Kiedy obcina się piwonie po przekwitnięciu? Jak to zrobić, by znów pięknie zakwitły?

2024-06-06 10:18

Sezon na piwonie, które dla wielu są królowymi ogrodów, mija. Żegnamy się z nimi do przyszłego roku. Co zrobić z liśćmi i łodygami po przekwitnieniu kwiatów piwonii? Jak przycinać piwonie? To bardzo ważny zabieg!

Spis treści

  1. Kiedy kwitną piwonie?
  2. Kiedy przycinać piwonie po przekwitnięciu? Jak to robić?
  3. Zobacz galerię: Piwonie w wazonie

Kwiaty piwonii są zachwycające i nie mają sobie równych. Nie dość, że pięknie wyglądają, to jeszcze pięknie pachną, choć są i takie odmiany, które pod względem zapachu mogą rozczarować. Co ważne, piwonie są dość łatwe w uprawie i długowieczne - na jednym miejscu mogą rosnąć nawet kilkanaście lata. Ale trzeba je dobrze wybrać dla piwonii, bo nie lubią być przesadzane.

Kiedy kwitną piwonie?

Większość gatunków piwonii, a są to piwonia chińska, piwonia japońska, piwonia drzewiasta, kwitną na przełomie maja i czerwca. Niektóre odmiany kwitną nieco dłużej, inne krócej, ale najczęściej efektownymi kwiatami możemy nacieszyć oczy do końca czerwca.

Na długość kwitnienia tych pięknych kwiatów ma wpływ nie tylko odmiana, ale także same warunki uprawy czy stanowisko. Piwonia najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych. Ekspozycja południowa dla piwonii przyspiesza jej kwitnienie i wpływa na szybszy i bujny wzrost.

Piwonie posadzone na stanowiskach lekko zacienionych mogą kwitnąć nieco później. O posadzeniu tych dekoracyjnych bylin w cieniu nawet nie ma co myśleć, bo nie zobaczymy u nich kwiatów.

Kiedy przycinać piwonie po przekwitnięciu? Jak to robić?

Co robić, gdy piwonie już przekwitną? To często zadawane pytanie przez miłośników kwiatów. Czy po przekwitnięciu piwonii przycina się całą roślinę, czy tylko usuwa jej przekwitłe kwiatostany?

Piwonie tnie się, gdy przekwitną. Zazwyczaj jest to czerwiec-lipiec, ale w tym roku termin ich cięcia jest wcześniejszy niż zwykle.

Eksperci od piwonii radzą, aby zaraz po przekwitnięciu piwonii usuwać jedynie przekwitłe kwiatostany wraz z fragmentem pędu, na którym rosną (można też z jedną-dwiema parami liści). Liście piwonii ładnie wyglądają aż do jesieni (wtedy nieco czerwienieją), a przy tym są potrzebne do pozyskiwania substancji odżywczych w procesie fotosyntezy. Przycinamy także pąki piwonii, którym nie udało się rozwinąć.

W przypadku piwonii drzewiastej (krzewiastej) ścina się tylko przekwitłe kwiaty, około 5 cm nad widocznymi pąkami skierowanymi na zewnątrz krzewu – to z nich w przyszłym roku rozwiną się kwiaty. Starsze krzewy piwonii, ogołocone w dolnej części z liści, można odmłodzić przycinając część pędów rosnących na zewnątrz krzewu (lub wszystkie) 30-40 cm nad ziemią.

Z większym cięciem pędów piwonii czekamy gdzieś do końca sierpnia. Jeśli po przekwitnięciu piwonie zetniemy zbyt mocno, nie zakwitną nam w przyszłym roku.

Zobacz galerię: Piwonie w wazonie

#MuratorOgroduje: Czosnki ozdobne – uprawa i odmiany

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Listen on Spreaker.