Głośna wentylacja mechaniczna - jak ją schować i zmniejszyć hałas

2011-03-01 13:04
Głośna wentylacja mechaniczna - jak ją schować i wyciszyć
Autor: Andrzej T. Papliński

Wentylacja mechaniczna nie może być tak cicha jak wentylacja grawitacyjna, ponieważ ruch powietrza jest wymuszany przez wentylatory, których silniki wytwarzają hałas. Najgłośniej pracują małe ścienne wentylatory montowane zamiast kratek wentylacyjnych, najmniej słychać natomiast centrale wentylacyjne montowane z dala od pomieszczeń mieszkalnych. Zobacz, jak zminimalizować hałas wytwarzany przez urządzenia wentylacji mechanicznej...

 

Wentylatory ścienne

Wentylatory ścienne mogą być nieco dokuczliwe choćby z tego powodu, że instaluje się je bezpośrednio w pomieszczeniu użytkowym, ale też nie jest to jakaś wielka uciążliwość, ponieważ nie działają stale, a jedynie okresowo. Na pewno nie powinno to być powodem rezygnacji z zamontowania wentylatora, jeśli jest to wymagane do skutecznej wentylacji łazienki czy kuchni.

Centrala wentylacyjna i rekuperator

Inaczej jest w przypadku dobrego wentylatora centralnego lub rekuperatora. Te zwykle umieszcza się z dala od pomieszczeń, w których hałas jest szczególnie niepożądany (sypialnie, pokój dzienny), i mają zupełnie inną konstrukcję niż ścienne, dzięki czemu są dużo cichsze.

Ich silniki i wirniki są zamknięte w tłumiących hałas obudowach i starannie wyciszone, ale ponieważ nie wszystkie jednakowo dobrze, wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na poziom emitowanego przez nie hałasu. Takie dane powinny być podane przez producenta.

Wentylacja mechaniczna - głośna czy cicha

Jeśli hałas wytwarzany przez działający wentylator (rekuperator) nie przekracza 35 dB(A), urządzenie można uznać za ciche, gdy jest wyższy niż 40 dB(A), wentylator można również bez obaw zainstalować w nieużytkowej części domu, mimo że z bliska odgłosy jego pracy będą już nieco dokuczliwe.

Izolacja akustyczna kanałów wentylacyjnych

Oprócz wentylatorów w instalacji wentylacyjnej mogą hałasować także źle dobrane kanały wentylacyjne (gdy będą zbyt wąskie przepływające nimi powietrze będzie szumiało) albo nieprawidłowo dobrane lub źle wyregulowane nawiewniki.Wina leży wtedy zwykle po stronie projektanta lub wykonawcy.

W starannie zrobionej instalacji wentylacji mechanicznej przewody powinny zostać zaizolowane 3-centymetrową warstwą wełny mineralnej zapobiegającej dodatkowo wykraplaniu się pary wodnej na ich powierzchni, a główne kanały – nawiewny i wywiewny – wyposażone w tłumiki zapobiegające przenoszeniu się hałasów pracy wentylatora do innych pomieszczeń.

Małe centrale wentylacyjne wystarczy połączyć ze sztywnymi kanałami wentylacyjnymi metrowymi odcinkami izolowanych przewodów elastycznych.

Nawiewniki zamocowane na wylocie kanałów w pomieszczeniach muszą być dobrej jakości, odpowiednio dobrane do ilości wydmuchiwanego powietrza i stabilnie zamocowane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE