Siatka cieniująca lub maskująca: wybieramy siatki osłonowe na ogrodzenie

2021-06-02 16:48

Czasem samo ogrodzenie nie wystarcza. Na ażurowych panelach lub siatce dodatkowo rozpina się siatkę osłonową, żeby chronić rośliny rosnące wzdłuż ogrodzenia i zapewnić prywatność właścicielom działki.

Siatka osłonowa
Autor: Linarem Dzięki siatce osłonowej na ogrodzeniu rośliny będą szybciej i ładniej rosły

Siatki osłonowe zaczęły pojawiać się na ogrodzeniach działek usytuowanych wzdłuż dróg o dużym ruchu samochodowym. Początkowo rozwieszane były przed zimą, żeby osłonić rośliny posadzone przy płocie przed rozbryzgami słonej wody, która je niszczyła. W wielu miejscach na drogach, gdzie brak kanalizacji burzowej, tworzą się wielkie kałuże. Woda roztopowa zawiera wiele soli. Wielokrotnie spryskiwane taką cieczą rośliny zaczynały żółknąć, a potem usychać.

Siatki osłonowe nie zniknęły jednak po zimie, wręcz odwrotnie – można je zobaczyć w wielu miejscach, gdzie pełnią jeszcze inne funkcje.

Spis treści

  1. Zastosowanie siatek osłonowych
  2. Siatka cieniująca
  3. Siatka chroniące przez wiatrem i kurzem
  4. Siatka maskująca
  5. Siatki dekoracyjne
  6. Siatka osłonowa na ogrodzenie wymiary
  7. Ile kosztuje siatka osłonowa
  8. Jak zamocować siatkę osłonową na ogrodzeniu

Zastosowanie siatek osłonowych

Siatki osłonowe mogą pełnić następujące funkcje w ogrodzie:

  • ochrona roślin wzdłuż płotu przed rozbryzgami wody, zwłaszcza słonej zimą,
  • osłanianie roślin, zwierząt i ludzi przed nadmiarem słońca,
  • przesłona zatrzymująca silne podmuchy wiatru,
  • przegroda zatrzymująca kurz, pył i inne zanieczyszczenia niesione przez wiatr,
  • przesłona chroniąca przed wzrokiem intruzów i zapewniająca prywatność.
Siatka osłonowa
Autor: Linarem Siatka osłonowa wyglądająca jak mata z technorattanu. Cena 52 zł/m

Siatka cieniująca

Siatka cieniująca przydają się jako przesłona zapewniająca cień roślinom, które za nią rosną. Wiele krzewów i kwiatów jest wrażliwych na słońce. Od pewnego czasu podczas lata w Polsce zdarzają się bardzo duże upały. W połączeniu z brakiem odpowiedniej ilości wody może to doprowadzić do zniszczenia ogrodu. Siatka mająca za zadanie zapewnić cień pojawia się nie tylko na zewnętrznym ogrodzeniu. Wielu właścicieli działek ma odkryte ogródki warzywne albo szklarnie. Siatki cieniujące można przy nich rozpiąć, żeby chronić rośliny przed spaleniem przez słońce. Takie siatki są często wieszane również na bokach ażurowej altany lub pergoli. Mogą być przymocowane do dodatkowego stelaża ustawionego w pożądanym miejscu. Siatki cieniujące zapewnią odpoczynek w cieniu również ludziom.

Siatka chroniące przez wiatrem i kurzem

Kolejną przydatną funkcją, którą mogą pełnić siatki osłonowe, jest stanowienie bariery dla wiatru i kurzu oraz innych zanieczyszczeń, które są przez niego niesione. Wiatr jest dokuczliwy zarówno dla ludzi, zwierząt, jak roślin. Siedzenie nawet w najładniejszą pogodę w ogrodzie, w którym silnie wieje, wcale nie jest przyjemne. Możliwość ochrony przed wiatrem jest wielką zaletą siatek osłonowych.

Wiele roślin również nie lubi przeciągów, które mogą być problemem zwłaszcza w młodych ogrodach. Brak tam wielkich rozrośniętych drzew i krzewów, które stanowiłyby naturalną barierę zatrzymującą wiatr. Zanim się takich doczekamy, można zastosować przesłony z siatki o odpowiedniej gęstości. Gołym okiem zauważymy, że roślinność nienarażona na zbyt silne podmuchy wiatru, ruszy z kopyta i będzie się pięknie rozwijać.

Wiatr niesie kurz i inne zanieczyszczenia, co jeszcze bardziej sprawia, że chcemy się przed nim chronić. Dzięki temu my będziemy się czuć bardziej komfortowo, a roślinność będzie zielona, a nie poszarzała.

Siatka osłonowa
Autor: Rolmarket Siatka osłonowa naśladujaca gęsty splot rafii. Cena 40 zł za 3 m

Siatka maskująca

Wiele osób nie lubi wzroku sąsiadów albo przechodniów zaglądających im do ogrodu. Żeby zapewnić sobie intymność w ogrodzie albo jego fragmencie nie trzeba wznosić pełnych murów ogrodzenia. Wystarczy na istniejącym ogrodzeniu dowolnego rodzaju rozpiąć siatkę maskującą. Podobnie można stworzyć prywatny fragment w ogrodzie, osłaniając siatką maskującą lekką konstrukcję altany albo pergoli. Siatka rozpięta na stelażu obok tarasu może sprawić, że będziemy mieć na nim prywatną enklawę. Tak zastosowane siatki maskujące często można zobaczyć na balkonach w blokach.

Siatka osłonowa
Autor: Linarem Siatka osłonowa naśladująca splot technorattanu. Cena 52 zł/m

Siatki dekoracyjne

Siatki osłonowe wyglądają estetycznie. Są produkowane z włókien polipropylenowych, polietylenowych lub PCV w kolorze najczęściej zielonym, żeby dobrze komponowały się w ogrodzie. Znajdziemy też siatki szare, ciemnobrązowe lub czarne. Dobrze dobrana i wkomponowana w ogród siatka będzie wyglądać dyskretnie, a jednocześnie będzie spełniać swoje zadania.

Przeczytaj też:

Osłony na balkon - jak i czym osłonić balkon? >>>

Wybierając produkt, warto sprawdzić, czy włókna zawierają stabilizator UV. Widok wyblakniętej pod wpływem promieni słonecznych przesłony nie będzie cieszył naszych oczu.

Siatka osłonowa na ogrodzenie wymiary

Siatki można kupić w określonym formacie, np. 1 x 3 m, albo docięte na wymiar z rolki. Ich wysokość to 100-150 cm. Długość może być dowolna, nawet 200-300 m. Siatki mają różną gęstość, co wiąże się z rodzajem splotu i jego intensywnością. Mogą stanowić przesłonę cieniującą w 50-100%. Wiąże się to również z gramaturą siatki (np. 50-800 g/m2) i co z tego wynika również trwałością. Lekkie, rzadkie siatki są zwykle używane jako ochrona przed nadmiarem słońca dla roślin uprawianych w ogrodzie, np. w szklarni. Najgęstsze przesłony stanowią siatki cieniujące i siatki maskujące. Przed ich zastosowaniem warto się zastanowić, żeby nie tworzyły efektu żagla, ponieważ mogą wtedy stać się kłopotem.

Ile kosztuje siatka osłonowa

Cena siatek osłonowych zależy od rodzaju tworzywa, gęstości splotu oraz gramatury. Im więcej tworzywa zużyto na siatkę, tym będzie droższa. Ważne jest też jej wykończenie. Najprostsze włókniny o rzadkim splocie mają tylko wzmocnienie wzdłuż brzegów. Zwykle nie ma w siatkach wzmocnionych otworów montażowych. Za takie traktuje się większe oczka pozostawione kilka centymetrów od krawędzi siatki. Najlepsze modele mają wstawione metalowe kółka wzmacniające otwory montażowe. Ich rozstaw i wielkość można określić, zamawiając siatkę.

Przeczytaj też:

Z czego i jak zrobić tanie ogrodzenie? Sprawdzamy! >>>

Za najrzadsze siatki cieniujące w 50-60% zapłacimy 3-5 zł za 1 m2. Siatki o gęstym splocie stanowiące przesłonę cieniującą w 95-100% kosztują kilkanaście złotych za 1 m2. Najładniejsze siatki o dekoracyjnym splocie naśladującym np. technorattan, estetycznie wykończone, ze wzmocnionymi otworami montażowymi osiągają cenę ponad 50 zł/m2.

Jak zamocować siatkę osłonową na ogrodzeniu

Do przymocowania siatki cieniującej czy maskującej do ogrodzenia używa się plastikowych opasek zaciskowych. Często są one dodawane gratis do zamówienia. Opaskę przekłada się przed otwór w siatce oraz łapie nią pręt ogrodzeniowy. Mocowania należy wykonać gęsto, co 20-30 cm na każdym boku siatki. Podczas wieszania siatki osłonowej należy pamiętać, żeby była dobrze rozciągnięta i napięta wzdłuż ogrodzenia. Luźno obwisła siatka nie wygląda estetycznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie