Jakie rośliny posadzić na wrzosowisko? To nie muszą być tylko wrzosy!

2024-08-28 14:01

Zakładając wrzosowisko w ogrodzie, warto oprócz wrzosów posadzić na nim inne rośliny. Podpowiadamy, jakie gatunki doskonale nadają się do sadzenia na ogrodowych wrzosowiskach. Poznaj najlepsze rośliny na wrzosowiska.

Spis treści

  1. Jakie rośliny wybierać na wrzosowisko?
  2. Wymagania roślin sadzonych na wrzosowisku
  3. Podstawowe rośliny na wrzosowiska
  4. Jakie byliny i krzewinki nadają się na wrzosowisko?
  5. Drzewa i krzewy na wrzosowisko

Jakie rośliny wybierać na wrzosowisko?

Większość osób po usłyszeniu słowa „wrzosowisko” wyobraża sobie wzniesienia porośnięte kwitnącymi wrzosami. I chociaż faktycznie wrzosy to pozycja obowiązkowa każdego wrzosowiska, to w takich miejscach można sadzić wiele innych gatunków roślin, dzięki czemu będą one atrakcyjne niemal cały rok.

Na wrzosowisko wybiera się te gatunki, które dobrze rosną w kwaśnym podłożu – to warunek podstawowy i konieczny. Ponadto rośliny na wrzosowiska nie powinny osiągać zbyt pokaźnych rozmiarów, z reguły bowiem brakuje na to miejsca w ogrodzie. W dalszej kolejności wybór będzie w dużej mierze zależał od wyobraźni i poczucia estetyki właściciele ogrodu.

Wrzosowisko należy komponować tak, aby było efektowne przez cały sezon. Ważną rolę pełnią nie tylko gatunki kwitnące, ale także ozdobne z liści oraz pędów.

Wymagania roślin sadzonych na wrzosowisku

Ponieważ na wrzosowisku sadzimy rośliny blisko siebie, w grupie, poszczególne gatunki powinny mieć zbliżone wymagania. Tylko wtedy będą rosły dobrze i możliwa będzie ich prawidłowa pielęgnacja.

  • Najważniejszą sprawą jest podłoże - rośliny wrzosowate dobrze rosną jedynie w próchnicznej, lekkiej i, co bardzo ważne, kwaśnej glebie (pH 4-5,5). W ogrodach taka gleba zdarza się rzadko, dlatego w miejscu przeznaczonym na wrzosowisko, jeszcze przed posadzeniem roślin, trzeba odpowiednio ją przygotować. 
  • Do nawożenia roślin na wrzosowisku stosujmy nawozy dla różaneczników i roślin wrzosowatych, które dostarczą roślinom niezbędnych składników odżywczych jednocześnie zakwaszając glebę. 
  • Utrzymujmy na wrzosowisku lekko wilgotną glebę, regularnie podlewając rośliny, zwłaszcza w czasie letnich upałów oraz jesienią, gdy przygotowują się do zimy.

Podstawowe rośliny na wrzosowiska

Poniższe gatunki to podstawa ogrodu wrzosowego. Nie powinno ich zabraknąć. Ze względu na fakt, iż dużą grupę stanowią rośliny wrzosowate słabo pobierające wodę i składniki pokarmowe, warto zastosować szczepionki mikoryzowe.

  • Wrzos pospolity – to roślina, która powinna dominować w ogrodzie wrzosowym. Krzewinka osiąga zwykle 15-40 cm wysokości. Warto łączyć ze sobą różne odmiany o wielobarwnych kwiatach i zróżnicowanym terminie kwitnienia. W takim wypadku wrzosy będą kwitły od końca lata do późnej jesieni na różowo, biało, czerwono i żółto.
  • Wrzosiec darlejski i krwisty – rośliny teoretycznie można łatwo pomylić z wrzosami – są bardzo podobne. Różni je jednak termin kwitnienia. Wrzośce kwitną wiosną. Łącząc obie grupy ze sobą można znacznie wydłużyć dekoracyjność wrzosowiska.
  • Trawy ozdobne – kępy traw świetnie komponują się w roślinami z rodziny wrzosowatych. Dzięki nim ogród nabiera większej naturalności i dzikości. W szczególności warto postawić na strzęplice, kostrzewy, miskanty oraz ostnice.

Jakie byliny i krzewinki nadają się na wrzosowisko?

Wiele roślin z powodzeniem można wykorzystać jako dodatki do wrzosowiska. Dzięki nim ogród jest bardziej różnorodny, barwny i dekoracyjny przez długi czas.

  • Modrzewnica zwyczajna – krzewinka osiąga 20-40 cm wysokości. Wytwarza drobne, lancetowate liście. Kwitnie na różowo lub biało od maja do czerwca. Kwiaty mają dzbankowaty kształt. Są zebrane w baldachogrona.
  • Macierzanka – dzięki tej roślinie wrzosowisko będzie dobrze wyglądało i intensywnie pachniało w czasie lata. Poszczególne gatunki zwykle nie przekraczają 30 cm wysokości.
  • Goździk kropkowany – nadaje delikatności ogródkowi wrzosowemu. Roślina dorasta do 40 cm wysokości. Kwitnie na różowo od czerwca do września.
  • Acena drobnolistna – roślina wytwarza czerwonawe, płożące pędy. Jest ozdobna z pierzastych liści i żółtozielonych kulistych kwiatostanów. Kwitnie od lipca do września.
  • Dzwonek brzoskwiniolistny – to wysoka bylina osiągająca do 90 cm wysokości. Kwiaty są białe, liliowe lub niebieskie. Roślinę warto sadzić kępami. Zwiększa delikatność zielonego zakątka i oddaje efekt piętrowości.

Poznaj też mniej znane rośliny na wrzosowiska: modrzewnica, brukentalia, bażyna, dabecja, kiścień, mącznica

Drzewa i krzewy na wrzosowisko

Drzewa i krzewy wykorzystuje się w niewielkim stopniu na wrzosowisku. Jeśli ogródek jest mały często wystarczy posadzić 1-2 okazy. To grupa roślin, dzięki której można uzyskać efekt wielopiętrowości i dodatkowo osłonić rośliny wrzosowate przed nadmiernym nasłonecznieniem.

  • Jodła koreańska – to drzewo o stożkowatym pokroju dorastające do 8 m wysokości. Zdobi ogród przez cały rok. Rośnie wolno.
  • Jałowiec pospolity – krzew ze względu na swój „surowy” wygląd świetnie pasuje do ogrodów wrzosowych. Osiąga zwykle kilka metrów wysokości. Ma strzelisty, wąski pokrój. Nie zajmuje dużo miejsca.
  • Brzoza pożyteczna – to szybko rosnące drzewo osiągające do 15 m wysokości. Jest ozdobne przez cały rok.

Oprócz powyższych gatunków warto pokusić się także o uprawę typowych drzew i krzewów kwasolubnych: azalii, różaneczników, hortensji i borówek.

Wrzosowisko: ogród pełen wrzosów [WIDEO]
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie