Hortensja w doniczce do domu i na balkon. Jak dbać o hortensję w doniczce?

2023-03-13 15:51
Hortensja w doniczce
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Hortensje w doniczkach są chętnie wykorzystywane do wiosennej dekoracji wnętrz

Hortensja to jedna z popularnych roślin doniczkowych, którymi ozdabiamy nasze domy wiosną, szczególnie na Wielkanoc. Jej piękne kwiaty rozweselą każde wnętrze. Jak uprawiać i pielęgnować hortensję w doniczce? Co trzeba wiedzieć o uprawie hortensji w donicach?

Hortensja ogrodowa obsypana kwiatami przyciąga wzrok. Można ją z powodzeniem można uprawiać w donicach w domu, na balkonach czy tarasach. Podpowiadamy, jak należy zadbać o hortensje w donicach, by pięknie i długo kwitły!

Spis treści

 1. Hortensja w doniczce - jak wygląda?
 2. Hortensje ogrodowe w doniczkach na zdjęciach
 3. Jak dbać o hortensję w doniczce? Uprawa doniczkowej hortensji
 4. Czy hortensję uprawianą w doniczce można wysadzić do ogrodu?
 5. Zamiana koloru kwiatów hortensji doniczkowej
 6. Zobacz w galerii zdjęć, jak pięknie wyglądają hortensje w ogrodzie

Hortensja w doniczce - jak wygląda?

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to krzew liściasty dorastający do 50-60 cm. Kwiatostany hortensji mogą być dwojakiego rodzaju: duże, kuliste, o średnicy około 20 cm, złożone z kilkudziesięciu kwiatów płonnych lub płaskie, talerzowate, z drobnymi kwiatami płodnymi wewnątrz, otoczonymi pierścieniem kwiatów płonnych. Wyhodowano wiele odmian hortensji o kwiatach białych, różowych, purpurowych niebieskich.

W sklepach już od lutego-marca można kupić kwitnące hortensje w donicach (ich kwitnienie zostało specjalnie przyspieszone). Takie okazy są chętnie wykorzystywane jako dekoracja na Wielkanoc. Pamiętajmy, że na zewnątrz (na balkon czy taras) można je wystawić dopiero w drugiej połowie maja (gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków).

Hortensje ogrodowe w doniczkach na zdjęciach

Jak dbać o hortensję w doniczce? Uprawa doniczkowej hortensji

Hortensja uprawiana w doniczce żyje trzy-cztery lata, jeśli nadal chcemy ją uprawiać w ten sposób, należy ją odmłodzić przez sadzonkowanie.

 • Hortensja w doniczce lubi światło rozproszone, bezpośrednie ostre słońce będzie przypalać kwiaty i liście, a brak światła spowoduje żółknięcie liści i bladość kwiatów.
 • W okresie wzrostu należy zapewnić temperaturę około 15-20 st.C. Zimą, w czasie spoczynku, po opadnięciu liści, hortensję umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 4-7 st.C.
 • Podłoże dla hortensji doniczkowej powinno być żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Do uprawy hortensji w doniczce można kupić gotową ziemię do hortensji, azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych.
 • W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję w doniczce podlewamy codziennie, podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalane. Niepodlewana bardzo szybko więdnie, należy wtedy wstawić doniczkę do wiadra z wodą na 30 minut (woda powinna sięgać 1-2 cm poniżej brzegu doniczki), a potem odstawić na kilka minut np. do zlewu, żeby nadmiar wody spłynął. Zimą podlewamy co 10 dni.
 • W okresie wegetacji zraszamy codziennie liście hortensji doniczkowej, ale nie kwiaty.
 • Liście hortensji można wycierać wilgotną ściereczką. Nie wolno używać nabłyszczaczy.
 • Hortensja kwitnie na pędach zeszłorocznych, wykonujemy więc tylko cięcia korygujące. Przekwitłe kwiatostany wycinamy tuż nad drugą parą liści (zasuszone możemy wykorzystać w zimowych bukietach).
 • Nawożenie hortensji uprawianej w doniczce - w okresie wzrostu i kwitnienia nawozem do hortensji (azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych) lub do roślin kwitnących.
 • Przesadzanie hortensji doniczkowej - roślinę przesadza się po przekwitnięciu.
 • Hortensję rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub boczne.
 • Hortensja w donicy choruje rzadko, mogą się pojawić na niej mszyce lub przędziorki.
 • Na okres zimy hortensja uprawiana w doniczce wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

>>Przeczytaj też:

Hortensja
Autor: GettyImages Wiosenny bukiet z hortensją w roli głównej to doskonała wielkanocna dekoracja

Czy hortensję uprawianą w doniczce można wysadzić do ogrodu?

Oferowane wiosną w sprzedaży hortensje w donicach to zazwyczaj krzyżówki różnych gatunków, które charakteryzują się różną odpornością na mróz. Dlatego nie wszystkie będą dobrze zimować w gruncie - niektóre niestety mogą przemarznąć. Można jednak spróbować posadzić doniczkową hortensje do ogrodu - najlepiej zrobić to wczesną jesienią. Wszystkie hortensje doniczkowe, które zostały przesadzone do gruntu, wymagają zabezpieczenia przed mrozem.

warto wiedzieć
Hortensja ogrodowa

Autor: Konrad Kalbarczyk

Hortensja ogrodowa

Zamiana koloru kwiatów hortensji doniczkowej

Można zmienić kolor różowych kwiatów hortensji na niebieski, dodając do gleby preparaty zawierające glin (ałun potasowy, sodowy lub amonowy) – 10 g ałunu rozpuszcza się w 2 lwody. Roślinę należy podlewać tym roztworem co dwa tygodnie, od wiosny aż do pojawienia się kwiatów. W sprzedaży są też gotowe nawozy.

Zobacz w galerii zdjęć, jak pięknie wyglądają hortensje w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE