Ogród zimowy to doskonałe miejsce na zimowe przechowywanie roślin balkonowych

2013-10-09 14:23
oranżeria
Autor: Mariusz Bykowski

Ogrody zimowe znakomicie nadają się na przechowywanie roślin balkonowych, które nie zimują na dworze. Warto o tym pomyśleć i wygospodarować miejsce w naszej oranżerii. Podpowiadamy, jak zadbać o przechowywane w ogrodzie zimowym rośliny, by w dobrej kondycji przetrwały zimę.

Rośliny balkonowe, które są wrażliwe na mróz, nie mogą zimować na dworze. Dlatego przed nadejściem mrozu należy je z balkonu czy tarasu przenieść do pomieszczenia. Idealnym miejsce na zimowe przechowywanie roślin balkonowych uprawianych w pojemnikach jest ogród zimowy, czyli oranżeria.

>> Przeczytaj też: Salon czy oranżeria, jak urządzić ogród zimowy

Jakie rośliny balkonowe można przechowywać w ogrodzie zimowym

Gdy nadejdą pierwsze chłody z dworu do zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeń zabrać należy wszystkie rośliny wrażliwe na niską temperaturę. Należą do nich miedzy innymi: agawy, abutilony (zaślazy), datury, fuksje, oleandry, wawrzyny, rośliny cytrusowe, palmy, lantany, tibuchiny, męczennice, ołowniki, dipladenie.

Jak przechowywać rośliny balkonowe w ogrodzie zimowym

Aby przechowywane w ogrodzie zimowym rośliny balkonowe w dobrej kondycji przetrzymały zimowe miesiące i w następnym roku znów zdobiły nasze balkony i tarasy, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.

  • Temperatura: większość roślin balkonowych zimujących w pomieszczeniach najlepiej czuje się w chłodnym (nieogrzewanym) ogrodzie zimowym, w którym panuje temperatura 5-10 st.C.
  • Wentylacja – zapewnia roślinom dostateczną ilość niezbędnego tlenu oraz odpowiednią wilgotność powietrza. Dlatego w ogrodzie zimowym konieczne są otwory wentylacyjne.
  • Cieniowanie – w słoneczne dni, gdy słońce mocno operuje (zwłaszcza w ogrodach zimowy usytuowanych od południowej strony), należy koniecznie przechowywane rośliny cieniować  (np. zasłaniając żaluzje), aby uniknąć ich poparzenia.
  • Podlewanie – zimą należy je ograniczyć, ponieważ rośliny przechodzą tzw. spoczynek zimowy, a ponadto w niższej temperaturze pobieranie wody przez rośliny jest mniejsze. Przy podlewaniu pamiętajmy, by w słoneczne dni nawadniać rośliny częściej, a w dni pochmurne dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w pojemniku jest sucha. Najlepiej podlewać rośliny rano. Nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża.
  • Nawożenie – w okresie zimowania zazwyczaj nie zasila się przechowywanych roślin nawozami.
  • Przycinanie pędów – po wniesieniu roślin do ogrodu zimowego należy skrócić ich pędy o około 1/3 ich długości, zachowując kształt rośliny. Mocniej przycina się te gatunki, u których opadają liście, inne tylko lekko przycina się, a właściwe cięcie wykonuje wiosną. Pnącza przycina się kilkanaście centymetrów nad ziemią.
  • Sprawdzanie pędów i liści – pozwoli na jak najwcześniejsze wykrycie chorób i szkodników, które zaatakowały przechowywane rośliny.
  • Usuwanie chorych i schnących liści i innych części roślin – zamierające części roślin mogą być źródłem chorób i szkodników dla zdrowych roślin przechowywanych wspólnie w ogrodzie zimowym.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE