Przesadzanie hortensji jesienią. Kiedy najlepiej przesadzać hortensje? Jak przesadzać hortensje?

2023-09-03 7:55

Hortensje od wielu lat cieszą się wielką popularnością. To krzewy, których kwiaty są wyjątkową ozdobą ogrodów. Czy jednak można hortensję przesadzać? Kiedy najlepiej to zrobić? Jak przesadzać hortensję, by jej nie uszkodzić?

Spis treści

  1. Kiedy przesadzać hortensję?
  2. Jak wykopać hortensję?
  3. Jak zasadzić hortensję w gruncie?

W sprzedaży mamy wiele odmian hortensji, które różnią się kolorami, kształtami kwiatów, okresem kwitnienia, rozmiarami czy wymaganiami jeśli chodzi o stanowisko. Dlatego może się tak zdarzyć, że miejsce, w którym został pierwotnie zasadzony krzak nie jest odpowiednie do rozwoju danego gatunku. Także dość często się zdarza, że tam, gdzie na początku zasadzona została hortensja jest za mało miejsca. Krzak znacząco się rozrósł i brakuje mu przestrzeni, ponadto kwiaty są mało widoczne. W takich wypadkach najlepiej hortensję przesadzić do nowego miejsca.

Kiedy przesadzać hortensję?

Najlepszy czas na przesadzanie hortensji wypada wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Zasadzona do nowego miejsca roślina ma wtedy dużo czasu by się przyjąć i łatwiej zniesie trudne warunki zimowe. Można także przesadzać pod koniec lata i na początku jesieni, to przełom września i października. Krzewy dobrze jest wykopywać i wsadzać do nowego miejsca wtedy, gdy jeszcze nie mają liści. Natomiast nie wolno przesadzać hortensji, gdy jeszcze kwitnie. Nie wykonujemy także tej operacji w czasie dużych upałów.

Jak wykopać hortensję?

We wrześniu czy na początku października hortensje zwykle mają jeszcze liście. Jeśli zdecydujemy się na przesadzanie w tym okresie, to dobrze jest na początku przyciąć wszystkie pędy rośliny. Robimy to na wysokości około 15 cm, powinny wystawać pozbawione liści gałązki. Taka przycinka ułatwi wykopanie rośliny, a także sprawi, że hortensja łatwiej się przyjmie w nowym miejscu. Jeśli nie przytniemy pędów, to prawdopodobnie po przesadzeniu i tak zwiędną.

Następnie wbijamy łopatę naokoło hortensji, ale bez podważania, chodzi o to, by podciąć długie korzenie rośliny. Dążymy do tego, by utworzyć bryłę, którą można będzie poruszyć. Na końcu podkopujemy raz głębiej i podważamy krzak. Wyjmujemy bryłę z korzeniami hortensji, która jest już gotowa do wsadzenia do nowego miejsca. Przy okazji można przyjrzeć się krzakowi, czy nie ma odnóżek, które można oderwać od bryły i zasadzić oddzielnie.

Jak zasadzić hortensję w gruncie?

W nowym, wybranym miejscu dla rośliny kopiemy dołek, który jest dwa razy większy od wykopanej bryły. Przed zasadzeniem, na spód posypujemy kompost i mieszamy go z ziemią. Hortensję osadzamy w dołku na poziomie gruntu, nie powinna być wsadzana niżej. Wokół zasadzonego krzewu także posypujemy kompost, a na końcu dołek zasypujemy ziemią. Potem przyklepujemy ziemię, staramy się jednak utworzyć niewielkie zagłębienie naokoło zasadzonej rośliny. Chodzi o to, by w tej niecce zatrzymywała się woda. Hortensja bardzo lubi wilgoć, a utworzony dołek ułatwi zatrzymywanie wody i nawadnianie rośliny. W następnym roku, najlepiej w połowie marca powinniśmy odżywić krzak nawozem do hortensji.

Jak dobrze znasz hortensje?

Pytanie 1 z 12
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.