Kalendarz biodynamiczny lipiec 2023. Jak zaplanować prace w ogrodzie w lipcu w zgodzie z Księżycem?

2023-06-27 12:14

Kalendarz biodynamiczny na lipiec 2023 uwzględnia wpływ Księżyca na organizmy żywe, w tym rozwój roślin. Zasady biodynamiki obejmują m.in. siew i sadzenie, nawożenie, walkę z chwastami i nawadnianie. W jakich dniach wykonywać poszczególne prace w lipcu 2023?

Kalendarz biodynamiczny na lipiec
Autor: GettyImages Kalendarz biodynamiczny na lipiec - planując prace w ogrodzie w lipcu z niego skorzystać

Spis treści

  1. Jak korzystać z kalendarza biodynamicznego?
  2. Rozwój roślin w lipcu 2023 wg kalendarza biodynamicznego
  3. Kiedy siać i sadzić rośliny w lipcu 2023?
  4. Galeria zdjęć: Lipiec w ogrodzie
  5. Kiedy wykonywać nawożenie w lipcu 2023?
  6. Kiedy kosić trawnik w lipcu 2023?
  7. Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie? - takie dni wskazuje kalendarz na lipiec
  8. Walka z chwastami w ogrodzie w lipcu 2023

Jak korzystać z kalendarza biodynamicznego?

Kalendarz biodynamiczny warto traktować jako zestaw wskazówek, które pozwalają zaplanować wykonywanie poszczególnych prac w ogrodzie. Można sugerować się nim, chociaż oczywiście z różnych względów nie zawsze jest to możliwe. Zależy to od wolnego czasu posiadacza ogrodu, ale także od warunków pogodowych. Niektórych prac nie tylko nie wykonuje się w okresie deszczu (to sprawa jasna), ale także przy wysokiej temperaturze. Przykładem są środki ochrony roślin (poszczególne substancje aktywnie czynne mają różny zakres tolerancji względem zakresu temperatur). Optymalna pora dnia do wykonywania poszczególnych prac to poranek lub wieczór. To mniejszy stres dla roślin, a i bardziej komfortowe warunki dla ogrodnika.

Pełnia Księżyca przypada na 3 lipca, zaś Księżyc znajdzie się w nowiu 17 lipca.

Rozwój roślin w lipcu 2023 wg kalendarza biodynamicznego

Kalendarz biodynamiczny uwzględnia dni, w których rozwój roślin jest przyspieszony. Uznaje się, że poza czynnikami atmosferycznymi determinuje go pozytywny wpływ Księżyca. U roślin jadalnych jest to podzielone pod względem rodzaju plonu. Jak to wygląda w lipcu?

  • Czas sprzyjający rozwojowi roślin, których plonem jest liść i łodyga: 6, 7, 8, 15, 16, 17, 18, 25, 26, 27 i 28 lipca.
  • Czas sprzyjający rozwojowi roślin o jadalnych korzeniach: 2, 3, 4, 11, 12, 13, 20, 21, 22, 23, 30 i 31 lipca.
  • Czas sprzyjający rozwojowi roślin, których głównym plonem jest kwiat: 4, 5, 6, 13, 14, 15, 23, 24 i 25 lipca.
  • Czas sprzyjający rozwojowi rośliny wytwarzających jadalne owoce i nasiona: 1, 2, 8, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 28, 29 i 30 lipca.

Kiedy siać i sadzić rośliny w lipcu 2023?

Sadzenie roślin w lipcu nie jest pracą oczywistą i raczej dotyczy to sytuacji wyjątkowych. Ogólnie można sadzić rośliny z uformowaną bryłą korzeniową, tylko trzeba o nie zadbać (ważne jest regularne podlewanie!).

Lipiec to ostatni dzwonek na siew niektórych roślin ozdobnych, np. bratków, stokrotek i goździków. Z warzyw pod koniec lipca wysiewa się szpinak, kapustę pekińską i późne odmiany rzepy.

Dni, podczas których sianie oraz sadzenie jest korzystne i zgodne z kalendarzem biodynamicznym to okres od 14 do 28 lipca.

Galeria zdjęć: Lipiec w ogrodzie

Kiedy wykonywać nawożenie w lipcu 2023?

W lipcu warto zastosować nawozy z wysoką zawartością potasu - dzięki temu rośliny są odporniejsze na suszę. U wielu gatunków, także traw na trawniku, potas pozytywnie wpływa na krzewienie. Według biodynamiki optymalny termin nawożenia mineralnego to 3 lipiec. Natomiast nie zaleca się wykonywania pracy 18, 19 i 20 lipca.

Kiedy kosić trawnik w lipcu 2023?

Trawę w lipcu warto kosić już nie tak często jak w poprzednich miesiącach. Warto pozwolić jej urosnąć nieco wyżej, samo koszenie zaś nie powinno być niskie. Ograniczy to ryzyko wysychania trawy i powstawania pustych miejsc, które szybko przerastają chwastami. Zasady biodynamiki określają, w których dniach warto kosić trawę. To 8, 16, 17, 26 i 27 lipca.

Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego warto to robić?

Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie? - takie dni wskazuje kalendarz na lipiec

Lipiec często jest suchy i upalny – dla roślin to skrajne warunki. W ogrodzie regularnego nawadniania w szczególności wymaga warzywnik, trawnik, rośliny żywopłotowe i oczywiście – rośliny uprawiane w donicach. Oczywiście przy okazji podlewa się także inne rośliny, np. przydomowy sad czy rabaty kwietne.

Aby ograniczyć straty wody pracę powinno się wykonywać rano lub wieczorem. Trzeba starać się nie moczyć nadziemnych części roślin (nie zawsze to możliwe). Najlepsze dni na podlewanie to 7, 16, 17, 26 i 27, a mniej korzystne są 5, 6, 13, 14, 15, 23, 24 i 25 lipca.

Walka z chwastami w ogrodzie w lipcu 2023

Kalendarz biodynamiczny na lipiec 2023 uwzględnia również zwiększenie efektywności walki z chwastami - warto je likwidować 4, 9, 10, 18, 19 i 20 lipca. Resztki po pieleniu można przerobić na nawóz, umieszczając w kompostowniku. Dotyczy to oczywiście chwastów, które nie wykształciły jeszcze nasion, nie mają objawów choroby i nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Niektóre gatunki, np. pokrzywę zwyczajną czy skrzyp pospolity, warto wykorzystać do produkcji ekologicznych gnojówek.

Przeczytaj też: