków ma mieć 2-3 pąki - jeśli międzywęźla (czyli odległości między kolejnymi piętrami pąków) są krótsze, to lepiej, żeby sadzonka miała 3 oczka, jeśli dłuższe - to wystarczą dwa oczka. Optymalna długość takiej sadzonki wynosi około 20 cm (z jednego pędu możemy pozyskać kilka sadzonek).
  • Każdy fragment pędu obcinamy 2-3 cm poniżej oczka prostopadle do pędu i około 2 cm nad ostatnim oczkiem - tutaj tniemy pod skosem.
  • Tak przygotowane sadzonki-patyki wiążemy w pęczki i dołączamy etykietę z nazwą odmiany, by później łatwo je zidentyfikować.

Co zrobić z sadzonkami hortensji pobranymi wiosną?

Pobrane wiosną sadzonki należy wsadzić do doniczek wypełnionych lekką ziemią kompostową wymieszaną z piaskiem. Donice powinny być na tyle wysokie, aby w podłożu patyki zdołać umieścić tak, by w ziemi schowane były dwa oczka, a nad ziemią było tylko trzecie (to najwyżej położone).

Aby zwiększyć szanse ukorzenienia sadzonek warto zanurzyć ich dolne końcówki w ukorzeniaczu. Żeby podczas wtykania patyków do ziemi ukorzeniacz nie został starty z końcówek pędów, warto wcześniej innym patyczkiem zrobić w podłożu dziurkę i do takiej dziurki wsadzić pęd z ukorzeniaczem.

Do jednej donicy można wsadzić nawet kilkanaście sadzonek (oczywiście zależy to od wielkości doniczki). Doniczkę oznaczamy nazwa odmiany hortensji, np. wtykając zw nią drewniany patyczek po lodach z napisaną ołówkiem nazwą odmiany.

Trzeba pamiętać o podlewaniu - sadzonki muszą mieć stale wilgotno (ale nie mokro!), zwłaszcza gdy pojawią się liście - wtedy można dodatkowo nakryć doniczkę z sadzonkami plastikowym kloszem.

Jeśli zapowiadane są wiosenne przymrozki, to doniczkę z sadzonkami hortensji można zabrać na noc do domu albo do ogrodowej szklarenki - uchroni to sadzonki przed uszkodzeniem.

Sadzonki trzymamy w doniczkach do sierpnia - dopiero wtedy (nie wcześniej!) można je przesadzić na miejsce stałe do gruntu.

Co zrobić z sadzonkami hortensji pobranymi jesienią?

Podobne sadzonki hortensji z patyków można pozyskać jesienią - w listopadzie. Pobiera się je i przycina podobnie, jak te przygotowywane wiosną, ale postępuje się potem z patykami inaczej.

  • Należy je zadołować w donicach wypełnionych czystym piaskiem w ten sposób, aby sztobry były całkowicie zanurzone w piasku, tak żeby ich było widać.
  • Sadzonek pozyskanych w tym terminie nie zanurzamy w ukorzeniaczu.
  • Doniczkę ze sztobrami dołujemy w ogrodzie wkopując ją w ziemię i przykrywamy grubą na około 10 cm warstwą liści. Można też donicę przechować przez zimę w zimnej piwnicy czy garażu.

Sadzonki hortensji wyjmujemy z donicy mniej więcej w połowie marca. Jest duża szansa, że takie sadzonki będą już miały małe korzonki. Sadzimy je na miejsce docelowe po 2-3 sadzonki, aby mieć pewność, że choć jedna z nich się przyjmie (bo to, że pojawiły się na nich korzonki nie znaczy jeszcze, że się przyjmą).

Zamiast do gruntu ukorzenione sadzonki można posadzić do doniczek i dopiero w kolejnym sezonie wysadzić na miejsce docelowe.

Pamiętajmy, żeby zawsze sadzić sadzonki hortensji do podłoża odpowiedniego dla tych krzewów!

Przeczytaj też:

Hortensje w ogrodzie

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE