Jak zmienić kolor kwiatów hortensji? Domowe sposoby

2023-03-21 11:37
Hortensja ogrodowa
Autor: GettyImages Kolorem kwiatów hortensji można sterować - wystarczy zmienić kwasowość gleby, w której rośnie krzew

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej? Są na to domowe sposoby. Kwiaty hortensji mogą mieć barwę białą, różową, niebieską lub czerwoną. Dowiedz się, od czego zależy zabarwienie kwiatostanów hortensji i jak zmienić kolor kwiatów hortensji z różowych na niebieskie. Najlepiej zacząć na wiosnę.

Od czego zależy kolor kwiatów hortensji?

Kolor kwiatów hortensji ogrodowej zależy od zawartości glinu w ziemi. Pierwiastek ten wchodzi w reakcję chemiczną z barwnikiem w kwiatach hortensji i zmienia ich kolor. Na glebach ubogich w glin hortensja ma kwiaty różowe, na glebach bogatych w ten pierwiastek — kolor kwiatów jest niebieski.

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?

Dzięki dodaniu do ziemi preparatów zawierających glin można zatem zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej z różowego na niebieski. Najczęściej stosuje się w tym celu roztwór ałunu potasowego (siarczan glinowo-potasowy).

Aby zmienić kolor kwiatów hortensji, można też zastosować ałun sodowy lub amonowy. Roztwór przygotowuje się następująco: 10 g ałunu rozpuszcza się w 2 litrach wody.

Aby uzyskać wielobarwne, różowo-fioletowo-niebieskie kwiaty, hortensję podlewa się roztworem ałunu od wiosny do pojawienia się kwiatów na krzewie, w odstępach dwutygodniowych.

Można także kupić gotowy preparat zmieniający kolor kwiatów (na przykład Nawóz Barwiący Hortensja Niebieska firm Agrecol, Biopon, Intermag).

Hortensja ogrodowa to krzew liściasty, którego największą ozdobą są liczne kuliste kwiatostany. W zależności od odmiany mogą mieć różne kolory: od białego przez różne odcienie różowego i czerwonego, aż do liliowego i niebieskiego. Ich wielkość też jest zależna od odmiany i może osiągać nawet 25 cm średnicy. Hortensje ogrodowe kwitną od czerwca do września.

Hortensja ogrodowa
Autor: Piotr Gorączko Hortensja ogrodowa ma kuliste kwiatostany w barwach od białej poprzez różne odcienie różu, czerwieni aż po niebieską i fioletową.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE