Ogrody kieszkonkowe - dlaczego warto tworzyć parki kieszonkowe. Rośliny do pocket park

2021-05-21 12:59
Park kieszonkowy
Autor: Urząd m.st. Warszawy Park kieszonkowy przy ul. Glebowej w Warszawie

Wspólną cechą ogrodów kieszonkowych są niewielkie rozmiary i radość, jaką sprawiają użytkownikom. A poza tym cechuje je pełna dowolność aranżacji. Kieszonkowe parki mogą być prywatne, samorządowe i państwowe. Podpowiadamy jak stworzyć pocket park?

Na świecie już kilkadziesiąt lat temu zauważono, że w miastach, w przestrzeni pozbawionej roślinności, pośród betonu, szkła i stali żyje się coraz gorzej. W upalne lato powietrze jest nieznośnie rozgrzane i wysuszone, a mieszkańcy częściej chorują i umierają. Prowadzone badania wykazały, że ratunku należy szukać w roślinności. Bo to właśnie rośliny produkują tlen, podnoszą wilgotność powietrza, obniżają temperaturę otoczenia, zatrzymują i neutralizują mikrocząsteczki zawieszone w smogu.

Zaczęto mówić o konieczności zakładania nowych parków i skwerów, ale wolnych terenów jest przecież w miastach coraz mniej i są coraz droższe, więc zadanie wydawało się wprost niemożliwe do zrealizowania. A jednak połączenie sił samorządów lokalnych i mieszkańców pozwoliło znaleźć rozwiązanie: tereny zielone nie muszą być rozległe – należy dążyć do wypełnienia roślinnością/kompozycjami roślinnymi/ nawet niewielkich skrawków terenu między budynkami, przy ulicach, pomiędzy chodnikami a ścieżkami rowerowymi, na wybetonowanych placach.

Przeczytaj też: Rośliny do małego ogrodu: drzewa i krzewy, pnącza, żywopłoty >>>

W ten sposób zaczęły powstawać ogrody i parki kieszonkowe (skąd nazwa? może skojarzono je z książkami wydawanymi w małym formacie, tak aby można je było schować do kieszeni, albo dlatego, że stają się kieszonką o przyjaznym mikroklimacie, oazą wytchnienia pośród murów, ulic, elementów infrastruktury i chaosu natrętnych reklam).

Pierwszy taki park powstał w latach sześćdziesiątych w Nowym Jorku, ale podobne spotykamy już w całym cywilizowanym świecie. Ich wspólną cechą są niewielkie rozmiary (na miarę możliwości) i radość, jaką sprawiają użytkownikom. A poza tym cechuje je pełna dowolność aranżacji. Mogą być prywatne, samorządowe i państwowe. Mogą powstać wszędzie tam gdzie uda się wygospodarować trochę terenu: między blokami osiedli mieszkaniowych i w podwórkach-studniach, przy parkingach, wzdłuż ogrodzeń, między chodnikami a murami budynków (wystarczy wyjąć pas płyt chodnikowych), w miejsce zadeptywanych i rozjeżdżanych trawników tradycyjnie oddzielających chodnik od jezdni, wokół pni drzew rosnących w niewielkich otworach pozostawianych dla nich w utwardzonych nawierzchniach.

Ogrody kieszonkowe można tworzyć na tarasach, balkonach, a nawet na parapetach. Najważniejsze, że cieszą oczy, poprawiają humor, wyzwalają kreatywność. Wspólne organizowanie /poprawianie, udoskonalanie/ przestrzeni miejskiej pozytywnie wpływa na życie lokalnej społeczności – potrzebny jest tylko zapał do działania.

Mały ogród miejski: projekt i rośliny w małym ogrodzie w mieście >>>

warto wiedzieć
Rośliny w pojemnikach

Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)

Najmniejszy ogród kieszonkowy

W doniczce na parapecie wewnętrznym albo zewnętrznym możemy postawić - zależnie od szerokości parapetu – pojedynczą doniczkę albo kilka. W pojedynczej zmieścimy jedną efektowną roślinę, z kilku stworzymy kompozycję. Najmniejszy (doniczkowy) ogród kieszonkowy może być prawdziwym wyzwaniem aranżacyjnym i uroczą dekoracją pokoju.

Ogród kieszonkowy - wystarczy skrawek terenu

Nawet kilkumetrowe fragmenty terenu obsadzone pięknymi roślinami, wyposażone w utwardzoną nawierzchnię i choćby jedną ławkę, mogą zachęcać do wypoczynku mieszkańców okolicznych domów i przechodniów. Nie trzeba też wiele, aby zaniedbany i wydeptany trawniczek zmienił się w rabatę kwiatową. Doskonale sprawdzają się w takich miejscach wyniesione rabaty, bo do roślin nie trzeba się schylać, można je obserwować i wygodnie pielęgnować.

