Jak prawidłowo zbierać grzyby? Wykręcać czy wycinać – sprawdź zasady grzybobrania

2024-09-23 14:08

Jak zbierać prawidłowo grzyby - wykręcać je czy wycinać nożykiem? Wybierając się na grzybobranie, oprócz tego, że potrafimy rozpoznać grzyby jadalne od trujących, warto wiedzieć jak należy zbierać grzyby.

Spis treści

  1. Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?
  2. Jak należy zbierać grzyby?
  3. Grzyby wykręcać czy wycinać?
  4. Galeria - jak zbierać grzyby
  5. Czy można zbierać grzyby w każdym lesie?
  6. Jak znaleźć dobre miejsca na grzyby?
  7. Quiz: Czy rozpoznasz te grzyby?

Kiedy wybieramy się do lasu na grzyby, zwykle mamy nadzieję, że nasze zbiory będą obfite. Ale czy na pewno wiemy jak rozpoznać grzyby jadalne i jak zbierać grzyby? Poznaj zasady bezpiecznego grzybobrania i dowiedz się, jak zbierać grzyby, do czego zbierać grzyby, co zabrać ze sobą na grzybobranie. Pamiętaj, że grzyby można zbierać w lasach, które nie są pod ochroną. Szczyt sezonu grzybowego to koniec sierpnia i początek września.

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?

Jeśli planujemy wyprawę do lasu na grzyby, warto wcześniej przypomnieć sobie jak wyglądają najbardziej trujące gatunki grzybów. Nawet kiedy jesteśmy przekonani, że doskonale znamy trujące grzyby, ostrożność może uratować nam życie. Dlatego też poza koszem i nożykiem do zbierania grzybów, nie zaszkodzi zabrać ze sobą do lasu podręcznego atlasu grzybów.

Jeśli postanowimy pójść na skróty, kierując się powszechnie panującą opinią, że grzyby rurkowe (czyli posiadające tzw. poduszeczkę) z pewnością są bezpieczne, to pewnie śmiertelnie się nie zatrujemy, ale kłopoty zdrowotne mogą nas nie ominąć. Wprawdzie istotnie najgroźniejsi truciciele to grzyby blaszkowe (np. wszystkie muchomory, ze sromotnikowym na czele), ale poduszeczkę mogą też posiadać gatunki, które są silnie trujące w stanie surowym (np. borowik ponury i szatański) lub po prostu niejadalne ze względu na gorzki smak (np. goryczak żółciowy).

Jak należy zbierać grzyby?

Wybierając się na grzyby, pamiętajmy też, aby grzybów nie zbierać do foliowych torebek, gdzie zaczynają parować i się zaparzają. Najlepiej jest zbierać grzyby do wiklinowego kosza. Jeśli zbieramy grzyby do np. reklamówki, taka sytuacja stwarza doskonałe warunki do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów (w tym groźnych bakterii) oraz wytworzenia się substancji chemicznych, niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Grzyby się zaparzają w foliowych torebkach!

Grzyby wykręcać czy wycinać?

Jak zbierać grzyby: wykręcać czy lepiej jest wycinać grzyby? Zbierając grzyby należy też pamiętać, aby nie niszczyć grzybni, bo inaczej ani my ani nikt inny w takim miejscu nie znajdzie już więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Jednak jeśli zachodzi potrzeba sprawdzenia podstawy trzonu (ważne w przypadku grzybów, podobnych do muchomorów), grzyb należy delikatnie wykręcić z podłoża. Zbierając grzyby pamiętaj, że miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała.

Galeria - jak zbierać grzyby

Czy można zbierać grzyby w każdym lesie?

W polskich lasach grzyby można zbierać bez żadnych opłat. Są jednak pewne ograniczenia co do miejsc grzybobrania: grzybów nie wolno zbierać w tych częściach lasu, do których jest stały zakaz wstępu, czyli na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny, na terenach wojskowych. Zakaz grzybobrania jest także na obszarach chronionych - w rezerwatach i parkach narodowych.

Pamiętajmy też, że część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – zanim wybierzemy się więc na grzybobranie, poznajmy listę tych grzybów.

Jak znaleźć dobre miejsca na grzyby?

Są pewne wytyczne, które pomogą znaleźć grzyby.

  • Podgrzybki spotkamy praktycznie wszędzie, czyli w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych, lubią podłoże z wilgotnym poszyciem.
  • Jeśli wybierając się na grzyby, chcemy znaleźć borowiki, warto ich szukać pod sosnami i świerkami, a w lasach liściastych pod dębami i bukami, na glebach piaszczystych.
  • Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami, na zboczach i w parowach.
  • Maślaki najczęściej rosną w trawach, lasach iglastych, zwłaszcza pod modrzewiami.

Quiz: Czy rozpoznasz te grzyby?

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania

Przeczytaj też:

Murator Google News
Autor:
Jak zbierać grzyby?
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.