Kalendarz ogrodnika na maj: 5 najważniejszych prac, które w maju trzeba zrobić w ogrodzie

2020-05-05 9:21

Kalendarz ogrodnika na maj zawiera najważniejsze prace, które w tym miesiącu należy wykonać w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Jakie rośliny siejemy i sadzimy w maju, jak pielęgnujemy trawnik, co robimy przy oczku wodnym, jak urządzamy balkon i taras - krótki przewodnik po najważniejszych majowych pracach.

Maj to jeden z ulubionych miesięcy miłośników ogrodów. Po pierwsze: to jeden z najpiękniejszych okresów w ogrodzie, z żywozieloną roślinnością i pięknymi kwiatami, po drugie: zawsze znajdzie się w ogrodzie praca, którą trzeba wykonać,a  tym samym znaleźć pretekst do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. W maju kontynuuje się wiele prac, które rozpoczęto (lub nie zdążyło sie zacząć) w kwietniu. To miesiąc, w którym mocno stawia się na nowe elementy oraz prace porządkowe. Rośliny na dobre obudziły się z zimowego spoczynku, tak jak ich konkurencja (chwasty) oraz organizmy niepożądane (szkodniki i patogeny chorobotwórcze). Dużą uwagę należy poświęcić roślinom użytkowym – w warzywniku i przydomowym sadzie.
Które z prac w ogrodzie są w maju najważniejsze? Oto krótki kalendarz ogrodnika na maj.

Spis treści

  1. 1. Kalendarz ogrodnika na maj - siew i sadzenie roślin
  2. 2. Kalendarz ogrodnika na maj - prace na trawniku
  3. 3. Kalendarz ogrodnika na maj - walka z chorobami i szkodnikami
  4. 4. Kalendarz ogrodnika na maj - urządzanie balkonu i tarasu
  5. 5. Kalendarz ogrodnika na maj - prace przy oczku wodnym

1. Kalendarz ogrodnika na maj - siew i sadzenie roślin

Siew i sadzenie roślin w maju przebiega w sposób wzmożony. Właściwie w tym okresie można sadzić w gruncie większość gatunków (te ciepłolubne już po „Zimnej Zośce”, czyli po 15 maja). Z roślin rabatowych na początku miesiąca sieje się m.in. wilec, łubin, kosmos podwójnie pierzasty, portulakę, groszek pachnący, ostróżkę i słoneczniki. Od drugiej dekady warto siać dzwonek ogrodowy, bratek ogrodowy, miesięcznicę, naparstnicę purpurową, malwę i goździk brodaty.

Z warzyw i ziół w maju sieje się (lub sadzi) koper ogrodowy, pietruszkę, późne odmiany marchwi i buraków, fasolę, kukurydzę, dynię i cukinie. Pod osłony warto „wprowadzić” ogórka, paprykę, pomidory, oberżynę i melony.

Z drzew i krzewów z gołym korzeniem w gruncie sadzi się niemal wszystkie gatunki. Bylinom, które już przekwitły, zaleca się usunąć kwiatostany. W przypadku roślin cebulowych – pozostawia się zielone części (np. liście i pędy) aż same zaschną. W tym czasie rośliny wciąż przeprowadza fotosyntezę (i inne procesy fizjologiczne) odkładając w cebulach składniki pokarmowe na przyszłość.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać rośliny cebulowe?

2. Kalendarz ogrodnika na maj - prace na trawniku

Chociaż główne zabiegi regeneracyjne w trawniku wykonuje się już w kwietniu (a czasem – przy dobrej pogodzie nawet pod koniec marca), w maju nie brakuje pracy. Trawę trzeba regularnie podlewać (tutaj najlepiej sprawdzają się automatyczne systemy nawadniania), aby cieszyć się zieloną murawą. Trawy to grupa roślin, która - wbrew pozorom - ma duże wymagania wodne (i pokarmowe). W maju trawnik warto zasilać nawozami specjalistycznymi (wiosną podaje się produkty o wysokiej zawartości azotu).

Trawnik należy kosić co 7-10 dni. Lepiej zabieg wykonywać częściej, aby ubytki w zielonej masie trawy były jak najmniejsze (wtedy trawnik łatwiej regeneruje się). Wysokość koszenia warto ustawić na przynajmniej 4-4,5 cm. Intensywnie należy zwalczać chwasty na trawniku (herbicydami lub ręcznie). Warto zadbać o brzegi trawnika – to często bagatelizowany element. W przypadku prowadzenia trawnika na „angielski kant” warto zakupić półokrągły szpadel. Do pielęgnacji (zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach) przydatne są także nożyce do trawy.

>>Przeczytaj też: Co zrobić, aby nasz trawnik był piękny. Dobra pielęgnacja trawnika

3. Kalendarz ogrodnika na maj - walka z chorobami i szkodnikami

W ogrodzie wykonuje się wiele prac związanych z ochroną roślin. W przypadku deszczowego maja dużym problemem mogą być choroby grzybowe. Każdorazowo (i jak najwcześniej) należy usuwać resztki z roślin (np. po cięciu, zbiorze itp.), np. suche pędy malin, które powinno się spalić. W tym okresie do aktywnego życia „budzi” się wiele szkodników (najlepszym przykładem jest chrabąszcz majowy, a także drutowce i chowacze). W ogrodzie należy więc ochraniać wiele grup roślin – w szczególności warzywa. W pierwszej kolejności rośliny warto opryskiwać rośliny naturalnymi preparatami. Profilaktyka jest kluczowa – lepiej zapobiegać problemowi niż go później „leczyć”.

>>Przeczytaj też: Jakie szkodniki atakują rośliny w ogrodzie. Objawy żerowania szkodników roślin

4. Kalendarz ogrodnika na maj - urządzanie balkonu i tarasu

Po 15 maja można przenieść już na balkon czy taras wszystkie rośliny uprawiane w pojemnikach. Oprócz tradycyjnych gatunków, takich jak: pelargonia, werbena, osteospermum, żeniszek, petunia, surfinia, lobelia, fuksja, warto posadzic na balkonie czy tarasie rośliny pożyteczne. Przykładowo plektrantus i pelargonia pachnąca odstraszają insekty (w pierwszym przypadku komary, w drugim meszki).

Przeczytaj też:

Maj w ogrodzie: jakie inne prace trzeba jeszcze wykonać

Na większych balkonach i tarasach warto uprawiać krzewy, małe drzewa (nawet owocowe, na podkładkach karłowych) a także pnącza. Trzeba przy tym pamiętać, że uprawa pojemnikowa rządzi się swoimi prawami. Rośliny są bardziej uzależnione od człowieka, dlatego trzeba je regularnie podlewać. Są bardziej narażone na niekorzystne czynniki – dlatego wymagają wzmożonych prac ochronnych. Strefy mrozoodporności przyporządkowane dla danego gatunku ich nie dotyczą, dlatego w większości przypadków zieleń przed nastaniem zimy przenosi się do chłodnego pomieszczenia, rzadziej natomiast stosuje okrywy.

Przeczytaj też:

Rośliny balkonowe wieloletnie: jakie drzewa, krzewy i byliny na balkon

5. Kalendarz ogrodnika na maj - prace przy oczku wodnym

W maju powinno się podłączyć w oczku wodnym sprzęt, który do tej pory był przechowywany w pomieszczeniu. Warunek: temperatura wody powinna się ustabilizować w granicach 10 st. C. Wcześniej należy usunąć z wody zanieczyszczenia (np. za pomocą odkurzacza wodnego). Rośliny wodne można dosadzać i rozmnażać. Pojemniki, w których są uprawiane, powinno się maskować, np. kamieniami. W przypadku ciepłego, słonecznego miesiąca w oczku wodnym może wystąpić problem z nadmiernym rozrostem glonów. Warto je zwalczać na różne sposoby – w tym z użyciem preparatów chemicznych oraz lamp UV.

Przeczytaj też:

Jak sadzić rośliny wodne w oczku wodnym

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE