Jak przezimować oleandra w ogrodzie i w donicy? Czy oleander może zimować na dworze?

2023-10-17 11:25

Oleandry należą do pięknych kwiatów, które są ozdobą zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Jednak są to rośliny, które źle znoszą niskie temperatury i powinny być uprawiane w donicach. Zimą oleandra chowamy do miejsc, gdzie nie zaszkodzi mu mróz. Jak przezimować oleandra? Jakie warunki zapewnić oleandrowi zimą, by nie zmarniał? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Dlaczego oleandra trzeba sadzić do donicy?
  2. Jakie warunki lubi oleander?
  3. Jak przezimować oleandra?
  4. Jak zahartować oleandra?

Dlaczego oleandra trzeba sadzić do donicy?

Oleander pospolity to roślina, która jest wdzięczna w uprawie, szczególnie ze względu na to, że bardzo długo kwitnie: ten okres trwa od maja aż do października. Krzew pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, w naturze rośnie przede wszystkim w południowej Europie i północnej Afryce. To tereny, gdzie nie występują mrozy, dlatego roślina nie jest odporna na niskie temperatury.

Oleander w naszym kraju zaleca się hodować w donicach, by można było roślinę na zimę zabrać z ogrodu czy balkonu i przetrzymać w warunkach z dodatnią temperaturą. Jeśli zasadzimy krzew do gruntu, to jest bardzo prawdopodobne, że zimą zmarnieje.

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]

Jakie warunki lubi oleander?

Krzew oleandra osiąga w naturze wysokość nawet siedmiu metrów, choć w warunkach polskich maksymalna wysokość rośliny dochodzi do czterech metrów. Oleander lubi stanowiska słoneczne, najlepiej od strony południowej. Jeśli krzew będzie postawiony w cieniu, to może w ogóle nie zakwitnąć.

Roślina, oprócz tego, że nie toleruje mrozów, nie jest wymagająca w uprawie. Może być zasadzona do donicy z ziemią uniwersalną lub lekko gliniastą, o odczynie od 6 do 8 pH. Oleander źle znosi przesadzanie, więc najlepiej od razu wybrać dla niego dużą donicę.

Krzew lubi wilgoć i wymaga częstego podlewania, szczególnie trzeba pilnować, by nie doszło do przesuszenia rośliny podczas wysokich temperatur latem. W okresie kwitnienia dobrze jest także roślinę nawozić odżywkami przeznaczonymi do kwiatów. Preparat powinien zawierać m.in. potas.

Jak przezimować oleandra?

Na zimę donicę z oleandrem zabieramy z ogrodu czy balkonu i umieszczamy ją w pomieszczeniu, gdzie temperatura utrzymuje się w granicach od 5 do 10 st. C. Roślina nie powinna być zatem trzymana w mieszkaniu z ogrzewaniem. Wybieramy takie miejsce do zimowania, w którym jest także dostęp do światła dziennego, oleander nie może być więc przechowywany w piwnicy czy garażu bez okien. Nie można też zimować oleandra na dworze, gdyż po prostu tego nie przetrwa.

Podczas zimowania krzew trzeba także podlewać, choć roślina zimą ma znacznie mniejsze wymagania, jeśli chodzi o wilgoć i podlewanie powinno być ograniczone. Zima to dla oleandra czas spowolnionej wegetacji i odpoczynku.

Jak zahartować oleandra?

Na przełomie lutego i marca dobrze jest roślinę pobudzić i stopniowo przygotować do wystawienia na zewnątrz. Zaczynamy więc oleandra regularnie podlewać a także nawozić, co wpłynie na bujne kwitnienie i wzrost. Wiosną możemy tez doniczkę z oleandrem wystawiać na słonce w ciągu dnia, a wieczorem z powrotem zabierać na noc do pomieszczenia.

Krzew wystawiamy na stałe na zewnątrz dopiero wtedy, gdy temperatury przez dłuższy czas utrzymają się powyżej zera, zwykle jest to dopiero na początku maja.

Nasi Partnerzy polecają