Jeżeli ogród kieszonkowy powstaje w sąsiedztwie ściany (na malutkim podwórku, w załamaniu elewacji, pomiędzy starymi niewielkimi budynkami itp.) warto wykorzystać ją jako tło dla pnączy, można zawiesić na niej specjalne elementy, z których montuje się tak zwane zielone ściany: wyposażone są w kieszenie do których wstawia się doniczki z roślinami lub – po wypełnieniu podłożem - sadzi rośliny. Można (zwłaszcza jeśli ogród jest na terenie zamkniętym) ustawić przy ścianie prosty regał z roślinami w doniczkach.Do tej grupy ogrodów kieszonkowych można też zaliczyć tarasy i balkony.

Przeczytaj też: Ogród wertykalny w domu. Jak założyć domowy ogród wertykalny >>>

Ogrody kieszonkowe na skwerach i utwardzonych placach

Im większa przestrzeń tym ciekawsza może być aranżacja parku kieszonkowego. Efekt zależeć będzie od inwencji projektanta i zasobności kieszeni fundatora. Można posadzić parę krzewów, niewielkie drzewko i byliny. Można też zamiast bylin wysiać rośliny jednoroczne. Oprócz ławek przydadzą się stoliki. Jeżeli kieszonkowy park powstanie w sąsiedztwie ulicy, warto osłonić go ścianą z prefabrykatów betonowych. Na rynku są palisady różnej wielkości, oraz tzw. „gazony” które można ustawiać jeden na drugim, a po wypełnieniu ziemią obsadzać roślinami. Jeżeli chcemy wyraźnie podkreślić granice miejsca wypoczynku możemy otoczyć go wysokimi grządkami, których ramy stanowić będą specjalne l-kształtne elementy betonowe. Doskonałym elementem ogrodów i parków kieszonkowych są pnącza.

Dobór roślin do ogrodu kieszonkowego

Parki i ogrody kieszonkowe będą przyciągać i zachwycać użytkowników jeśli posadzone tam rośliny będą zdrowe i bujne. A stanie się tak, gdy odpowiednio je dobierzemy.

1. Rośliny dobieramy do wielkości ogrodu czy parku kieszonkowego. Zanim zdecydujemy się na jakąś roślinę sprawdźmy jakie są jej docelowe wymiary i czy przypadkiem nie jest ekspansywna. Mały krzaczek po kilku latach może zdominować pozostałe, zabrać im dostęp do światła i pochłaniać z podłoża większość wody i składników pokarmowych. Małe chude drzewko po kilkunastu latach wypełni swą koroną niewielką przecież przestrzeń i być może trzeba je będzie wyciąć.

2. Rośliny dobieramy do nasłonecznienia miejsca, w którym zakładamy ogród kieszonkowy. Większość roślin ozdobnych potrzebuje dużo światła. Posadzone w cieniu będą rosły słabo i nie zakwitną. Są jednak gatunki, takie jak funkie, tawułki, bluszcz pospolity, ligustr, cis i grab, które tolerują cień i nawet w zakamarkach pomiędzy budynkami będą wyglądały efektownie.

3. Rośliny dobieramy do siedliska. Tworząc ogrody i parki kieszonkowe trzeba pamiętać o przygotowaniu dla roślin odpowiedniego podłoża: ważna jest nie tylko urodzajna gleba, ale i jej kwasowość, czyli pH. Większość gatunków najlepiej rośnie przy neutralnym pH 6,0-7,2. Ale są też takie jak różaneczniki i azalie, wrzosy i wrzośce, gatunki iglaste, które potrzebują gleby kwaśnej o pH 4,5-5,5. Najmniej liczną grupę stanowią te rośliny, które potrzebują podłoża alkalicznego (zasadowego) o pH > 7,2, jak juki, bukszpany, budleje.Nie można też zapominać o wilgotności podłoża i powietrza. Tam, gdzie nie będzie możliwości podlewania, wiele roślin nie przetrwa upałów.

Pielęgnacja ogrodu kieszonkowego

Rośliny w miejscach publicznych powinny być mało wymagające – muszą sobie radzić same. W ogrodach prywatnych oraz w przestrzeni osiedlowej, gdzie zapewniona jest opieka, można bardziej poszaleć przy wyborze elementów kompozycji – ktoś podleje, przytnie, zasili nawozem w odpowiednim momencie. Balkony, tarasy i na parapety to zupełnie inna bajka: właściciel codziennie ma bliski kontakt ze swoimi roślinami, może je obejrzeć, dostrzec nawet drobne szkodniki i zapobiec ich inwazji.

Pierwszy Park Kieszonkowy w Białymstoku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie