Rośliny do małego ogrodu: drzewa i krzewy, pnącza, żywopłoty

2021-05-12 8:31
Rośliny do małego ogrodu
Autor: GettyImages Asortment roślin idealnych do małego ogrodu jest spory

W małym ogrodzie warto każde wolne miejsce przeznaczyć na rośliny. Na posadzenie roślin w małym ogrodzie warto wykorzystywać płaszczyzny nie tylko poziome, ale również pionowe. Radzimy, jakie rośliny wybrać do małego ogrodu.

Przy doborze konkretnych roślin do małego ogrodu trzeba kierować się tym, jak duże rozmiary osiągną one w przyszłości. Jeśli chodzi o drzewa – ważna jest nie tylko rozpiętość korony, która kiedyś zabierze nam cenne światło w domu. Bierzmy pod uwagę również to, jak daleko rozrosną się ich korzenie i czy nie zrujnują nam rabat, nawierzchni, ogrodzeń i wreszcie fundamentów. Przy wyborze krzewów powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nie rozrosną się nadmiernie, zabierając cenne miejsce – na przykład przy wąskim przejściu. Pnącza też nie powinny być zbyt bujne, zwłaszcza jeśli miałyby się wspinać po delikatnych podporach.

Rośliny do małego ogrodu: drzewa i krzewy

Trudno wyobrazić sobie ogród – nawet najmniejszy – bez choćby jednego drzewa. Gdy naprawdę brakuje miejsca na drzewa – posadźmy je w donicy. Najlepiej wybierzmy jedno spośród wielu drzew o architektonicznych kształtach koron: kolumnowych, kulistych, parasolowatych. Nadadzą wnętrzu ogrodowemu charakter i nie zajmą cennej przestrzeni. Jest również wiele krzewów, które szczepione na pniu świetnie zastąpią drzewa w ogrodzie niewielkich rozmiarów.

Przeczytaj też:

Warto wiedzieć

Trzy sprawdzone drzewa do małego ogrodu

  • modrzew forma kulista- szczepiony na pniu ma nietypową dla roślin iglastych kulistą koronę, taka roślina nawet po latach nie będzie wiele większa;
  • morwa biała 'Pendula' - jej pędy szybko rosną, ale ponieważ doskonale znosi cięcie formujące, bez przeszkód można ograniczać rozmiary jej korony;
  • brzoza brodawkowata 'Youngii' - dzięki swym powyginanym konarom stanowi bardzo atrakcyjny element kompozycji ogrodowej.

Rośliny do małego ogrodu: pnącza

Pnącza są nieocenione w małym ogrodzie. I to nie tylko dlatego, że dość szybko rosną. Przede wszystkim można z nich stworzyć wspaniałe przesłony. Posadzone przy murach, trejażach lub na ogrodzeniach w krótkim czasie stworzą zaciszne altany i zasłonią brzydkie widoki.

Pnącza: rośliny mało wymagające. Gdzie sadzić i jak pielęgnować pnącza >>>

Żywopłoty w małym ogrodzie

Żywopłoty są nie tylko skuteczną, a jednocześnie zieloną zaporą, którą można umieścić zamiast szczelnego muru na granicy naszej działki. To przede wszystkim świetne tworzywo do kształtowania przestrzeni ogrodu. Umiejętnie rozmieszczone ścianki działowe z żywopłotów sprawią, że mały ogródek, którego granice zostaną ukryte za parawanami zieleni, będzie stwarzał wrażenie znacznie większego, niż jest w rzeczywistości.

10 najpopularniejszych roślin na żywopłot >>>

Sposób na optyczne powiększenie małego ogrodu

Dobrym sposobem na optyczne powiększenie ogrodu jest zrobienie przedogródka, czyli obsadzenie roślinami terenu znajdującego się poza granicami naszej działki – między ogrodzeniem a drogą. Możemy tam posadzić drzewa i krzewy lub założyć żywopłot. Warto zaakcentować furtkę – na przykład sadząc po obu jej stronach rośliny wyróżniające się pokrojem czy barwą. Mogą to być dwa drzewa o kulistej lub kolumnowej koronie podświetlone wieczorem. Jednak zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, najpierw upewnijmy się u zarządcy drogi, czy nie planuje on innego zagospodarowania tego terenu.

Jak urządzić mały ogród
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie