Jak i czym podlewać ogród - poradnik dobrego podlewania

2018-07-24 10:41

Czy wiesz jak i czym podlewać ogród? Podlewanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Sposoby podlewania roślin w ogrodzie: podlewanie tradycyjne czy instalacja nawadniająca. Poradnik: jak prawidłowo podlewać ogród.

Piękny i bujny ogród można utrzymać w dobrej kondycji tylko dzięki odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji. Spośród wielu niezbędnych prac, jakich wymaga, regularne podlewanie wydaje się najbardziej potrzebne. Brak systematycznego nawadniania może szybko doprowadzić ogród do ruiny. Ponowne jego odbudowanie będzie nie tylko czasochłonne, lecz także kosztowne. Aby sprawnie i dokładnie podlewać wszystkie rośliny w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Podlewanie tradycyjne

Rośliny na tarasie, balkonie lub w niewielkim ogrodzie można z powodzeniem podlewać wężami ogrodowymi zaopatrzonymi w odpowiednie końcówki. Zraszacze ręczne (spryskiwacze, pistolety, lance) mają regulację, dzięki której możemy uzyskać różne strumienie wody: natryskowe, perliste, punktowe lub płaskie. Do węży można też podłączyć zraszacze stacjonarne (statyczne, wahadłowe i rotacyjne), które przestawia się w ogrodzie z miejsca na miejsce w zależności od potrzeb roślin.Niewątpliwą uciążliwością tego sposobu podlewania są węże ogrodowe stale plączące się pod nogami. Walkę z nimi ułatwiają specjalne bębny, na które nawija się zbędne odcinki węża. Wyposażone w koła wózki z bębnami pozwalają na sprawne dotarcie do części ogrodu oddalonych od źródła wody nawet o 40 m. Do podlewania roślin blisko rosnących można użyć węża spiralnego, który sam się zwija.

>>Przeczytaj też: Wykorzystanie deszczówki do podlewania roślin: jak zbierać wodę z dachu

System nawadniający w ogrodzie

A może jednak warto zainwestować w podziemny system nawadniający? Pozbędziemy się wtedy z ogrodu widoku wszechobecnych węży. Odzyskamy mnóstwo wolnego czasu, który już teraz na pewno wiemy, jak spożytkować. Na dodatek przestaniemy się wiecznie martwić o to, czy na pewno wszystkie rośliny zostały dobrze podlane. System nawadniający może zużyć do podlania ogrodu nawet o połowę mniej wody niż tradycyjne. Zwłaszcza w dużym ogrodzie. System składa się z przewodów wodnych ułożonych pod powierzchnią, na głębokości 20-30 cm. Są to najczęściej giętkie rury z polietylenu, które łączy się z innymi elementami systemu bez klejenia, za pomocą złączek. Nowoczesne przewody wodne są elastyczne, odporne na mróz i działanie promieni UV. Nie zawierają szkodliwych metali ciężkich, a specjalna wyściółka zapobiega rozwojowi glonów wewnątrz rur. Przewody te doprowadzają wodę do różnego typu zraszaczy (stałych i wynurzalnych), linii kroplujących i mikrozraszaczy rozmieszczonych w poszczególnych częściach ogrodu.Teren większego ogrodu trzeba umownie podzielić na mniejsze obszary, tak zwane sekcje. Każdy z nich będzie podlewany zraszaczami jednego typu, dlatego rośliny z danej sekcji muszą mieć zbliżone potrzeby i warunki siedliskowe. Osobno trawnik, żywopłot, rabaty. Jedna sekcja powinna być przeznaczona na miejsca zacienione, inna na nasłonecznione. Woda do każdej sekcji będzie doprowadzana osobnym przewodem zamkniętym zaworem. Najlepiej jest wszystkie zawory zlokalizować obok siebie, w łatwo dostępnej skrzynce umieszczonej w ziemi.

Jak założyć instalację nawadniającą

Instalację nawadniającą można założyć zarówno w nowo projektowanym, jak i już istniejącym ogrodzie. System nawadniający ma tę zaletę, że można go montować etapami – rozbudowując go w miarę urozmaicania nasadzeń w ogrodzie. Zaprojektowanie instalacji nawadniającej jeszcze na etapie wykańczania domu ma wiele zalet. Jeśli ogród jest dopiero w fazie wstępnej, zrobimy w nim mniej szkód podczas instalowania systemu. Trzeba się jednak będzie dobrze przygotować do zaplanowania jego przebiegu. Konieczne jest bardzo dokładne rozplanowanie miejsc nasadzeń przyszłych roślin oraz przebiegu nawierzchni. Pod projektowanymi ścieżkami będzie można wtedy zakopać większe rury, w których potem sprawnie umieścimy przewody systemu. Planując instalację hydrauliczną, warto wydzielić w domu osobny przewód zasilający system zraszaczy – najlepiej o przekroju nie mniejszym niż 1 cal. Powinniśmy mieć możliwość spuszczenia z niego wody przed zimą. Najważniejszą decyzją jest to, skąd będzie czerpana woda do podlewania ogrodu. Musi być czysta, a zawartość żelaza, manganu i wapnia powinna spełniać odpowiednie parametry. Może to być wodociąg, własna studnia głębinowa lub gruntowa. Najtańszym rozwiązaniem jest czerpanie wody z własnego ujęcia. Koszt eksploatacji wody wodociągowej możemy zmniejszyć, instalując dodatkowy wodomierz dla wody do podlewania ogrodu. Wtedy do ceny pobranej wody nie zostanie doliczony koszt ścieków. Przede wszystkim musimy poznać podstawowe parametry naszego źródła wody: wydatek (ilość wody przepływająca w określonym czasie) i ciśnienie wyjściowe.

Dlaczego warto podlewać automatycznie
Dlaczego warto podlewać automatycznie

Autor: www.thinkstockphotos.com

Jak zużywać mniej wody

OSZCZĘDNIE. Możliwość ustawienia dowolnego czasu podlewania oraz dobranie zraszaczy do rodzaju podlewanych roślin daje duże oszczędności. Różnica w zużyciu wody między podlewaniem tradycyjnym i automatycznym to prawie 50 proc.PRECYZYJNIE. W poprawnie zaplanowanym systemie każda roślina potrzebująca nawodnienia dostaje odpowiednią porcjęwody, gdy tego potrzebuje. Nie ryzykujemy ani przesuszenia, ani przelania roślin.DYSKRETNIE. Nic nie psuje wtedy widoku roślin w ogrodzie. Cała instalacja jest schowana pod ziemią. Zraszacze można poukrywać między roślinami, a wynurzalne są widoczne tylko wtedy, gdy pracują.

Im wydajniejsze jest źródło wody, tym mniej wydamy na założenie systemu, bo ograniczymy ilość zakładanych sekcji. Optymalne wielkości to wydatek 3,6 m3/h i ciśnienie około 3 barów. Jeśli wydatek wody jest niewystarczający, trzeba będzie zwiększyć średnicę przewodów doprowadzających wodę lub zakupić pompę o większej wydajności. Zbyt małe ciśnienie (poniżej 2 barów) może spowodować zakłócenia w pracy zraszaczy. Wtedy należy zamontować dodatkową pompę. Z kolei za duże ciśnienie (powyżej 4,2 bara) może doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia zraszaczy, a nawet do rozszczelnienia całego systemu. W takim przypadku konieczne będzie zainstalowanie reduktora ciśnienia. Systemy nawadniające dostępne w sklepach ogrodniczych są coraz prostsze. Postępując zgodnie z dokładnymi wytycznymi załączonych instrukcji, możemy założyć taki system samodzielnie. Tylko w dużych ogrodach o skomplikowanym rozmieszczeniu nasadzeń lub zróżnicowanej rzeźbie terenu warto skorzystać z pomocy fachowców. Założenie systemu nawadniającego w małym ogrodzie zajmie dwa-trzy dni.

Automatyczne sterowanie podlewaniem ogrodu

Cały system nawadniający można uruchamiać i wyłączać ręcznie. Ale po pierwsze czynność ta wymaga obecności obsługującej go osoby, a po drugie łatwo zapomnieć o zamknięciu zaworu i katastrofa gotowa. Znacznie bezpieczniej, wygodniej i oszczędniej jest zarządzać podlewaniem automatycznie, za pomocą sterownika. Można na przykład ustawić czas nawadniania na pracę w nocy, gdy straty z powodu parowania są najmniejsze. Jeśli mamy własną pompę, podlewanie będzie w tedy jeszcze tańsze, bo skorzystamy z nocnej taryfy energii. Poza tym ogród sam się podleje nawet wtedy, gdy będziemy na urlopie. Jest bardzo wiele różnych modeli sterowników. Różnią się one między sobą między innymi liczbą sekcji, którymi mogą zarządzać, oraz liczbą programów nawadniania, które można ustawić.Bardziej zaawansowane modele mogą współpracować z czujnikami deszczu lub wilgotności podłoża. Sterownik najlepiej jest umieścić w pomieszczeniu (piwnica, garaż, domek na narzędzia) niedaleko studzienki z elektrozaworami, z którymi jest połączony za pomocą przewodów 24V AC.

Podlewanie ogrodu - automatyczny system nawadniania