Żagle przeciwsłoneczne - prosty sposób na zacienienie miejsca wypoczynku

2023-08-14 7:23

Żagle przeciwsłoneczne, potocznie zwane też zacieniaczami są łatwe do montażu i demontażu. To ekonomiczne i elastyczne rozwiązanie, aby osłonić przed słońcem np. balkon, taras, kącik wypoczynkowy w ogrodzie, piaskownicę, plac zabaw czy basen. Żagle przeciwsłoneczne mogą być montowane przy ścianie domu lub stanowić wolno stojące konstrukcje.

Kombinacja trójkątnych żagli słonecznych
Autor: SKUGI Kombinacja trójkątnych żagli słonecznych jest efektowna. Żeby jednak uzyskać zamierzony efekt, warto zdecydować się na profesjonalny projekt

Spis treści

  1. Materiały na żagle przeciwsłoneczne
  2. Najpopularniejsze tkaniny przeciwsłoneczne
  3. Montaż żagla przeciwsłonecznego
  4. Wskazówki montażowe
  5. Uwaga na deszcz i wiatr
  6. Konserwacja żagli przeciwsłonecznych
  7. Ile kosztuje żagiel przeciwsłoneczny?

Chcąc kupić żagiel słoneczny można zdecydować się na gotową przesłonę lub zamówić wykonanie żagla na wybrany wymiar. Zaleca się, aby jego bok miał długość nie większą niż 7 m, a powierzchnia nie przekraczała 20 m2. Kształt żagla może być kwadratowy, prostokątny, trójkątny lub nieregularnego czworokąta.

Materiały na żagle przeciwsłoneczne

Nowoczesne materiały, z których są wykonane żagle słoneczne, zwiększają ich trwałość i zalety użytkowe. Te z włókien polimerowych przepuszczają powietrze. Dzięki wysokiej gramaturze oraz specjalnej strukturze chronią przed promieniami UV, są odporne na wilgoć i pleśń, szybko schną oraz obniżają temperaturę panującą pod żaglem.

Stopień zacienienia przestrzeni pod żaglem w zależności od rodzaju materiału waha się od 40 do 95%. Żeby wyobrazić sobie, jakiego stopnia zacienienia potrzebujemy, warto wiedzieć, że na przykład zacienienie rzędu 60% uniemożliwi nagrzanie się kostki brukowej, betonu, płytek na tarasie. Jest wystarczające do miejsca ze stołem, przy którym się biesiaduje. Ale już do wypoczywania w pozycji leżącej na leżaku, czytania książki, pracy przy komputerze może okazać się niewystarczające.

Intensywność cienia zależy też od kąta padania promieni słonecznych i zmienia się w zależności od pory dnia, a także od wysokości zamontowania żagla (im wyżej, tym mniej intensywny cień).

Pamiętajmy też, że zacienienie to nie to samo co zaciemnienie. Większość żagli ma jasny kolor. Efekt jest taki, jak przy mlecznej żarówce – jest jasna, ale nie oślepia. Im ciemniejszy kolor materiału, tym pod żaglem ciemniej.

żagle przeciwsłoneczne
Autor: NESLING Sezonowość to jedna z zalet zastosowania żagli przeciwsłonecznych. W przeciwieństwie do stałego zadaszenia tarasu można je rozstawiać tylko wtedy, kiedy są potrzebne

Najpopularniejsze tkaniny przeciwsłoneczne

  • Tkanina 200 gr/m² (zwana decor, premium) – najczęściej stosowana, wodoszczelna, zapewnia ochronę przed promieniami słonecznymi i lekkim deszczem.
  • Siatka mesh 270 gr/m² – ekonomiczna, mocna, przepuszczająca deszcz. Przepływające strugi deszczu sprawiają, że sama się oczyszcza, a woda nie zalega i nie osłabia materiału i elementów montażowych. Stosowana do produkcji mniejszych żagli chroni przed promieniowaniem UV i wiatrem, można ją myć gąbką lub myjką ciśnieniową, chroni przez słońcem w 65-70%, w zależności od kąta padania promieni słonecznych.
  • Tkanina HDPE 285 gr/m² – bardzo mocna, przeznaczona do produkcji bardzo dużych żagli, przepuszczająca deszcz, dzięki czemu na dużej powierzchni żagla nie zbiera się woda deszczowa i nie obciąża konstrukcji; bardzo dobrze chroni przed słońcem.

UWAGA! Warto zapytać o certyfikat trudnopalności materiału. Powinien wynosić B1.

Zestaw kilku żagli słonecznych
Autor: SKUGI Żagle słoneczne można łączyć w dowolne konfiguracje, co pozwala na przykład zacienić różne fragmenty tarasu w różnych porach dnia

Montaż żagla przeciwsłonecznego

Żagle zacieniające można mocować do elewacji, bariery tarasu lub balkonu, wolno stojących wsporników lub słupów. Daje to możliwość nie tylko indywidualnego ustawienia żagla, ale także montażu w trudno dostępnych miejscach. Na krańcach żagla znajdują się metalowe oczka, które służą jako główny uchwyt montażowy. Do nich mocuje się śruby rzymskie, które pozwalają regulować napięcie tkaniny, karabińczyki żeglarskie lub linkę stalową mocowaną zaciskami. Pozostałe elementy montażowe zależą od rodzaju materiału, do jakiego będzie mocowany żagiel: wsporników z drewna albo metalu lub muru. Będą to odpowiednio wkręty do drewna, śruby do metalu z nakrętką lub kołki rozporowe z hakiem.

