Szara nawierzchnia wokół domu. Modne szara kostka i kamień

2023-03-09 16:39

Szare nawierzchnie z kostki, kamienia i innych materiałów od lat utrzymują się na topie. Są eleganckie, wszędzie pasują – nic więc dziwnego, że szare kostkę i kamień najchętniej stosuje się do wykańczania nawierzchni przy domach jednorodzinnych. Warto poznać także inne materiały na szarą nawierzchnię.

Szara nawierzchnia
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Anna Witor/AWINCI ARCHITECTS Dzięki zestawieniu kostek brukowych w różnych odcieniach szarości powstała niebanalna nawierzchnia umownie podzielona na strefy o różnym przeznaczeniu. Ponadto łączenie kolorów optycznie ją zmniejszyło

Spis treści

  1. Szara kostka brukowa i płyty z betonu
  2. Szary kamień do układania nawierzchni
  3. Klinkier na nawierzchnie w barwach szarości
  4. Szare nawierzchnie z gresu
  5. Nawierzchnia z betonu lanego

Szary to kolor uniwersalny. Dobrze wygląda w aranżacjach minimalistycznych, tworzy też stonowane tło dla kipiących zielenią roślinnych kompozycji. To barwa, która znika. Jej stosowanie jest bezpieczne – nie ma obawy, że szara nawierzchnia przyćmi inne elementy wyposażenia działki i zdominuje otoczenie. Na jej korzyść przemawia również fakt, że szarości dobrze znoszą zabrudzenia (są na nich mniej widoczne). Dlatego sprawdzają się na podjazdach i nawierzchniach wokół domu. Do budowy szaro zabarwionych nawierzchni wykorzystuje się kostki i płyty betonowe, kamienne, bruk klinkierowy, płyty gresowe oraz beton.

Szara kostka brukowa i płyty z betonu

Ich różnorodność jest ogromna, a cena przystępna, nic więc dziwnego, że są najczęściej wybieranym surowcem do utwardzania nawierzchni wokół domu, także podjazdów. Wiernie imitują kamienie naturalne, ale występują też w postaci modnego surowego betonu, który pasuje do nowoczesnej architektury.

Kostki dostępne są we wszystkich kolorach szarości – od jasno popielatych aż po bazaltową czerń, mogą mieć odcień ciepły lub zimny. W ofercie firm można znaleźć także kostki i płyty z lekkim metalicznym połyskiem, który uzyskuje się dzięki powleczeniu ich specjalną powłoką polimerową.

Betonowe elementy różnią się wielkością – od kostek nawiązujących do tradycyjnego bruku, po płyty wielkoformatowe, z których największe, przeznaczone do budowy dróg dojazdowych, mają kształt kwadratów 100 x 100 cm lub prostokątów o wymiarach nawet 60 x 120 cm.

O tym, jak układać nawierzchnię z kostki przeczytasz w artykule:

Szary kamień do układania nawierzchni

To surowiec ponadczasowy, który wszędzie pasuje i dobrze łączy się z innymi materiałami. Na pierwszym miejscu jest granit. Jest bardzo trwały, odporny na ścieranie, pęknięcia i zarysowania, a także działanie kwasów. Nie niszczeje z upływem czasu, nie chłonie wody, nie brudzi się i nie trzeba go impregnować. Poza tym jest łatwo dostępny na rynku, ponieważ w większości pochodzi z krajowych kamieniołomów.

Najczęściej ma neutralny jasnoszary kolor z ciemniejszymi przebarwieniami (na przykład granit ze Strzegomia), ale może też być ciemnoszary, a nawet czarny, taki jak granit szwedzki. Niekiedy pod nazwą czarnego granitu jest sprzedawane sprowadzane z Ukrainy gabro. To także bardzo trwała skała magmowa o podobnych do granitu właściwościach. Odznacza się głębokim stalowym kolorem, zwykle z widocznymi jaśniejszymi przebarwieniami, ale może mieć też barwę popielatą. Bardzo efektowny jest również bazalt – ciemnografitowy, prawie czarny, o jednolitej, atłasowej powierzchni.

Kamień brukowy jest oferowany w postaci kostki łupanej, cięto-łupanej lub ciętej. Ta pierwsza ma nierówne brzegi, a kolejne elementy mogą się nieco różnić wielkością, co trzeba uwzględnić w czasie układania nawierzchni. Najdokładniej obrobione są kostki cięte.

Więcej o układaniu kostki granitowej:

WARTO WIEDZIEĆ

Podjazd z płyt kamiennych

Do utwardzania podjazdów i podwórza przed domem stosowane są również kamienne płyty, wielkości nawet 120 x 60 cm. Te, po których będą jeździły samochody osobowe, powinny mieć grubość co najmniej 8 cm, a jeśli jest przewidziany ruch samochodów ciężarowych, nie powinny mieć mniej niż 10 cm.

Szara nawierzchnia
Autor: VANDERSANDEN Podwórze utwardzone brukiem klinkierowym najlepiej wygląda w połączeniu z ceglaną zabudową. Dzięki konsekwentnie użytym kolorom obejście sprawia wrażenie solidnego i wrośniętego w krajobraz

Klinkier na nawierzchnie w barwach szarości

Na wybór nawierzchni klinkierowej warto się zdecydować szczególnie w sytuacji, gdy cegieł klinkierowych użyto do wykończenia elewacji domu czy zbudowano z nich ogrodzenie. Jednak cegieł klinkierowych nie można stosować dowolnie – do utwardzania nawierzchni nadaje się wyłącznie klinkier brukowy. Ma on bardzo małą nasiąkliwość, wytrzymuje duży nacisk, jest odporny na ścieranie i zarysowania, a także działanie oleju, smaru, słabych kwasów oraz soli. Poza tym nie jest śliski.

Barwa klinkieru, także szara, powstaje w sposób naturalny, czyli bez dodatku barwników, a jedynie w wyniku doboru różnych rodzajów gliny i odpowiednich parametrów w procesie wypalania. Jest bardzo trwała – nie blaknie na słońcu i nie zmywa się na deszczu.

Przeczytaj także:

Nawierzchnie z klinkieru: bruk klinkierowy - kolory i wzory

Szara nawierzchnia
Autor: CERRAD Płyty z gresu porcelanowego to rozwiązanie eleganckie, modne i trwałe. Można je ułożyć na styk w miejscu parkowania samochodu i luźno w żwirze, w mniej obciążonych miejscach. Dzięki temu zabiegowi szara nawierzchnia przed domem nabiera lekkości

Szare nawierzchnie z gresu

Wielkoformatowe płyty z gresu porcelanowego wyglądają bardzo nowocześnie, dlatego wykonane z nich szare nawierzchnie najlepiej się prezentują w sąsiedztwie współczesnej architektury. Ich barwa z reguły jest zgaszona i bardzo często w różnych odcieniach szarości – od prawie białej, aż po ciemny grafit. Mogą imitować kamień z widocznymi „naturalnymi” przebarwieniami, smugami lub wyraźnym uziarnieniem, czasami przypominają architektoniczny beton, a nawet stare, wyługowane, szare deski.

Płyty gresowe przeznaczone do układania nawierzchni wokół domu są w pełni mrozoodporne, wytrzymałe na duży nacisk, a także zginanie i uderzenia. Nie pękają, nie ulegają zarysowaniom, nie chłoną wody i łatwo je utrzymać w czystości, ponieważ nie wnikają w nie zabrudzenia. Poza tym nie są śliskie.

Ich niewątpliwą zaletą jest niewielka grubość, a co za tym idzie – mniejszy ciężar w porównaniu z płytami betonowymi czy kamiennymi tej samej wielkości. To przekłada się na łatwiejszą budowę nawierzchni.

Płyty zewnętrzne z gresu porcelanowego grubości 2 cm wytrzymują nacisk do 1 tony, a te grubości 3 cm do 3 ton, więc bez obawy można nimi utwardzać wszystkie nawierzchnie, także podjazdy i miejsca postojowe dla samochodów.

Szara nawierzchnia
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż/81.WAW.PL Gładka nawierzchnia z wylewanego betonu wygląda surowo i minimalistycznie, dlatego doskonale podkreśla walory nowoczesnej architektury. Poza tym jest bardzo trwała i łatwo ją utrzymać w czystości

Nawierzchnia z betonu lanego

Interesująco wyglądają monolityczne szare nawierzchnie z betonu wylewanego. Mają charakter industrialny, dlatego pasują do domów w nowoczesnym stylu. Są trwałe i łatwo je utrzymać w czystości.

Budowę nawierzchni z betonu najlepiej zlecić firmie zajmującej się wylewaniem posadzek przemysłowych. Wykonuje się go z mrozoodpornego i wodoszczelnego betonu drogowego klasy co najmniej C30/37, wzmacnianego matami zbrojeniowymi lub włóknem polipropylenowym. Po jego związaniu płyta jest zacierana na gładko lub matowo, może też być szczotkowana, dzięki czemu uzyskuje wyraźną fakturę.

Zabezpieczenie powierzchni odpowiednim impregnatem zwiększy jego odporność na zabrudzenia i nada nawierzchni widoczny połysk. Do masy betonowej można dodać barwniki, także szare, by wzmocnić kolor nawierzchni lub nadać jej inny odcień.

Jeśli interesujesz się tematem nawierzchni wokół domu, to koniecznie przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie