Czym pryskać winogrona, by ochronić je przed chorobami i szkodnikami?
Opryski winorośli są konieczne, by ochronić rośliny przed szkodnikami i chorobami. Podpowiadamy czym i na co pryskać winogrona, by pozbyć się problemów i cieszyć zdrowymi, obfitymi plonami owoców.
W ogrodach lub na działkach najlepiej udają się odmiany ogólnoużytkowe winorośli, które świetnie nadają się zarówno do spożycia, jak do różnego rodzaju przetworów. Aby jednak winorośl zdrowo rosła, potrzebuje odpowiedniego, słonecznego stanowiska, dobrego podłoża i właściwej pielęgnacji, w tym ochrony przed chorobami i atakiem szkodników. Jak zwalczać najczęstsze choroby i szkodniki winorośli? Jakie opryski wykonać, by ochronić przed nimi winorośl?
Spis treści
- Dobre warunki uprawy to odporniejsza winorośl
- Czym pryskać winorośl na mączniaka?
- Opryski winogron na szarą pleśń
- Opryskiwanie winogron na antraknozę
- Czym pryskać winogrona na przędziorki?
- Czym opryskiwać winogrona na szpeciela pilśniowca?
- Jak wykonywać opryski na winorośli?
- Galeria zdjęć: Choroby winorośli
Dobre warunki uprawy to odporniejsza winorośl
Warto pamiętać, że podobnie, jak w przypadku innych roślin ogrodowych, także dla winorośli kluczowe dla udanej uprawy jest zapewnienie optymalnych warunków. Rośliny, które prawidłowo posadzimy i zapewnimy im odpowiednie stanowisko, podłoże, odstępy i niezbędną pielęgnację będą z pewnością silniejsze i bardziej odporne na ataki chorób czy szkodników.
W przypadku winorośli należy przede wszystkim pamiętać, że jest to pnącze ciepłolubne i potrzebuje stanowiska mocno nasłonecznionego, a także osłoniętego przed mroźnymi, zimowymi wiatrami. Zaleca się sadzenie winorośli przy południowych i zachodnich ścianach budynków lub podporach.
Winorośl dobrze rośnie zwykle na przeciętnych ogrodowych glebach (gliniasto-piaszczystych), ale preferuje odczyn zbliżony do obojętnego, czyli pH 6,5-7,2 pH. Na pewno warto też spulchnić glebę i wzbogacić ją obornikiem lub kompostem przed posadzeniem winorośli w ogrodzie. Dzięki temu rośliny będą rosły szybciej i zdrowo i rzadziej będziemy musieli sięgać po preparaty ochrony roślin.
Trzeba jednak brać pod brać pod uwagę fakt, że mimo zapewnienia winorośli optymalnych warunków uprawy, mogą pojawić się na niej choroby czy szkodniki. Wtedy najlepiej reagować jak najszybciej i zastosować odpowiedni preparat, przeznaczony do zwalczania konkretnego problemu.
Winorośl często atakowana jest przez różne choroby grzybowe, których objawy pojawiają się zwykle na liściach, ale też na pędach i owocach.
Czym pryskać winorośl na mączniaka?
Do chorób grzybowych atakujących m.in. winorośl należą mączniaki, a szczególnie mączniak rzekomy winorośli. Charakterystyczne objawy infekcji to powstające na liściach nieregularne plamy, szybko ciemniejące, rozprzestrzeniające się na całej blaszce liściowej (szczególnie w czasie wilgotnej pogody) i układające się w mozaikę. Ponadto, na spodniej stronie liści (pod plamami) z czasem pojawia się biały nalot. Zaatakowane przez mączniaka rzekomego rośliny, rozwijają się wolniej, są osłabione i słabiej plonują, a przy dużym natężeniu choroby może nawet dojść do zamierania winorośli.
- Aby zapobiegać rozwojowi mączniaka rzekomego na winorośli, warto wykonać opryski zapobiegawcze, np. środkami Miedzian lub Dithane NeoTec. Zabiegi należy wykonać przed kwitnieniem roślin.
- Po zauważeniu pierwszych objawów mączniaka rzekomego na winorośli można zastosować także preparat Ridomil Gold lub naturalny środek Limocide.
Opryski winogron na szarą pleśń
Inną dość powszechną chorobą grzybową, atakującą winorośl jest szara pleśń, rozwijająca się i widoczna głównie na owocach, ale może infekować całą roślinę. Sprzyja jej wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza orz zbyt duże zagęszczenie roślin i brak przewiewu. Zainfekowane owoce zaczynają gnić, a na ich powierzchni pojawia się charakterystyczny, pylący szary nalot grzybni. Z kolei na liściach lub pędach mogą występować zielonkawe plamy, które z czasem wysychają i powodują wykruszanie się tkanki.
Uniwersalnymi środkami do ochrony roślin, w tym winorośli, przed szarą pleśnią są np. Switch lub Scorpion, ale w przypadku oprysku owoców rozsądnym rozwiązaniem jest także zastosowanie preparatów o krótkim okresie karencji, np. Magnicur One-Day.
Opryskiwanie winogron na antraknozę
W uprawie winorośli w ogrodzie możemy spotkać się także z objawami antraknozy: głównie powstawaniem na liściach drobnych, żółtopomarańczowych, a później czerwonobrązowych plamek. Z czasem plamki zasychają i tkanka rośliny w ich miejscu wykrusza się. Zainfekowane liście zwijają się, ciemnieją i opadają, a przy sprzyjających warunkach (duża wilgotność, zagęszczenie krzewów) antraknoza może zaatakować całą roślinę.
Aby ograniczać rozwój choroby, warto jak najszybciej wycinać i usuwać porażone części roślin. Po zauważeniu objawów antraknozy na roślinie warto wykonać opryski środkami stosowanymi do ochrony przed mącznikiem rzekomym (np. Ridomil Gold, Dithane Neo Tec) lub stosować je na zmianę z preparatami używanymi do zwalczania szarej pleśni.
Autor: photos.com
Winorośl lubi ciepło i zaciszne miejsca
Czym pryskać winogrona na przędziorki?
Do najczęściej występujących i wyrządzających szkody w uprawie winorośli szkodników należą przędziorki - drobne pajęczaki atakujące także wiele innych roślin ogrodowych. Sprzyja im sucha, ciepła pogada. Żerują najchętniej na miękkich, zielonych częściach rośliny, nakłuwając tkanki i wysysając z nich soki. W wyniku tego na liściach powstają drobne, żółtawe mozaikowate plamki, a liście stopniowo zasychają i brązowieją. Skutkiem tego jest zaburzenie rozwoju roślin, a co za tym idzie także zmniejszenie owocowania.
Do zwalczania przędziorków najlepiej wybrać sprawdzone preparaty, niszczące wszystkie jego stadia rozwojowe. W sprzedaży można spotkać wiele takich środków i warto sięgnąć na przykład po Nissorun Strong lub Ortus.
Czym opryskiwać winogrona na szpeciela pilśniowca?
Bardzo częstym szkodnikiem winorośli jest również należący do roztoczy, drobniutki, często niewidoczny szpeciel pilśniowiec. Charakterystyczny objaw jego pojawienia się i żerowania, to powstający brunatny nalot (tzw. pilśń) na liściach, a na ich spodniej stronie czerwonawe, często zgrubiałe, wypukłe plamy. Jego żerowanie osłabia rośliny i powoduje deformacje i zamieranie liści.
Aby skutecznie go zwalczać, najlepiej zastosować środki o działaniu systemicznym, czyli krążące w tkankach roślin i wchłaniane przez szkodniki, kiedy żywią się ich sokami. Warto więc wykonać opryski, np. popularnym preparatem Mospilan lub Deltam, które są także skuteczne w zwalczaniu innych szkodników roślin (np. mszyc).
Jak wykonywać opryski na winorośli?
Należy pamiętać, aby wszelkie opryski wykonywać dokładnie i stosując zalecaną przez producenta dawkę oraz rozsądnie (np. nie w czasie wiatru lub dużych upałów). Warto także wykonać co najmniej 2-3 opryski, co 10-14 dni, aby skuteczność była jak największa (pojedynczy oprysk może nie dać oczekiwanych efektów).
Przeczytaj też:
- Jak uprawiać winogrona na balkonie?
- Winogrona z ogrodu. Deserowe odmiany winorośli do uprawy amatorskiej
- Wiosenne cięcie winorośli - kiedy i jak ciąć winogrona w ogrodzie?
Galeria zdjęć: Choroby winorośli
Autor: www.thinkstockphotos.com
Mączniak rzekomy winorośli - objawy na owocach