Najczęściej żagle montuje się na wysokości 2,3-2,7 m. Dzięki temu nie przeszkadzają w korzystaniu z zacienianej przestrzeni. Im wyżej zamontowany jest żagiel, tym efekt zacienienia będzie trwał krócej w ciągu dnia. Powinny być pochylone, najlepiej w kierunku zachodnim, by dłużej zachować cień. Jeśli są montowane przy ścianie budynku, trzeba je nachylić w kierunku od domu do ogrodu, by woda opadowa nie zalewała ściany.

Warto wiedzieć, że żagiel nie powinien stanowić płaskiej powierzchni, musi on „pracować” środkiem, dlatego mocowany jest przede wszystkim w narożnikach, ewentualnie punktowo po obwodzie, nie na całej powierzchni.

Im większa odległość między punktami montażowymi, tym trudniej napiąć żagiel. Gdy używa się standardowych śrub rzymskich (sprzedawanych w zestawie z żaglem), punkty montażowe można rozmieścić w rozstawie nawet 6-8 m. Jeśli odległość jest większa, trzeba rozważyć zastosowanie dwóch śrub rzymskich lub kupić jedną większą.

Żagle najczęściej mają brzegi wycięte w łuk do środka – dzięki temu dużo łatwiej je napiąć. Te wykończone prosto powinny mieć więcej punktów mocowań. Pamiętajmy, że żagle mają lewą i prawą stronę – nie wolno ich pomylić, bo obniży to ich skuteczność.

Wskazówki montażowe

  • Do rozpięcia żagla wykorzystujemy łączniki dostosowane do materiału, do którego mocujemy uchwyty żagla. Dostępne są profesjonalne zestawy do montażu żagli przeciwsłonecznych w drewnie, w betonie, w metalu i mieszane.
  • Do żagli mocowanych za zaczepy wszyte w narożnikach zaleca się pozostawienie 25-centymetrowych luzów montażowych. W przypadku żagla 3 x 3 m punkty montażowe powinny być rozstawione co 3,25 m.
  • Warto zamówić żagiel z bokami wyciętymi w łuk – w takim z bokami prostymi trudniej jest napiąć jego krawędzie.
  • W żaglach o bokach dłuższych niż 3 m zalecane jest zastosowanie dodatkowego punktu mocowania w połowie długości boku. Gdy boki są dłuższe niż 6 m, jest on konieczny.
  • W większych żaglach przyda się dodatkowe, naszyte na środku ucho do podwieszenia. Umożliwi podniesienie środka żagla za pomocą linki poprowadzonej po przekątnej przez ucho do punktu montażowego w narożniku.
  • Można też nabić dodatkowe oczka do odpływu wody. Spowoduje to, że woda nie będzie zalegała na żaglu, a ten stanie się mniej obsługowy.

Uwaga na deszcz i wiatr

Jak każdy żagiel, te przeciwsłoneczne też potrafią nabrać wiatru. Z tego powodu podczas ponadprzeciętnych wichur i ulew lepiej je zwinąć. Na codzienne podmuchy wystarczające będą prawidłowy montaż (ze spadkiem) i odpowiednie napięcie materiału.

Materiały na żagiel przepuszczają wodę, przeciętnej obfitości deszcz jest więc odprowadzany na bieżąco. Są też materiały powleczone impregnatem, dzięki czemu chronią przed deszczem. W obu przypadkach trzeba pamiętać, że niedopuszczalne jest, aby woda zalegała na powierzchni żagla. Jednak nawet napięcie i pochylenie żagla mogą nie zapewnić spływu wody podczas ulewnego deszczu albo gdy opadom towarzyszy wiatr. Rozwiązaniem może być pętelka naszyta na góry, za którą podwiesza się środek żagla, by odprowadzić wodę na boki, lub oczka do odpływu wody w wybranym przez nas miejscu.

Konserwacja żagli przeciwsłonecznych

Po sezonie żagle przeciwsłoneczne należy wyczyścić, zwinąć i przechowywać przez zimę w suchym miejscu. Większość tkanin nadaje się do prania w standardowy sposób: ręcznie wodą i gąbką, myjkami ciśnieniowymi, przy pomocy węża ogrodowego. Mniejsze można prać ręcznie lub w pralce w temperaturze 30°C, bez wirowania i suszenia automatycznego, używając delikatnych środków piorących (bez wybielaczy).

Ile kosztuje żagiel przeciwsłoneczny?

Koszt zacienienia żaglem zależy od rodzaju materiału, który wybierzemy, wielkości i stopnia skomplikowania kształtu żagla oraz sposobu jego mocowania.

Najprostsze i najtańsze gotowe żagle słoneczne możemy kupić w supermarketach budowlanych, a nawet znajdziemy je w ofercie online znanych sieci sklepów spożywczych. Tu ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Za żagiel na zamówienie zapłacimy od 25 zł/m² w górę. Do tego trzeba doliczyć koszt zestawu do montażu – od około 100 zł, oczywiście cena zależy też od stopnia skomplikowania i sposobu mocowania konstrukcji.

Górna półka to żagle sterowane automatycznie, reagujące na zmianę pogody lub kąta nasłonecznienia. Za taki luksus trzeba zapłacić od tysiąca złotych w górę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie