Nożyce do cięcia gałęzi - rodzaje, zastosowanie, ranking

2021-04-30 10:24
Nożyce do cięcia gałęzi
Autor: GettyImages Przed zakupem nożyc do cięcia gałęzi warto zastanowić się do jakiego celu mają być one przeznaczone - jakie gałęzie chcemy nimi przycinać

Odpowiednie narzędzia do cięcia roślin w znaczący sposób ułatwiają pracę oraz pozwalają dokładnie wykonać niezbędne zabiegi. Zwykle w ogrodach używane są różnego rodzaju sekatory i nożyce, dlatego warto wiedzieć, jak dokładnie dobrać je do rodzaju wykonywanych cięć.

Przed zakupem nożyc do cięcia gałęzi warto zastanowić się do jakiego celu mają być one przeznaczone - jakie gałęzie chcemy nimi przycinać.

Narzędzia ogrodowe do cięcia i przycinania roślin

Spis treści

 1. Jak wybierać nożyce do cięcia gałęzi?
 2. Najważniejsze kryteria wyboru nożyc do cięcia roślin
 3. Jakie nożyce do cięcia są najpopularniejsze?
 4. Rodzaje nożyc do cięcia roślin
 5. Jak dbać o nożyce do cięcia roślin?

Jak wybierać nożyce do cięcia gałęzi?

 • do jakiego celu mają być przeznaczone

Do cienkich pędów i gałęzi drzew i krzewów wystarczą zwykłe sekatory, a do gałęzi grubszych lepiej wybrać nożyce oburęczne. Z kolei przycinanie gałęzi wyższych drzew z pewnością wygodniejsze będzie przy użyciu nożyc teleskopowych lub sekatorów tyczkowych (na wysięgniku).

 • z jakich materiałów są wykonane

Warto także wybierać narzędzia wykonane z solidnych materiałów, aby posłużyły nam kilkanaście sezonów. Powinny być to materiały przede wszystkim odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.

 • czy są wygodne w użytkowaniu

Nie mniej ważna jest także konstrukcja i ergonomia narzędzi, czyli wygoda ich użytkowania. Warto zwrócić uwagę, jak leżą w dłoni i jak wyglądają uchwyty, a także jaki jest ciężar całościowy narzędzia. To ważne kryteria wyboru, ponieważ praca za nożycami powinna być szybka i sprawna.

Najważniejsze kryteria wyboru nożyc do cięcia roślin

Zwykle we wszelkiego rodzaju rankingach największe uznanie użytkowników zyskują narzędzia, które spełniają poniższe kryteria:

 • wysoka jakość wykonania,
 • możliwość regulacji różnych elementów,
 • wygoda i funkcjonalność,
 • wytrzymałość na uszkodzenia,
 • pozytywne opinie dotyczące ergonomii i łatwości użytkowania.
Nożyce do cięcia gałęzi
Autor: GettyImages Przed zakupem nożyc do cięcia gałęzi warto zwrócić uwagę, jak leżą w dłoni i jak wyglądają uchwyty, a także jaki jest ciężar całościowy narzędzia

Jakie nożyce do cięcia są najpopularniejsze?

Najczęściej wybierane są narzędzia o uniwersalnym zastosowaniu i łatwe w obsłudze. Oprócz powszechnych sekatorów jednoręcznych, które są podstawowym wyposażeniem każdego ogrodnika, warto zastanowić się nad zakupem następujących narzędzi:

 • Sekatory/nożyce oburęczne teleskopowe. Dzięki dłuższym, regulowanym ramionom i mechanizmowi kowadełkowemu umożliwiają cięcie grubszych gałęzi bez potrzeby używania dużej siły. Zwykle w nożycach takich górne ostrze jest węższe i jednocześnie ostrzejsze. Szerokie kowadło pozwala rozłożyć siłę nacisku i podtrzymuje gałąź, aby uniknąć uszkodzenia lub zmiażdżenia drewna lub kory.
 • Nożyce dwuostrzowe. W tej grupie warto sięgnąć także po dwuręczne nożyce dwuostrzowe, których precyzyjnie szlifowane ostrza są wyposażone w nieprzywierającą powłokę, zapewniającą dokładne, delikatne dla roślin cięcie, a miękkie odbojniki chronią stawy użytkownika.
 • Sekator z teleskopowym trzonkiem z piłką do gałęzi. W ogrodach z dużą ilością drzew (np. owocowych) bardzo wygodnym narzędziem jest sekator z teleskopowym trzonkiem (na wysięgniku) połączony z piłką do gałęzi. Dzięki niemu można bez wysiłku, przyciąć zbędne gałęzie w koronach drzew. Główną zaletą działania tego narzędzia jest możliwość dotarcia do najbardziej trudnych miejsc drzewa (nawet na wysokości kilku metrów) poprzez teleskopowy trzonek. Precyzję cięcia zapewnia w nim zwykle obrotowa głowica oraz skuteczny, pomysłowy mechanizm tnący.

Przeczytaj też:

Narzędzia ogrodnicze do pielęgnacji ogrodu >>

Nożyce do cięcia gałęzi
Autor: GettyImages Przycinanie gałęzi wyższych drzew z pewnością wygodniejsze będzie przy użyciu nożyc teleskopowych lub sekatorów tyczkowych

Rodzaje nożyc do cięcia roślin

Najczęściej spotykane nożyce do cięcia pędów i gałęzi drzew i krzewów możemy podzielić na:

 • sekatory (do cięcia drobnych pędów do 5 cm średnicy) - sekator nożycowy (dwuostrzowy do cięcia drobnych młodych pędów), - sekator kowadełkowy (jednoostrzowy do cięcia drobnych, starszych zdrewniałych pędów),
 • sekatory oburęczne teleskopowe (do cięcia pędów grubszych 5–10 cm średnicy),
 • sekatory tyczkowe (często z piłką na szczycie) - do cięcia gałęzi w koronach drzew, do wysokości 5-7 m).

Oddzielną grupą są nożyce do cięcia żywopłotów, w tym:

 • nożyce elektryczne i spalinowe (żywopłoty na większych powierzchniach, wymagające większej liczby cięć),

Przeczytaj też:

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu: zasady, terminy, narzędzia >>

Nożyce do cięcia gałęzi
Autor: GettyImages Oddzielną grupą są nożyce do cięcia żywopłotów: nożyce ręczne, elektryczne i spalinowe

Jak dbać o nożyce do cięcia roślin?

Ostrza nożyc powinny być stale ostrzone i w tym celu warto zaopatrzyć się w ostrzałki ręczne lub mechaniczne (np. do łańcuchów). Można także po prostu oddać narzędzia do ostrzenia w punktach wypożyczania i konserwacji sprzętu ogrodniczego.

Ponadto, aby ostrza i mechanizm nożyc spełniały swe zadanie, warto przecierać je szmatką nasączoną olejem lub specjalnym preparatem konserwującym (np. WD40). Dzięki temu chronimy narzędzie przed korozją pod wpływem wilgoci lub działania soków ciętych roślin.

Można także przecierać ostrza alkoholem lub inną substancją odkażającą, by w czasie cięć unikać przenoszenia patogenów z rośliny na roślinę.

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.