Taras z boku domu. Pomysł na taras przy ścianie budynku

2021-02-26 17:18

Na niewielki taras z boku domu warto wykorzystać niedoceniane zazwyczaj wąskie przesmyki przy ogrodzeniu. Im więcej miejsc wypoczynku tym lepiej, a taki taras na boku, z dala od głównego nurtu życia domowego może stać się tym ulubionym. Przeczytaj, jak atrakcyjnie zaaranżować taras przy ścianie budynku.

Taras z boku domu
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: PRACOWNIA SZAROSZYK & RYCERSKI

Wąski skrawek ziemi z boku domu to trudne miejsce do zagospodarowania. Bliskość sąsiadów, brak słońca (szczególnie przy północnej elewacji) i niewielka przestrzeń sprawiają, że zwykle jest on wykorzystywany jako łącznik spajający front działki z jej rekreacyjną częścią na tyłach posesji.

Zazwyczaj rośnie tu kilka roślin, jest poprowadzona ścieżka i na tym koniec. A przecież można tu urządzić wygodne miejsce wypoczynku, czyli niewielki, kameralny taras z boku domu połączony z kuchnią, jadalnią albo gabinetem. Docenimy go w upalne lato, ponieważ w tym osłoniętym przed palącymi promieniami słońca zakątku będzie po prostu chłodniej.

Wąski ogród. Jak urządzić wąskie fragmenty ogrodu >>>

Salon i jadalnia na tarasie

Jak zaaranżować taras z boku domu

Pomimo że sąsiednia parcela jest oddalona zaledwie o kilka metrów, miejsce na taras z boku jest zaciszne i ma bardzo intymny charakter. Przed nieproszonymi spojrzeniami chroni je z jednej strony ściana domu, a z drugiej lite ogrodzenie, wzdłuż którego posadzono gęsty formowany żywopłot. W cieniu można go zrobić z cisów pospolitych i pośrednich (są zimozielone), grabów pospolitych, ligustrów pospolitych oraz pęcherznic kalinolistnych. W lepiej oświetlonych miejscach sprawdzą się także żywotniki zachodnie (zimozielone), buki pospolite, berberysy Thunberga, derenie białe, irgi błyszczące i pomarszczone oraz krzewuszki cudowne.

Regularnie przycinany żywopłot nie zajmuje dużo miejsca, jeżeli jednak przesmyk między domem a ogrodzeniem jest bardzo wąski, lepiej posadzić pnącza (na przykład winobluszcze), które potrzebują jeszcze mniej przestrzeni.

Pnącza na ściany. Polecane gatunki pnączy do obsadzania ścian >>>

Pomysłowe nawierzchnie na taras z boku domu

Podłogę tarasu z boku domu wyznaczają deski zabezpieczone olejem do drewna. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na to, czy mają ryflowanie, dzięki któremu szybciej przesychają i nawet po deszczu nie są śliskie. Najlepsze jest drewno egzotyczne. Jest twarde, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a przy tym wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Nawet bez konserwacji przetrwa na dworze kilkadziesiąt lat.

Istotnym elementem jest ogród żwirowy, w którym posadzono niskie, płożące rośliny, tak by tworzyły naturalne, malownicze kępy. Wypełniające przestrzeń jasne kamyki oraz płyty kamienne podkreślają ich kształt, poza tym ładnie kontrastują z nawierzchnią tarasu oraz wykończoną ciemnym łupkiem elewacją i dodatkowo rozświetlają otoczenie.

Co na taras? Przegląd materiałów: klinkier, drewno, deski kompozytowe, płytki na taras >>>

Rośliny na taras z boku domu

Do wąskich skrawków terenu, osłoniętych z dwóch stron ścianami domu i ogrodzenia, zwykle nie dociera zbyt dużo słońca. Dlatego do ich obsadzenia należy wybierać rośliny, które dobrze się czują w półcieniu oraz cieniu.

Godne polecenia są różaneczniki. Krzewy te wiosną pięknie kwitną, a dzięki stałemu ulistnieniu są dekoracyjne również zimą. Sadząc je, trzeba pamiętać, że lubią kwaśne podłoże. Tam, gdzie dociera nieco więcej światła, sprawdzą się trawy – miskanty chińskie.

Sonda
Jakie kwiaty zdobią Twój balkon/taras?
Pozostałe podkategorie