Jesienne przesadzanie drzew i krzewów w ogrodzie - to znakomity moment na ten zabieg

2022-10-27 13:06
Przesadzanie drzew i krzewów
Autor: GettyImages Jeśli chcemy przesadzić drzewo lub krzew, nalezy wykopać je z dużą bryłą ziemi

Jesień to dobry czas na przesadzanie drzew i krzewów w ogrodzie. Najlepiej zrobić to, gdy drzewa i krzewy kończą już wegetację. Sprawdź, jak to zrobić prawidłowo.

Drzewa i krzewy w chwili sadzenia są małe, ale po kilku latach znacznie zwiększają swoją wielkość. Może się wtedy okazać, że rosną zbyt gęsto albo zarastają ścieżkę. Konieczne staje się ich przesadzenie.

Późna jesień to bardzo dobra pora na przesadzanie drzew i krzewów w ogrodzie. Nie ma jeszcze mrozu, a jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, żeby rośliny zdążyły się ukorzenić w nowym miejscu. Jak przesadzać jesienią drzewa i krzewy? Jakie zabiegi pielęgnacyjne pomogą drzewom i krzewom przetrwać pierwszy rok na nowym stanowisku?

Przesadzanie krzew i krzewów: jak to zrobić?

Najtrudniej przesadzać starsze drzewa i krzewy, ponieważ trzeba je wykopać z jak największą bryłą korzeniową, a jest ona bardzo ciężka. Poza tym starsze rośliny gorzej niż młode reagują na zmianę miejsca i możemy być pewni, ze zabieg przesadzania mocno "odchorują".

  • Zanim przystąpimy do przesadzania drzewa lub krzewu, obficie podlejmy roślinę (najlepiej zróbmy to dzień wcześniej). Wilgotna ziemia lepiej przylega do korzeni niż gleba sucha (która łatwo się osypuje), dzięki czemu są one mniej narażone na uszkodzenie.
  • Drzewa bądź krzewy wykopujemy z dużą bryłą ziemi – co najmniej taką, jaką wyznacza rzut korony.
  • Roślinę najlepiej przenosić w nowe miejsce na płótnie lub mocnej folii – to zapobiegnie rozerwaniu bryły korzeniowej i uszkodzeniu korzeni.
  • Na dno dołu wykopanego w nowym miejscu sypiemy żyzną ziemię lub dobrze rozłożony kompost, wkładamy roślinę (powinna być na takiej samej głębokości, jak rosła wcześniej), obsypujemy żyznym podłożem, udeptujemy je wokół rośliny i bardzo solidnie podlewamy.

Krzewy ozdobne do ogrodu: przegląd najpiękniejszych krzewów kwitnących, ozdobnych z liści i owoców >>>

Zobacz w galerii zdjęć, jak - krok po kroku - przesadzić krzew na nowe miejsce ⇓⇓

to ważne

Jak pielęgnować drzewa i krzewy po przesadzeniu?

Drzewa i krzewy po przesadzeniu (szczególnie te starsze) mogą przez pewien czas chorować. Są wtedy mniej odporne na różnorakie niekorzystne czynniki zewnętrzne: szkodniki, choroby, mróz i przesuszenie. Niektóre gatunki, np. magnolia czy budleja Dawida, w dodatku źle tolerują przesadzanie. Niezależnie od gatunku, drzewa i krzewy po przesadzeniu wymagają starannej opieki, aby zdążyły przygotować się do nadejścia zimy.

Ważne zabiegi po przesadzeniu drzew i krzewów

  • Podlewanie drzew i krzewów po przesadzeniu – drzewa i krzewy po przesadzeniu należy regularnie i obficie podlewać, zarówno jesienią, jak i podczas zimy (w pogodne dni). Interesującym sposobem (chociaż wymagającym pewnych nakładów finansowych) jest wymieszanie podłoża przy przesadzaniu z granulkami hydrożelu – ten materiał w znacznym stopniu magazynuje wodę dostarczoną podczas podlewania, by ją później systematycznie uwalniać. Na przesuszenie wrażliwe są w szczególności oczary i lilaki.
  • Nawożenie drzew i krzewów po przesadzeniu – z reguły jesienią nawożenie ogranicza się lub całkowicie zaprzestaje. Rośliny po przesadzeniu (na początku jesieni) można jednak zasilić nawozami jesiennymi lub organicznymi (np. zmieszać je z podłożem podczas przesadzania). Należy przy tym pamiętać, aby nie stosować jesienią nawozów azotowych, które zwiększając przyrost roślin, jednocześnie zmniejszając ich odporność na ujemną temperaturę.
  • Osłanianie roślin drzew i krzewów po przesadzeniu – osłony należy zakładać po nadejściu pierwszych przymrozków. Materiał ochraniający powinien być przepuszczalny – może to być słoma, worki jutowe lub agrowłóknina. Rośliny osłonić można także przez kopczykowanie (kopczyki powinny mieć 20–30 cm wysokości) lub ściółkowanie podłoża wokół pni drzew i krzewów.

Jak przygotować rośliny do zimy - okrywanie roślin przed zimą >>>

Tekst: Michał Mazik

Przesadzanie krzewów
Autor: GettyImages Gdy chcemy przesadzić roślinę, dobrze jest wiedzieć, jak się do tego zabrać, by jak najmniej ucierpiała

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Sadzenie krzewów i drzew z odkrytymi korzeniami
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE