Czy dolna część powojników powinna być ocieniona? Odpowiada ekspert

2025-02-07 11:31

Chcę posadzić w ogrodzie powojniki. Słyszałam, że powinny rosnąć w miejscu słonecznym, ale dolna część roślin powinna być ocieniona (gdzieś przeczytałam, że powojniki powinny rosnąć "z głową w słońcu, a z nogami w ziemi"). Czy to prawda? - pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Powojniki w ogrodzie
  2. Jakie wymagania mają powojniki?
  3. Czy dolna część powojników powinna być ocieniona?

Powojniki w ogrodzie

Powojniki to pnącza znakomicie nadające się zarówno do dużych, jak i do małych ogrodów. Powojniki można z powodzeniem uprawiać również w pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach, a także prowadzić przy ogrodzeniach, ścianach budynków lub konstrukcjach ogrodowych, takich jak altany, pergole, trejaże, kraty, a nawet przy zwykłych tyczkach.

Wiele odmian powojników, zwłaszcza botanicznych, doskonale sprawdza się w roli roślin okrywowych – sadzone bez podpór, płożąc się, pokrywają ziemię tworząc kwieciste kobierce, zatrzymują wilgoć w glebie i zapobiegają wzrostowi chwastów.

Szukając powojników do ogrodu możemy wybierać z mnogości gatunków i odmian o różnych barwach, rozmiarach i kształtach kwiatów. Co ciekawe, ozdobą są także owocostany powojników.

Odmiany powojników o okazałych kwiatach wymagają intensywniejszej pielęgnacji, ale są też gatunki i odmiany mało kłopotliwe w uprawie, a urokiem dorównujące tym bardziej wymagającym. Warto poznać różnorodność gatunków i odmian oraz warunki, jakie należy im zapewnić, zanim zdecydujemy się posadzić je w swoim ogrodzie.

Jakie wymagania mają powojniki?

Powojniki najlepiej czują się na glebach żyznych, próchnicznych, zasobnych w wapń, stale umiarkowanie wilgotnych, ale nie podmokłych. Są bardzo wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza. Powojniki botaniczne i bylinowe mają najczęściej mniejsze wymagania niż powojniki wielkokwiatowe. W zależności od gatunku i odmiany, powojniki nadają się na stanowiska słoneczne bądź półcieniste.

Przeczytaj też: Jak dbać o powojniki, by obficie kwitły? Jakie stanowisko lubią powojniki?

Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Czy dolna część powojników powinna być ocieniona?

Powojniki faktycznie najlepiej rosną w miejscach słonecznych (choć niektóre odmiany mogą rosnąć także w półcieniu), podczas gdy ich dolne części są osłonięte. Korzenie powojników źle znoszą silne nagrzewanie i przesuszenie podłoża, dlatego warto zadbać, by podstawy roślin były ocienione. Wokół powojników można rozłożyć około 10-centymetrową warstwę przekompostowanej kory. Wcześniej dobrze jest dodać do niej kredy w ilości około 3 g/l kory (powojniki źle rosną w kwaśnej glebie, a kreda odkwasza podłoże). Można też posadzić niskie i płytko korzeniące się rośliny okrywowe, na przykład barwinek, bluszcz, dąbrówkę, miodunkę, albo rośliny jednoroczne. (eb-g)

Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE