Z czego zrobić ogrodzenie? Ogrodzenia z metalu, cegły, drewna i kamienia. 15 propozycji

2020-07-20 8:30
Ogrodzenie metalowe
Autor: thinkstockphotos.com Biała, murowana podstawa ogrodzenia i słupki dobrze komponują się z ciemnymi, metalowymi przęsłami.

Z czego zrobić ogrodzenie? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które stanęły przed koniecznością ogrodzenia posesji. Do wyboru mamy ogrodzenia z kamienia, metalu, cegły, drewna - które wybrać? Zobacz 15 typów ogrodzeń i zainspiruj się!

Ogrodzenia z kamienia

Na ogrodzenia kamienne nadają się wszystkie rodzaje kamienia, który jest znacznie trwalszy od drewna, ale niestety też i sporo droższy. Bardzo wytrzymałe, choć trudne w obróbce są granit, sjenit, bazalt, porfir i kwarcyt. Zbudowane z nich ogrodzenia są surowe, sprawiają wrażenie zimnych i niedostępnych. Ozdobne ogrodzenia wznosi się z piaskowca i wapienia, które są łatwe w obróbce. Ich uniwersalne barwy i chropowata faktura powodują, że pasują do większości domów i ogrodów. Ponieważ z upływem czasu niszczeją pod wpływem czynników atmosferycznych, zbudowane z nich ogrodzenia często przykrywa się daszkami i impregnuje.
W miejscach ocienionych i wilgotnych kamienie mogą porastać glonami i mchami. Czasami do budowy ogrodzeń wykorzystuje się kamień polny. Reprezentacyjnie wygląda w murach cyklopowych, czyli o nieregularnym układzie spoin poziomych i pionowych. Planując kamienne ogrodzenie, warto pamiętać, że na małej działce wygląda ono ciężko i dominuje nad otoczeniem. Można temu zaradzić, odciążając je optycznie przęsłami drewnianymi lub metalowymi albo robiąc ozdobne otwory.

Kamień ogrodowy: rodzaje, cena, zastosowanie. Żwir, grys, kora kamienna, otoczaki i głazy w ogrodzie >>>

Formalności przy budowie ogrodzenia

Ogrodzenia z metalu

Materiałem chętnie wykorzystywanym do budowy ogrodzeń jest metal. Najefektowniejsze, ale i najdroższe są ogrodzenia kute przygotowywane w zakładach kowalskich. Można wybrać ogrodzenie gotowe z katalogu lub wykonane na indywidualne zamówienie. Ważny jest sposób łączenia poszczególnych elementów takiego ogrodzenia. W prostych, łatwych do oszlifowania konstrukcjach stosuje się spawanie, a przy tradycyjnych formach nitowanie na gorąco. Kute ogrodzenia muszą być zabezpieczane antykorozyjnie. Powłokę ochronną uzyskuje się dzięki cynkowaniu ogniowemu lub malowaniu farbami antykorozyjnymi.

Nieco tańsze są ogrodzenia żeliwne odlewane w formach. Ich powierzchnię zabezpiecza się przeciwko korozji podobnie jak powierzchnię elementów kutych.

Metalowe ogrodzenia produkują również zakłady ślusarskie. Wykorzystują do tego gotowe elementy stalowe. Tego typu ogrodzenie nie będzie miało skomplikowanych kształtów, jak kute czy odlewane, ale będzie za to tańsze i lżejsze.

Najpopularniejszym i najtańszym ogrodzeniem metalowym jest wszędzie dostępna i łatwa w montażu siatka ogrodzeniowa. Najczęściej jest ona z drutu stalowego lub powlekanego poliestrem albo tworzywem sztucznym. Mocuje się ją do słupków (na przykład z rur stalowych lub kątowników), które są osadzone w betonowych fundamentach. Można kupić siatki różniące się wielkością i kształtem oczek.

Ogrodzenia z cegły

Do budowy ogrodzenia bez wątpienia nadają się cegły elewacyjne, na przykład klinkierowe czy licowe. Kiedyś głównie czerwone, obecnie mają również inne barwy: białą, w odcieniach szarości, żółci i brązów. Do tego można dobrać spoinę w odpowiednim kolorze, co w dużym stopniu decyduje o wyglądzie ogrodzenia. Wybierać też można fakturę cegieł. Mogą one być gładkie lub ryflowane, a także ręcznie formowane o charakterystycznej chropowatej powierzchni.

Z cegieł można budować lite ogrodzenie, jednak najczęściej robi się z nich podmurówki i słupki. Te ostatnie wznoszone z cegieł powinny być w środku zbrojone prętami średnicy 8-10 mm, połączonymi strzemionami o średnicy 3-4 mm, w odstępach co 15-20 cm i wypełnione betonem. Słupki mogą mieć różne wymiary w zależności od wielkości cegieł, z których zostały zbudowane. Na przykład z najczęściej stosowanych cegieł 250x120x65 mm otrzymuje się słupek o przekroju 38x38 cm (murowany na półtorej cegły). Ogrodzenie można też wymurować ze zwykłej cegły ceramicznej, z bloczków silikatowych lub betonu komórkowego albo z pustaków. Takie ogrodzenie można wykończyć tynkiem, płytkami lub okładziną.

Warto wiedzieć

Korozja - cichy wróg ogrodzenia metalowego

Metal jest szczególnie narażony na korozję. Aby tego uniknąć, wykonane z niego elementy zabezpieczone są fabrycznie przez ocynkowanie ogniowe albo powleczone tworzywem sztucznym. Elementy metalowe trzeba co kilka lat odrdzewiać, bo nawet fabryczne zabezpieczenie najczęściej wystarcza jedynie na pewien czas. Rdzę należy usunąć mechanicznie (na przykład twardą szczotką), przeszlifować powierzchnię i pomalować najpierw farbą podkładową chroniącą przed korozją, a następnie nawierzchniową. Można też przeprowadzić piaskowanie pod ciśnieniem, ale do tego trzeba zdemontować ogrodzenie i przewieźć je do zakładu świadczącego takie usługi.

Ogrodzenia metalowe. Konserwacja, odrdzewianie i malowanie
Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie