Spis treści
- Jak pną się róże pnące? Jakie wyróżniamy rodzaje?
- Konstrukcje dla róż pnących – z drewna i z metalu
- Jakie konstrukcje dla róż pnących wybierać?
- Kratki i kratownice dla róż
- Trejaże dla róż
- Pergole dla róż
- Łuki ozdobne dla róż
- Jak montować konstrukcje na róże pnące?
- Jak sadzić krzewy przy podporze?
Róże pnące to przepiękne dekoracje do każdego ogrodu. Wybór odmian jest bardzo duży, można dopasować je kolorystycznie do roślinnych kompozycji. Kluczowa jest odpowiednio dobrana podpora, która utrzyma ciężar grubych pędów, a nie straszy swoim widokiem. Bardziej rozbudowane konstrukcje służą nawet do celów rekreacyjnych.
Jak pną się róże pnące? Jakie wyróżniamy rodzaje?
Róże pnące dzielą się na climbery i ramblery. Pierwsza grupa powtarza kwitnienie, a kwiaty są zbliżone do róż wielkokwiatowych. Ich pędy dorastają do 3 m długości. Ramblery są jeszcze dłuższe (wyższe). Pędy początkowo są wiotkie i łatwo prowadzić je na podporach, z upływem czasu jednak grubieją, stają się masywne i ciężkie. Kwitną raz. Obie grupy róż pnących wymagają podpór, po których mogą się wspinać. Pędy, zwłaszcza te grubsze, najlepiej przywiązywać sznurkami do konstrukcji.
Konstrukcje dla róż pnących – z drewna i z metalu
Najłatwiej dostępne są konstrukcje dla róż pnących zbudowane z drewna bądź metalu.
- Konstrukcje dla róż z drewna
Drewniane konstrukcje dla róż są najpopularniejsze, gdyż drewno jest naturalne i pasuje do ogrodu niezależnie od stylu urządzania. Materiał wymaga konserwacji, przy czym najlepiej kupić drewno impregnowane ciśnieniowo. Później wykonywanie impregnacji jest trudne (gdy konstrukcja jest otoczona pędami). Zawsze w cenie jest naturalne drewno (impregnat bezbarwny), chociaż kolor można dostosować do potrzeb i kolorystyki ogrodu. W ogrodach stylizowanych na styl śródziemnomorski warto pomalować drewno na niebiesko lub biało. Białe kolory dobrze sprawdzają się także w ogrodach klasycznych (formalnych).
- Konstrukcje dla róż z metalu
W sklepach dostępne są także różnorodne konstrukcje metalowe dla róż. Są cieńsze i mniej rzucają się w oczy od drewnianych. Ich dekoracyjność to kwestia względna, zależna od gustu. Natomiast do atutów zalicza się wytrzymałość i trwałość przez długie lata. Inną zaletą jest duży wybór form, kształtów i ciekawe modyfikacje, np. pergole z wbudowanymi ławkami. Metal bardzo rzadko wymaga konserwacji.
Przeczytaj też: Kratka na pnącza - drewniana, metalowa, z tworzywa. Jak zamontować kratkę na pnącza?

i
Jakie konstrukcje dla róż pnących wybierać?
Rodzaj konstrukcji zależy od potencjalnego wykorzystania róż pnących. Najczęściej róże pnące rozpina się na kratkach, kratownicach, trejażach, pergolach, ozdobnych łukach.
Kratki i kratownice dla róż
Kratki i kratownice to „pełnoprawne” konstrukcje, na których można rozpinać różne odmiany róż pnących. Młode pędy łatwo prowadzi się na poszczególnych kratkach, jednak niezależnie od tego czasem niezbędne jest podwiązywanie. Użycie kratownic pozwala na zasłonięcie mniej estetycznego miejsca w ogrodzie, np. kosza na śmieci czy kompostownika. Kilka czy kilkanaście wysokich kratownic zamontowanych w rzędzie to dobry pomysł na spektakularne zasłonięcie działki. Taka osłona jest bardziej ażurowa („dziurawa”) niż tradycyjne żywopłoty i spełnia swoje funkcje od późnej wiosny do jesieni, za to zachwyca swoim wyglądem.
Przeczytaj też: Jak zasłonić brzydkie miejsca w ogrodzie?
Trejaże dla róż
Trejaże są nieco bardziej rozbudowane w porównaniu z kratownicami. Tworzą ścianę, są płaskie, ale mają także krótkie belki poziome (na szczycie), na których można prowadzić pnącza. Róże rosnące na trejażu tworzą gęste, wysokie osłony, dzięki czemu prezentują się jeszcze lepiej.
Pergole dla róż
Pergola to konstrukcja, która z założenia ma zadaszenie (nawet szczątkowe) - nie chroni ono przed deszczem, lecz pełni funkcje dekoracyjne. Pergole z reguły są wytrzymalsze i stabilniejsze od trejaży. Często w sprzedaży można trafić na pergole z modyfikacjami, np. z ławką pośrodku lub wbudowanymi pojemnikami do uprawy roślin. Warto wybierać te pierwsze.
Przeczytaj też: Pergola ogrodowa pozwala stworzyć przytulny zakątek w ogrodzie
Łuki ozdobne dla róż
Łuki ozdobne najczęściej montuje się przy furtce lub bramie do ogrodu. Dzięki temu domowników i gości wita przepięknie kwitnący krzew. W tym wypadku róże prowadzi się w taki sposób, aby mocniej przylegały do konstrukcji niż przy uprawie na pergolach i trejażach. Pędy nie mogą utrudniać poruszania się i przechodzenia przez furtkę. Łuki ozdobne mają duże znaczenie w ogrodach romantycznych i klasycznych.
Przeczytaj też: Ogród romantyczny i jego elementy - jak urządzić ogród w romantycznym stylu

i
Jak montować konstrukcje na róże pnące?
Konstrukcje pod róże pnące powinny być mocne, stabilne i odpowiednio zamontowane. Należy pamiętać, że muszą „przyjąć” duży ciężar, a w dodatku często są narażone na silne wiatry. Dlatego konstrukcje najczęściej montuje się w specjalnych metalowych kotwach, które są umieszczane w ziemi (mniejsze obiekty) bądź w w słupkach betonowych (duże pergole).
Czasem róże pnące po prostu opiera się na niewysokim ogrodzeniu (np. płocie). Jest to możliwe, jednakże krzew jest narażony na zniszczenia (np. podczas burzy).
Jak sadzić krzewy przy podporze?
Krzewy róż pnących sadzi się 40-60 cm od konstrukcji. Nie wolno sadzić ich zbyt blisko - to utrudnia prowadzenie pędów na kratkach, a jednocześnie ogranicza różom swobodny wzrost i dostęp do światła.
Przeczytaj też: Błędy w uprawie róż - czego nie lubią róże? Czego należy unikać, aby róże pięknie kwitły!
