Spis treści
Jak wygląda hortensja pnąca?
Hortensja pnąca, jak sama nazwa wskazuje, jest pnączem. Jej długie, wiotkie, elastyczne pędy, dorastające nawet do 25 m długości, mogą wspinać się po pniach drzew, wysokich ogrodzeniach lub murach budynków przy pomocy niewielkich korzeni przybyszowych.
Hortensję pnącą przez cały sezon zdobią liczne, szerokojajowate, błyszczące, intensywnie zielone, ząbkowane na brzegach liście, które jesienią przebarwiają się na żółto.
Wczesnym latem największą ozdobą pnącza są przyciągające swoim oryginalnym wyglądem kwiaty. Na pędach pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Są wprawdzie białe i niepozorne, ale zebrane w duże, płaskie baldachy, wspaniale prezentują się na tle intensywnej zieleni liści. Każdy kwiatostan złożony jest też z okręgu większych, białych kwiatów płonnych oraz mniejszych, znajdujących się w jego środku kwiatów płodnych, co sprawia, że kwiatostany tworzą rodzaj białych, zwiewnych obłoków i wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie.
Poznaj 5 najpopularniejszych gatunków hortensji do ogrodu.

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego hortensja pnąca nie kwitnie?
Hortensja pnąca potrzebuje stanowiska półcienistego z glebą próchniczną o lekko kwaśnym odczynie (toleruje też jednak odczyn lekko alkaliczny). Źle znosi suszę, a szczególnie wrażliwa na przesuszenie podłoża jest przez pierwszych kilka lat uprawy. Dlatego podczas upałów i okresów bezdeszczowych wymaga podlewania, inaczej szybko zaczyna więdnąć, tworzy mniej pąków kwiatowych i słabiej kwitnie.
Z reguły hortensja pnąca zakwita po 4-5 latach po posadzeniu. Jeżeli rośnie w zbyt głębokim cieniu - może wcale nie kwitnąć.
Przeczytaj też: Dlaczego hortensja bukietowa nie kwitnie? Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?
Czy hortensję pnącą trzeba ciąć?
Na dobrym stanowisku hortensja pnąca rośnie bardzo silnie, mimo to na ogół nie wymaga cięcia. Jeśli jednak chcemy ograniczyć jej rozmiary, możemy przyciąć jej pędy bez obaw, gdyż roślina zabieg znosi bardzo dobrze. Musimy tylko pamiętać, aby cięcie przeprowadzić zaraz po zakończeniu kwitnienia, gdyż wykonane wiosną może pozbawić roślinę kwiatów w danym sezonie.
Przeczytaj też: Kiedy przycina się hortensje? Czy wszystkie hortensje przycina się tak samo?

Inne porady tego eksperta