Przechowywanie roślin balkonowych zimą w ogrodzie zimowym

2013-10-09 14:23 Opracowanie: redakcja serwisu
oranżeria
Autor: Mariusz Bykowski

Ogrody zimowe (oranżerie) to znakomite miejsce na zimowe przechowywanie roślin balkonowych, które nie zimują na dworze. Jak przechowywać rośliny balkonowe zimą w oranżerii.

Rośliny balkonowe, które są wrażliwe na mróz, nie mogą zimować na dworze. Dlatego przed nadejściem mrozu należy je z balkonu czy tarasu przenieść do pomieszczenia. Idealnym miejsc e na zimowe przechowywanie roślin balkonowych uprawianych w pojemnikach jest ogród zimowy, czyli oranżeria.

>> Przeczytaj też: Salon czy oranżeria, jak urządzić ogród zimowy

Jakie rośliny balkonowe można przechowywać w ogrodzie zimowym

Gdy nadejdą pierwsze chłody z dworu do zabezpieczonych przed zrozem pomieszczeń zabrać należy wszystkie rośliny wrażliwe na niską temperaturę. Należą do nich miedzy innymi: agawy, abutilony (zaślazy), datury, fuksje, oleandry, wawrzyny, rośliny cytrusowe, palmy, lantany, tibuchiny, męczennice, ołowniki, dipladenie.

Jak przechowywać rośliny balkonowe w ogrodzie zimowym

Aby przechowywane w ogrodzie zimowym rośliny balkonowe w dobrej kondycji przetrzymały zimowe miesiące i w następnym roku znów zdobiły nasze balkony i tarasy, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.

  • Temperatura: większość roślin balkonowych zimujących w pomieszczeniach najlepiej czuje się w chłodnym (nieogrzewanym) ogrodzie zimowym, w którym panuje temperatura 5-10 st.C.

  • Wentylacja – zapewnia roślinom dostateczną ilość niezbędnego tlenu oraz odpowiednią wilgotność powietrza. Dlatego w ogrodzie zimowym konieczne są otwory wentylacyjne.

  • Cieniowanie – w słoneczne dni, gdy słońce mocno operuje (zwłaszcza w ogrodach zimowy usytuowanych od południowej strony), należy koniecznie przechowywane rośliny cieniować  (np. zasłaniając żaluzje), aby uniknąć ich poparzenia.

  • Podlewanie – zimą należy je ograniczyć, ponieważ rośliny przechodzą tzw. spoczynek zimowy, a ponadto w niższej temperaturze pobieranie wody przez rośliny jest mniejsze. Przy podlewaniu pamiętajmy, by w słoneczne dni nawadniać rośliny częściej, a w dni pochmurne dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w pojemniku jest sucha. Najlepiej podlewać rośliny rano. Nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża.

  • Nawożenie – w okresie zimowania zazwyczaj nie zasila się przechowywanych roślin nawozami.

  • Przycinanie pędów – po wniesieniu roślin do ogrodu zimowego należy skrócić ich pędy o około 1/3 ich długości, zachowując kształt rośliny. Mocniej przycina się te gatunki, u których opadają liście, inne tylko lekko przycina się, a właściwe cięcie wykonuje wiosną. Pnącza przycina się kilkanaście centymetrów nad ziemią.

  • Sprawdzanie pędów i liści – pozwoli na jak najwcześniejsze wykrycie chorób i szkodników, które zaatakowały przechowywane rośliny.

  • Usuwanie chorych i schnących liści i innych części roślin – zamierające części roślin mogą być źródłem chorób i szkodników dla zdrowych roślin przechowywanych wspólnie w ogrodzie zimowym.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE